Koordinacijo in organizacijo zbiranja podpisov za razpis referenduma o zakonu o malem delu je prevzelo Gibanje za dostojno delo in socialno družbo. Predsednik gibanja Marko Funkl je povedal, da je prvi dan zbiranja podpisov potekal po pričakovanjih in brez večjih težav.
Natančnih podatkov o oddanih podpisih v prvem dnevu sicer še nimajo, na podlagi prvih informacij s terena pa ocenjujejo, da presegajo številko 1000. V oddaji 24UR so sicer poročali, da so prvi dan zbrali že več kot 2000 podpisov.
Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) in Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) sta z zbiranjem podpisov začeli v ponedeljek. Čez dva dni pa naj bi se začelo zbiranje podpisov še za referendum o pokojninski reformi, kjer nameravata ravno tako združiti moči. Če jim seveda tega ne bo preprečila že napovedana ustavna presoja referenduma.
Sindikati so ob tem na ministrstvo za javno upravo naslovili prošnjo, da bi upravne enote delale tudi kakšno soboto, saj se čas, ko je na upravnih enotah mogoče oddati podpis, pokriva z delovnim časom delavcev. Na ministrstvu odločitve o tem za zdaj še niso sprejeli. Kot so pojasnili, bodo to storili po posvetu s koordinacijo načelnikov upravnih enot do srede.
Da so se vključili v zbiranje podpisov za referendum o zakonu o malem delu, pa so danes sporočili s Študentske organizacija Univerze v Mariboru in Študentske organizacije Univerze na Primorskem. V prvi opozarjajo, da je zakon škodljiv za vse generacije, v drugi da bi najbolj prizadel študente, mlade diplomante in brezposelne.
K oddaji podpisov v podporo referendumu svoje člane in vse ostale poziva tudi predsedstvo Neodvisnih sindikatov Slovenije. Predsednik MSi, podmladka NSi, Jernej Vrtovec pa poziv, naj se pridružijo zbiranju podpisov za referendum, naslavlja na politične podmladke in ostale mladinske organizacije.
Podporo akciji zbiranja podpisov za razpis referenduma o zakonu o malem delu so danes izrazili še v Dijaški organizaciji Slovenije (DOS), kjer ocenjujejo, da zakon ne prinaša nič dobrega tako dijakom in študentom kot tudi brezposelnim. Trditve ministra za delo, družino in socialne zadeve Ivana Svetlika, da bodo študenti in dijaki lahko delo opravljali v praktično enakem obsegu, po njihovem ne držijo niti v teoriji, kaj šele v praksi.
Ob tem v DOS opozarjajo, da se je položaj dijaka v Sloveniji v letošnjem koledarskem letu še poslabšal: DZ je sprejel zakon, ki ukinja 100-odstotno subvencijo za malice dijakov, mladoletni dijaki so ostali brez državnih štipendij, cene dijaških prevozov v šolo in domov pa so po njihovem še vedno previsoke.
Gibanje za dostojno delo in socialno družbo pa ministru Svetliku očita zavajanje in trdi, da so ministrovi argumenti v prid zakonu demagoški in naperjeni v negativno kampanjo.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.