Napovedano srečanje Slovenije in Severnoatlantskega sveta namreč spada v sklop dvostranskih srečanj, na katerih NATO in kandidatke, predstavljane na ministrski ravni, ocenjujejo nacionalne programe za uresničevanje akcijskega načrta za članstvo MAP, ki ga zavezništvo devetim partnerskim državam nudi kot pomoč v približevanju Severnoatlantski zvezi. Doslej se je Severnoatlantski svet na dvostranskih sestankih že sešel s Slovaško, Litvo, Latvijo, Estonijo in Romunijo, za petek je napovedan sestanek z Bolgarijo, prihodnji teden pa bosta še srečanji z Makedonijo in Albanijo.
Tudi sami dvostranski sestanki, na katerih zvezo NATO predstavljajo veleposlaniki vseh devetnajstih članic, kandidatke pa zunanji in obrambni ministri, so v določenem smislu sklep obdobja, v katerem je NATO o pripravah na članstvo s temi državami govoril na več srečanjih na nižjih ravneh. Z zaključki oziroma poročili o napredku posameznih kandidatk bodo na zasedanju v drugi polovici maja seznanjeni tudi zunanji ministri devetnajsterice.
Kot so povedali na zavezništvu, so poročila o kandidatkah precej podrobna. Na tej stopnji še ne gre za oceno uresničevanja nacionalnih programov, saj je NATO MAP kandidatkam ponudil aprila lani, tako da so bili nacionalni programi povečini izdelanih šele lani jeseni (Slovenija ga je pripravila na začetku oktobra), temveč za kvalitativno ocenjevanje zastavljenih ciljev. Kot so za primer razložili na NATO, zastavljen cilj o določenem povečanju obrambnega proračuna ne zadostuje, saj zavezništvo pričakuje tudi vsebinsko obrazložitev, kako namerava posamezna država v splošnem proračunskem kontekstu to doseči.