Generalna direktorica zavoda za zaposlovanje Marija Poglajen zavrača načelno mnenje komisije za preprečevanje korupcije, po katerem naj bi kršila pravilnik o sistemizaciji delovnih mest. Zavod zahteva umik tega mnenja, v nasprotnem primeru bo umik doseglo po sodni poti. Predsednik komisije Drago Kos je prepričan o pravilnosti dela komisije.
Kot je na današnji novinarski konferenci pojasnila generalna direktorica Zavoda RS za zaposlovanje Marija Poglajen, gre za načelno mnenje komisije za preprečevanje korupcije, ki ga je komisija objavila 13. avgusta. V njem je komisija ugotovila, da je generalna direktorica zavoda v letih 2007 in 2008 imenovala tri pomočnike generalne direktorice, da pa "pri navedenih imenovanjih niso bila spoštovana določila pravilnika o sistemizaciji delovnih mest, saj nihče izmed navedenih v trenutku sklepanja pogodb o zaposlitvi ni predložil dokazila, da ima v skladu z določili navedenega pravilnika pet let delovnih izkušenj na področju dela zavoda".
Podobno naj bi ugotovil tudi inšpekcijski pregled inšpektorata za delo, so zapisali v mnenju. Od tod so menili, "da je v obravnavanem primeru prišlo s strani generalne direktorice javnega zavoda do kršitve dolžnega ravnanja", ravnanje direktorice pa naj bi tako ustrezalo definiciji korupcije. Ob tem je pomočnik generalne direktorice Zoran Pečnik pojasnil, da so šele iz članka, objavljenega v časniku Žurnal24, izvedeli, da se načelno mnenje nanaša na njihov zavod.
Zavod omenjeni trditvi komisije zavrača kot "izmišljeni in zlagani", pri čemer naj bi bilo najbolj sporno dejstvo, da je komisija v svojem mnenju "namerno spremenila besedilo pravilnika o sistemizaciji delovnih mest" in sicer "tako, da je besedo zaposlovanja zamenjalo z besedama dela zavoda". Kot trdi Poglajnova, "nihče nima pravice potvarjati teh dejstev, najmanj pa Kosova komisija". Pečnik pa se je vprašal, kako je možno, da si je komisija "sploh dovolila spremembo besedila pravilnika".
Zahteva za umik mnenja
Na komisijo so zato prek odvetniške pisarne naslovili zahtevo za umik načelnega mnenja s spletne strani komisije ter objavo obvestila, v katerem preklicujejo svoje mnenje. Tridnevni rok, ki so ga postavili za izpolnitev zahteve, se izteče v soboto. Kot je menila Poglajnova, mnenje povzroča veliko škodo zavodu, saj so v njem objavljene "dobesedno laži in na te laži se navezujejo tudi te njihove insinuacije, da gre v zavodu za ne vem kakšne velike korupcije". Poudarila je tudi, da delovna inšpekcija ni našla nepravilnosti.
Če drži, kot izhaja iz zgoraj omenjenega časopisa, da je Kos to naredil zaradi varovanja identitete direktorice, se Pečniku zdi nenavadno, da so "še istega dne, ko je bilo to objavljeno, novinarji Kanala A že pri nas v preddverju". V omenjenem članku je Kos po Pečnikovih besedah priznal spremembo besedila samega pravilnika, zato se po njegovo postavlja tudi "vprašanje o kompetentnosti komisije za preprečevanje korupcije, ki si je dovolila mimo vseh etičnih načel in pravil pravne države spreminjati vsebino pravilnika in to v takšni obliki, namreč citatu, da vsak — celo strokovna javnost — bere to kot nekaj, kar drži".
Pečnik vidi v tem ravnanju celo sledi korupcije. "Glede na to, kako so nas medijsko linčali, mora nekdo od tega imeti koristi," je menil. Poglajnova pa vidi razlog v šikaniranju zaradi njene strankarske pripadnosti, kajti "Svet na Kanalu A ves čas v vsakem uvodnem članku o meni govori kot o vidni predstavnici SDS".
Pečnik je novinarjem še pojasnil, da je zoper Kanal A vložil tudi zasebno odškodninsko tožbo. Poglajnova pa o tovrstni možnosti še razmišlja. Kos je napovedal, da komisija objavljenega mnenja ne bo spreminjala niti ga ne bo umaknila. Glede navedb, da je komisija spreminjala citat iz pravilnika o zaposlovanju, je Kos dejal, da "to ni bil citat. Mi smo opisovali dejansko stanje. Sprememba je bila narejena zaradi tega, da bi onemogočili prepoznavo zavoda".
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.