Slovenija

Zavrnili podaljšano zbiranje podpisov

Ljubljana, 18. 08. 2006 16.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Podpredsednik DZ je zavrnil pobudo študentske organizacije za podaljšanje roka za zbiranje referendumskih podpisov.

Navedba Albrehtove, da je določitev obdobja zbiranja podpisov v avgustu protiustavna, je neutemeljena, pravi Klavora
Navedba Albrehtove, da je določitev obdobja zbiranja podpisov v avgustu protiustavna, je neutemeljena, pravi Klavora FOTO: Dare Čekeliš
Očitek Študentske organizacije Slovenije (ŠOS), da predsednik državnega zbora ni upošteval njihove prošnje, naj podaljša rok za zbiranje podpisov v podporo zahtevi za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o noveli zakona o visokem šolstvu do 15. septembra, ni utemeljen, je ocenil podpredsednik DZ Vasja Klavora. Tudi ustavno sodišče je v eni od svojih odločb ugotovilo, da predsednik DZ pri določanju roka za zbiranje podpisov ni dolžan čakati na pripravljenost pobudnice za referendum, temveč je dolžan ta rok določiti čim prej, je spomnil Klavora.


Predsednica Študentske organizacije Slovenije Saša Albreht
Predsednica Študentske organizacije Slovenije Saša Albreht FOTO: Dare Čekeliš

Predsednica ŠOS Saša Albreht je v četrtek pozvala predsednika DZ Franceta Cukjatija, naj podaljša rok za zbiranje podpisov v podporo zahtevi za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o noveli zakona visokem šolstvu, ki jo je državni zbor sprejel 11. julija, ter da omogoči zbiranje podpisov v skladu z ustavo.

V odgovoru, ki ga je po pooblastilu Cukjatija podpisal Klavora, ki trenutno nadomešča predsednika, ta pojasnjuje, da je v primeru, ko predsednik oceni, da je pobuda, vložena skladno z zakonom o referendumu in ljudski iniciativi, dolžan določiti rok za zbiranje podpisov takoj oz. najkasneje v treh dneh po prejemu pobude.

Študentska organizacija Slovenije tudi ocenjuje, da je navodilo, ki ga je minister za notranje zadeve Dragutin Mate julija izdal upravnim enotam, da "dajanje podpor v domovih starejših občanov ali v domovih invalidnih oseb ni mogoče, ravno tako ni mogoče dajati podpore po pošti" v nasprotju z ustavo. Prepričani namreč so, da krši volilno pravico osebam, ki opravičeno ne morejo priti osebno na upravno enoto. Zato ministra pozivajo, naj navodilo spremeni.


"Dovolite, da pojasnimo, da zakon o referendumu in ljudski iniciativi predsedniku DZ ne daje diskrecijske pravice za določanje dolžine roka za zbiranje podpisov v podporo zahtevi za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma, niti ne vsebuje določb o možnostih morebitnega podaljšanja zakonsko določenega 30-dnevnega roka," piše podpredsednik DZ.


Klavora še pojasnjuje, da je predsednik državnega zbora rok za zbiranje podpisov v podporo zahtevi za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma določil v skladu z drugim odstavkom 21. člena zakona o referendumu in ljudski iniciativi. Ta določa, da se zahteva za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma, podprta z najmanj štirideset tisoč podpisi volivcev, lahko vloži v tridesetih dneh od določitve roka za začetek zbiranja podpisov.

Predstavniki ŠOS pri Francetu Cukjatiju
Predstavniki ŠOS pri Francetu Cukjatiju FOTO: Dare Čekeliš


 Po mnenju Klavore je neutemeljena tudi navedba Albrehtove, da je določitev obdobja zbiranja podpisov v času od 1. do 30. avgusta "protizakonito oz. protiustavno" ter "nedemokratično in nelegitimno" dejanje predsednika državnega zbora. Zakon ne vsebuje določb o obdobjih, ki naj bi bila manj ugodna za zbiranje podpisov, in zato roka za zbiranje podpisov v tem času ne bi bilo možno razpisati. Klavora kot zavajajočo označuje tudi trditev predsednice ŠOS, da naj bi predsednik DZ s to odločitvijo nesporno vplival na potencialni izid referenduma.

Klavora je izpostavil eno od odločb ustavnega sodišča, v kateri slednje poudarja, da je treba upoštevati tudi dejstvo, da predstavlja pravilno vložena pobuda oviro za razglasitev in objavo zakona in da bodo zakon, če bo vložena tudi zahteva za razpis referenduma, sprejemali volivci. Šele po odločitvi volivcev na referendumu bo zakon sprejet oziroma zavrnjen. Vsako zavlačevanje s postopki odlaga sprejem in uveljavitev zakona. Dolžnost predsednika DZ pa je tudi skrb za nemoteno delo državnega zbora, zlasti za potek zakonodajnega postopka.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.