
Ženska je delovala na območju Vrtače, so opozorili iz Sončka - Zveze društev za cerebralno paralizo Slovenije. Občanu je bilo sumljivo ravno to, da mu je domnevna predstavnica zveze v roke dala zloženko zveze in rekla, da zbira denar za rakave bolnike, s čimer pa se v Sončku ne ukvarjajo.
Pa tudi sicer sredstev nikoli ne zbirajo na tak način, nam je pojasnil direktor Sončka Jože Primožič. Kot je še dejal, mu tudi ni znano, da bi druge dobrodelne organizacije ali zveze zbirale denar na tak način.
V zadnjem času so pri Sončku sicer najbolj aktivni pri zbiranju izjav, da se ljudje v dobro njihove organizacije odrečejo dohodnini, ali pa pomagajo z nakazili na njihov tekoči račun. Sicer pa imajo, kot je še pojasnil, veliko prijav o lažnem zbiranju sredstev.
Za zbiranje prispevkov je potrebno dovoljenje

Sicer pa je za zbiranje prostovoljnih prispevkov treba pridobiti dovoljenje upravne enote, na kateri imajo stalno bivališče ali sedež. Kot upravičen razlog za pridobitev dovoljenja pa se šteje nesreča, v kateri je nekdo utrpel veliko premoženjsko škodo. Poleg tega dovoljenje lahko pridobijo tudi organizacije, ki zbirajo prispevke za humanitaren ali splošno koristen namen. Brez dovoljenja je upravičeno zbirati le prispevke za verske namene ali če se prispevki zbirajo v prostorih verskih skupnosti. Če nekdo zbira prispevke brez dovoljenja, pa je predvidena kazen med 104,32 in 208,65 evra, so sporočili s policije.
Policisti so v lanskem letu našli 29 kršitev pravil zbiranja prispevkov. Podoben primer kot danes pa so obravnavali že 9. oktobra, ko je na Ulici pohorskega bataljona neznanka zbirala prostovoljne prispevke pod pretvezo, da denar potrebuje za operacijo svojega brata. Pri tem je šlo za 19-letno Hrvatico, so še sporočili s policije.
Na policiji občanom svetujejo, da od sumljivih zbirateljev prispevkov zahtevajo dovoljenje upravne enote.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.