Evropska komisija je potrdila dokončen seznam prednostnih energetskih projektov v skupnem evropskem interesu, ki je bil za Slovenijo sporen zaradi terminala v Žavljah. Žavelj na seznamu ni. Na njem pa je projekt terminala v severnem Jadranu z opombo, da bo Italija o lokaciji terminala odločala samo v soglasju s Slovenijo.
Gre za seznam približno 250 prednostnih energetskih projektov, ki se bodo lahko v obdobju 2014–2020 po pospešenem in lažjem postopku potegovali za delež od 5,8 milijarde evrov evropskega denarja v okviru instrumenta za povezovanje Evrope. Na njem je tudi sedem slovenskih projektov.
Slovenija se strinja, da je energetska diverzifikacija pomembna in nujna za dolgoročno stabilno oskrbo z energijo, a mora biti odločitev o lokaciji terminala v severnem Jadranu skrbno pretehtana, upoštevati mora vse okoljske in druge čezmejne vplive, je po potrditvi seznama evropskih energetskih projektov dejala premierka Alenka Bratušek.
Kot so sporočili iz kabineta predsednice vlade, Slovenija ne nasprotuje plinskemu terminalu v severnem Jadranu. Slovenija bo nadaljevala pogovore z Italijo in Hrvaško v okviru delovne skupine za energetske projekte v severnem Jadranu, ki je bila dogovorjena na trilateralnem srečanju predsednikov vlad Slovenije, Italije in Hrvaške v Benetkah 12. septembra.
Kot so pojasnili na ministrstvu za infrastrukturo in prostor, odločitev pomeni, da terminal ne bo zgrajen na območju, ki bi mu Slovenija nasprotovala zaradi negativnih učinkov na slovensko ozemlje. To velja tudi za morebitne nove pobude za plinski terminal v severnem Jadranu. Minister Samo Omerzel je dejal, da je zadovoljen, da smo se z Italijo dogovorili. Glede plinskega terminala v Žavljah pa je dejal, da je zanj že zgodovina.
V Alpe Adria Green menijo, da gre le za zavajajočo opombo
Drugače pa na stvar gledajo v mednarodni okoljevarstveni organizaciji Alpe Adria Green. Pravijo, da z grenkobo ugotavljajo, da je slovenska diplomacija podlegla pritiskom iz Bruslja. ''Bruselj je sicer dodal lepotno in zavajajočo opombo, da bo Italija o lokaciji terminala odločala samo v soglasju s Slovenijo, saj to pomeni, da bo Italija lahko tudi predlagala plinski terminal v Žavljah ali v Tržaškem zalivu,'' so zapisali v organizaciji.
Dodali so, da se v neuradnih krogih govori, da bi ga postavili nekje od Timava do Porto Nogara, kar pa ne spremeni dejstva, da bo prizadet ekosistem v severnem Jadranskem morju, ker nameravajo uporabiti zelo zastarelo, zato pa za multinacionalko zelo dobičkonosno tehnologijo, med drugimi tudi uporabo klora v tehnologiji segrevanja plina v Žavljah. Ostal bo tudi vojaški nadzor plutja ladij in s tem omejena plovba na tem območju, kar bo še vedno vplivalo na turistično dejavnost v Sloveniji in onemogočilo dejavnost Luke Koper, so še poudarili v organizaciji.
''Upravičeno še danes sumimo, da je nekdo vložil ogromno kapitala v ta projekt in ga hoče, če ne gre drugače, tudi po politični poti, to je z lobiranjem vplivati na evropske institucije in ga vsiliti v ta prostor, to je kljub že dokazanim poneverbam in kršitvam direktiv EU in nedokončanim sodnim procesom,'' še menijo v organizaciji Alpe Adria Green.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.