Ministrstvo za okolje in prostor je z odločbo kot neutemeljene zavrnilo vse pritožbe na gradbeno dovoljenje za povezovalno cesto med Roško in Njegoševo v Ljubljani. Z vročitvijo te odločbe pritožnikom bo postalo gradbeno dovoljenje dokončno, pravnomočno pa, če v 30 dneh od njene vročitve ni sprožen upravni spor, so pojasnili na ministrstvu.
Kot so sporočili z Mestne občine Ljubljana, ki je investitor projekta, bodo z gradnjo ceste in mostu preko Ljubljanice nadaljevali takoj po dokončnosti gradbenega dovoljenja. Po njihovem mnenju je gradnja legalna, skladna s prostorskimi akti in velikega pomena za promet v Ljubljani.
Na gradbeno dovoljenje so sicer prispele štiri pritožbe, ki jih je ministrstvo zavrnilo 10. maja. Pritožbo je med drugim vložila tudi pobudnica civilne iniciative Tržnice ne damo Marinka Kurilić, dovoljenje pa je zaradi bližine cerkve sv. Petra sporno tudi za tamkajšnjega župnika Jožefa Drolca.
Izdano gradbeno dovoljenje tako še ni bilo dokončno, a je ljubljanska občina kljub temu začela z deli. Gradbišče je zato obiskala inšpekcija in zahtevala, da dela ustavijo in nelegalno zgrajene dele objekta odstranijo.
O izreku kazni še ni odločeno
Kot so pojasnili na republiškem inšpektoratu za okolje in prostor, omenjeni prekrškovni postopek še ni zaključen, zato o izreku kazni še ni odločeno. Rok za odstranitev nelegalno zgrajenih delov objekta, ki je določen v odločbi gradbene inšpekcije, po njihovih navedbah še ni potekel. Če investitor v času postopka gradbene inšpekcije pridobi izvršljivo gradbeno dovoljenje, to predstavlja pravico gradnje in je razlog, da inšpektor postopka ne nadaljuje, pojasnjujejo na ministrstvu.
Na občini so imeli pravnomočno gradbeno dovoljenje za rušitev nekaterih stavb, brez dokončnega gradbenega dovoljenja pa so izvajali pilotiranje na obeh bregovih Ljubljanice, kar je potrebno za gradnjo mostu, je v začetku meseca poudaril ljubljanski župan Zoran Janković. Po njegovih navedbah bo zaradi ustavitve gradnje trpela predvsem Ljubljana, ki bo tako cestno povezavo dobila pozneje.
Kot pojasnjujejo na občini, namreč obstaja nevarnost, da enomesečna zamuda z gradnjo povzroči zamik določenih del, kot sta hidroizolacija in asfaltiranje, v zimske mesece, ko tega ni mogoče kvalitetno opraviti. Zaradi tega bo treba s temi deli nadaljevati spomladi, kar pomeni, da bo projekt končan z zamudo treh ali štirih mesecev, ocenjujejo na občini.
Na vprašanje, koliko se bo gradnja zaradi tega podražila, so na občini odgovorili, da zahtevka izvajalca za podražitev še niso prejeli. Cesto in most, ki bosta povezala ljubljanski notranji obroč, za občino gradi SCT, pogodbena vrednost pa znaša okoli 16,5 milijona evrov.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.