Zunanji minister Samuel Žbogar je danes po srečanju z ameriško državno sekretarko Hillary Clinton v Washingtonu povedal, da bo kmalu znano ime novega veleposlanika ZDA v Sloveniji, saj ji je danes izročil slovensko soglasje k imenovanju. Sicer pa je bil v ospredju pogovora med Žbogarjem in Clintonovo Zahodni Balkan.
Po ministrovih besedah sta s Clintonovo obravnavala tudi Kosovo in Srbijo, ker se v kratkem pričakuje odločitev Meddržavnega sodišča v Haagu glede zakonitosti razglasitve kosovske neodvisnosti. Srbija od sodišča pričakuje odločitev glede statusa, Kosovo pa, da bo po odločitvi sledilo še več priznanj. Žbogar in Clintonova sta se strinjala, da morata EU in ZDA glede tega pokazati pot naprej ter da se ne bodo le odzivali na ukrepe ene ali druge strani.
Glede BiH sta se zavzela za skupno angažiranje po volitvah za napredek glede ustavnih sprememb. "Dal sem neko pobudo, kako bi se lahko lotili pripravljanja neke osnove za ustavne spremembe po volitvah," je dejal Žbogar, ki o podrobnostih ni govoril.
Slovensko-ameriški odnosi so urejeni, vendar administracija predsednika Baracka Obame že 18 mesecev ni imenovala veleposlanika v Ljubljani. "Govorila sva o novem veleposlaniku. Jaz sem dal agrema kandidatu, ampak dokler ne bo zaslišan v kongresu, mislim, da je na ameriški strani embargo," je povedal Žbogar. Po njegovih besedah gre za kariernega diplomata. "Veselimo se dela z njim," je dodal minister.
Na vprašanje o tem, ali je Clintonova ponovno izrazila željo, da Slovenija sprejme katerega od osumljenih teroristov, zaprtih v taborišču Guantanamo na Kubi, je Žbogar odgovoril pritrdilno. "Pred letom dni smo o tem govorili več. Državna sekretarka je omenila njihovo pripravljenost za nadaljevanje pogovorov o tem. Mi smo glede Guantanama že v preteklosti pojasnili, kakšna je pravna situacija v Sloveniji. Tudi minister za pravosodje je bil pred kratkim tukaj, kjer je stvari podrobno razložil tako, da danes nisva šla v podrobnosti," je povedal Žbogar, kar pomeni, da Slovenija ujetnikov iz Guantanama ne bo sprejela.
Žbogar je povedal, da posebej o odnosih s Hrvaško z ameriško državno sekretarko nista govorila, razen tega, da sta dogovor o arbitražnem sporazumu ocenila kot pozitivnega za celotno regijo. "Najprej sva skupaj ugotovila, da je arbitražni sporazum prinesel optimizem v regijo in da potrebujemo še več pozitivnih zgodb iz regije," je dejal zunanji minister.
Na vprašanje glede dogovarjanja o reševanju problema Ljubljanske banke na Hrvaškem, je Žbogar izrazil upanje, da bo skorajšnji sestanek premierov obeh držav, Boruta Pahorja in Jadranke Kosor, v Bohinju prinesel rezultat, kot sestanek pred letom dni. Sicer pa je po Žbogarjevem mnenju arbitražni sporazum Sloveniji dal večjo verodostojnost, iskrenost in učinkovitost pri delovanju na območju Zahodnega Balkana.
Pogovori s Clintonovo niso zadevali le Zahodnega Balkana. Državna sekretarka se je zahvalila Sloveniji za prispevek v Afganistanu. Kot je dejal Žbogar, bosta kmalu spet imela priložnost za srečanje na konferenci o Afganistanu v Kabulu, kamor tudi sam odhaja prihodnji teden.
Clintonova je prav tako izrazila interes za več skupnih humanitarnih akcij, kot je na primer tista v Afganistanu. Slovenija sodeluje pri cepljenju živine v afganistanski provinci Herat, Američani pa si želijo, da bi se takšna dejavnost razširila. "Obstaja velik interes na primer za sodelovanje na področju dostopa do pitne vode. O tem bo potekala razprava na letošnjem Blejskem forumu in State Department bo poslal delegacijo," je dejal Žbogar, ki je Clintonovo znova povabil v Slovenijo. Zahvalil se ji je tudi za ameriško podporo Mednarodnemu skladu za razminiranje in pomoč žrtvam min (ITF), kakor pri projektu pomoči otrokom v Gazi.
Kot je glede Gaze ponovil Žbogar, Slovenija verjame, da je lahko le mednarodna preiskava o dogodkih v zvezi z izraelskim napadom na turški humanitarni konvoj za Gazo verodostojna. Tako je menil tudi generalni sekretar ZN, po besedah Žbogarja pa potekajo dejavnosti, da bo do takšne preiskave tudi prišlo.
Žbogar je po sestanku z ameriško ministrico opravil še nekatere pogovore na State Depatmentu, nato pa zaključil obisk v ZDA.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.