11. aprila je Zavod Kolektiv 99 12 največjih slovenskih bank, hranilnic oziroma bančnih podružnic pozval, naj nemudoma prenehajo s praksami, ko pri obračunavanju spremenljive kreditne obrestne mere, ki je vezana na Euribor, ravnajo, kot da je ta enak odstotku nič, čeprav je ta v resnici že od od leta 2015 negativen. Prav tako je Zavod banke pozval, da kreditojemalcem povrnejo prikrajšanje skupaj z obrestmi.
Skupaj s pozivom je Kolektiv 99 začel tudi z evidentiranjem prikrajšanih potrošnikov, ki še poteka.
Ker je bil odziv potrošnikov na aktivnosti zavoda dober, banke pa so se na poziv odzvale negativno, je Zavod Kolektiv 99 pri pristojnih okrožnih sodiščih vložil 11 kolektivnih odškodninskih tožb zoper slovenske banke. To so Addiko Bank, Banka Intesa Sanpaolo, Koper, BKS Bank AG Bančna podružnica, Deželna banka Slovenije, Delavska hranilnica, Gorenjska banka, Nova ljubljanska banka, Nova kreditna banka Maribor, N banka (prej Sberbank), SKB banka in Unicredit Banka Slovenija.
Iz Zavoda Kolektiv 99 so sporočili, da imajo njihovi argumenti močno podlago v veljavnih predpisih v Sloveniji, gre predvsem za neskladnost z Zakonom o varstvu potrošnikov, Zakonom o potrošniških kreditih in Obligacijskim zakonikom. "Nezakonitost praks, ko so se banke enostransko in brez podlage v pogodbi odločile, da bodo vrednost Euriborja obračunavale pri 0,0 % (t. i. floor praksa ali praksa obrestnega dna), so prepoznala že najmanj sodišča v Sloveniji, Španiji in Avstriji."
Zavod v tožbah opozarja na nezakonitost t. i. floor klavzul – tj. klavzul, ki so jih banke v preteklem obdobju potrošnikom vsilile in vstavile v kreditne pogodbe, in v skladu s katerimi se v škodo kreditojemalcev šteje, da v primeru negativnih vrednosti Euriborja vrednost tega ni obračunana po dejanski (negativni) vrednosti, kar bi zmanjšalo skupno obrestno mero, temveč znaša 0,0 %. Banke so tako omejile svoje tveganje in si zagotovile obresti vsaj v višini bančnega pribitka, medtem ko je potrošnikovo tveganje v primeru naraščanja Euriborja neomejeno in v celoti variabilno.
Če bo zavod s svojimi tožbami uspešen, bodo prikrajšani kreditojemalci upravičeni do povrnitve prikrajšanja (odškodnine), ki so ga utrpeli zaradi preveč plačanih obresti, sam postopek povračil pa bi določilo sodišče.
"Vložene kolektivne tožbe, ki smo jih pripravljali več mesecev, so, skupaj z velikim odzivom potrošnikov, pomemben signal, da se slovenski potrošniki znamo organizirati in se postaviti za svoje pravice. Verjamemo, da bodo postopki kolektivnih tožb pozitivno vplivali na varstvo pravic potrošnikov v Sloveniji in pomenili dodaten preventivni pritisk, da se kršitve teh pravic ne izplačajo," je dejal direktor Zavoda Kolektiv 99 Sašo Stojanovič Lenčič.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.