Slovenija

Zbiranje denarja za preselitev

Ljubljana, 20. 04. 2007 15.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
I.H./V.Č.
Komentarji
0

Predsednik Romskega društva je zaskrbljen nad napovedjo krajanov, da bodo zbirali denar za selitev Romov.

Predsednik Romskega društva Bogdan Mikič poziva državo, naj prepreči zbiranje denarja
Predsednik Romskega društva Bogdan Mikič poziva državo, naj prepreči zbiranje denarja FOTO: POP TV

Predsednik Romskega društva Bogdan Miklič je izrazil ogorčenje in zaskrbljenost nad napovedjo krajanov Bučne vasi pri Novem mestu na Dolenjskem, da bodo začeli zbirati denar za zemljišča v urejenih soseskah brez Romov, kamor jih želijo preseliti, da bi se socializirali.

"Bojimo se, da je to začetek 'novega Ambrusa' ali še česa hujšega, saj Romi v Žabjeku, ki tam živijo že več kot 50 let, tega ne bodo dovolili,“ je povedal za 24ur.com. Zato od varuha človekovih pravic in pristojnih državnih inštitucij pričakuje, da se na te napovedi odzovejo, preprečijo zbiranje denarja in Rome zaščitijo.

"Zbiranje denarja ni potrebno, potrebna je ureditev romskih naselij in njihova legalizacija,“ je dejal in povedal, da razselitev Romov ni sprejemljiva. "Problem niso romska naselja, problem je diskriminacija Romov in prepočasno odzivanje države na romsko problematiko, “ je dodal. "Med nami je ogromno dobrih ljudi, tudi podjetnikov, ki so delavni, vendar ne dobijo zaposlitve, preprosto zato, ker so Romi,“ je poudaril.

Lokalne prebivalce najbolj motita romski naselji Žebjak in Brezje
Lokalne prebivalce najbolj motita romski naselji Žebjak in Brezje FOTO: POP TV

Podpredsednik krajevne skupnosti Bučna vas in član Civilne iniciative Dolenjske Silvo Mesojedec je v včerajšnji oddaji Trenja na POP TV povedal, da bi prebivalci Bučne vasi radi videli, da se Romi preselijo izven Dolenjske. "Danes naša država vidi le Dolenjsko in Prekmurje,“ je dejal in pojasnil, da je romsko vprašanje slovenski (ne le Dolenjski) problem, ki se ga do zdaj drugi niso zavedali. "Naša miselnost je ta, da moramo Romom omogočiti vključevanje v družbo. Legalizacija romskih naselij pa ne pelje v vključevanje, ampak v rezervate,“ je poudaril.

Primer romske družine Strojan je pokazal, da je v Sloveniji okrog 90 romskih ilegalnih romskih naselij. Država jih želi legalizirati, nekatere lokalne skupnosti pa temu odločno nasprotujejo. Na Dolenjskem je osem romskih naselij, lokalne prebivalce najbolj motita dve - Žabjak in Brezje v Bučni vasi.

Strojani se bodo držali dogovora

Primer družine Strojan se je sicer po več mesecih premaknil z mrtve točke. Strojanovi, ki so napovedali, da bodo v začasnem prebivališču v Rojah ostali največ do 16. aprila, so se v torek odločili, da sprejmejo nadomestno lokacijo v okolici Ljubljane. Kje točno se lokacija nahaja, za zdaj ne želi nihče razkriti, saj se želijo izogniti protestom in morebitnim incidentom.

Strojani so tudi obljubili, da bodo spoštovali besedo svojega odvetnika Aleksandra Čeferina, ki jo je ta dal predsedniku vladne komisije za zaščito romske etnične skupnost Janezu Podobniku v sinočnji oddaji Trenja. Čeferin je namreč obljubil, da se družina ne bo vračala v Dečjo vas pri Ambrusu, če bo država v mesecu dni uredila pravnoformalne pogoje za stalno preselitev družine na obrobje Ljubljane.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.