Slovenija

'V Zdravstvenem domu Sežana stanje ni lepo, ni rožnato'

Sežana, 24. 02. 2023 08.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Nicol Vujović
Komentarji
10

Težavam v zdravstvu se ni mogel izogniti niti Zdravstveni dom Sežana. Pomanjkanje družinskih zdravnikov, pacienti brez zdravnika, premalo prostorov ... Težave, ki pestijo zares veliko število slovenskih ambulant. Kako se bodo s temi izzivi soočili? Kako bo pomagala občina in kaj načrtujejo v ZD Sežana, nam je povedala v. d. direktorja ZD Sežana, dr. Katja Simunich.

ZD Sežana pokriva občine Hrpelje, Divačo, Dutovlje in Komen. Iz teh krajev in okoliških vasi ni malo prebivalcev, tako starejših kot mlajših, ki potrebujejo zdravniško pomoč, najsi bo to za recepte za zdravila ali bolezni. Težava nastaja, ker primanjkuje družinskih zdravnikov. V Hrpeljah denimo, sta po besedah dr. Simunicheve kar dve ambulanti prazni, drugi zdravniki pa sicer skušajo nadomeščati, kolikor se da, ampak je to na dolgi rok problematično. Kako naprej, je vprašanje, ki pesti marsikoga. 

Zdravstveni dom Sežana
Zdravstveni dom Sežana FOTO: 24ur.com

V Sežani se eden izmed že tako redkih družinskih zdravnikov kmalu odpravlja v zasluženi pokoj. Po nekaj letih mu bo sledilo še nekaj zdravnikov. Kje so vsi družinski zdravniki, ki bi prišli delat ter rešit situacijo? "Slovenskih zdravnikov ni na vidiku, čeprav iščemo vsepovsod in vabimo," navaja dr. Simunicheva. Dodala je, da mladim zdravnikom ponujajo marsikaj, da bi prišli. Novoizvoljeni župan Sežane, Andrej Sila, je sicer obljubil dve stanovanji, ki bodo na voljo od aprila naprej. V tem času naj bi jih preuredili tako, da bodo lepa in dostojna za življenje. Delno bodo tudi sofinancirana.

Dr. Simunicheva je dejala, da jo sicer v kratkem čakajo razgovori z dvema mladima zdravnicama, obema iz tujine, a za zdaj ni še nič zagotovljeno ali potrjeno. "Upam, da se odločijo in pridejo k nam," je dejala.

Kaj vodi do tega, da se tako malo ljudi odloči za poklic družinskega zdravnika? "Premalo je cenjen," je prepričana dr. Simunicheva. Premalo je tudi plačan v primerjavi s tem, kar dobijo v bolnišnicah na sekundarni ali terciarni ravni. "Ljudje razmišljajo, da bi šli nekam, kjer dobijo bolj kvalitetno plačilo, da je čim manj dežurstva."

Zdravstveni dom Sežana
Zdravstveni dom Sežana FOTO: 24ur.com

 Z zdravnico sva se dotaknili tudi trenutno aktualno teme o ambulantah za osebe brez osebnega zdravnika. ZD Sežani pripada ena ambulanta, saj na obravnavo čaka veliko ljudi, ki zdravnika potrebuje, a ga nima, je pojasnila. "Mi ne opredeljujemo več, ker smo preveč polni," je pojasnila. " V drugi polovici februarja upam, da bomo začeli s to ambulanto, ampak imamo spet težavo. Zdravniki hodimo zdaj nadomeščat drugam, vmes so bolniške in dopusti. Ni nas dovolj, a smo se vseeno odločili, da bomo v ambulanti za neopredeljene poskušali delati vsaj par ur na teden tako, da zagotovimo oskrbo ljudem brez osebnega zdravnika." Ambulanta je sedaj že odprta.

Dr. Simunicheva je pojasnila, da imajo v Sežani trenutno zaposlenega le enega urgentnega zdravnika, pripadati bi pa moral vsaj še eden. To bi po njenem mnenju precej olajšalo delo družinskim zdravnikom, ki morajo zdaj v času ambulante poskrbeti še za vse urgentne paciente in imajo posledično precej manj časa za svoje. "Na dolgi rok bi v Sloveniji morali družinski zdravniki vedno manj delati na urgenci. Da si dnevno torej na terenu za urgence in v ambulanti je zelo obremenjujoče, zato se tudi številni mladi zdravniki ne odločijo za delo v ZD Sežana," je poudarila. 

Zdravstveni dom Sežana
Zdravstveni dom Sežana FOTO: 24ur.com

"Stanje ni lepo, ni rožnato," je zaskrbljeno povedala dr. Simunicheva. Čeprav je pojasnila, da je očitno tak trend vsepovsod, tudi v Italiji po njenih besedah ni boljše, primanjkuje jim družinskih zdravnikov, zato prihajajo k njim na delo zdravniki s Kube. Kar sicer zopet, kot je dejala, ni tako slabo, saj je Kuba znana po dobri medicini, tako da tudi zdravniki morajo biti dobri. 

Ker težavam pa še zdaleč ni konec, sledi še ena izmed pomembnejših in enako zaskrbljujočih, kot so druge. Prostor. Tudi če bi zagotovili vse družinske zdravnike, ni dovolj prostora za odprtje novih ambulant. "Potrebovali bi namreč prostor, kjer bi lahko bile vse te ambulante, pa ne samo za družinske zdravnike, temveč tudi za zobozdravnike," je zaključila dr. Simunicheva.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

VoxP
24. 02. 2023 21.14
+1
tudi v mojem domu in v marsikasterem domu stanje ni rožnato. kurjava gre gor elektrika voda gre gor sam nekaj gre dol nakupovalni voziček je vedno bolj prazen z isto vsoto
Houdre
24. 02. 2023 12.19
+0
Bo perjad ustanovila komisijo 5 nesposobnih in nezaposljivih,da naredijo analizo v drobovje…to je pa vse
Rdečimesečnik
24. 02. 2023 11.27
+2
Artechh
24. 02. 2023 10.43
+6
res nas zelijo prepricati da ce podvojimo palce doktarjem d bo potem vse zalaufalo ahahahaha
Potouceni kramoh
24. 02. 2023 10.14
+6
Manj ko je bolnikov in pacientov v obravnavi, že od korone dalje , večja kriza jih razkraja.Sami sebe bodo razkrojili v zdravstvu, ker je to njihov edini cilj.
ticapas
24. 02. 2023 09.49
+6
Škoda da niste dali sliko Simunicheve da polepšate prispevek
ata_jez
24. 02. 2023 12.01
+1
Ja pol bi verjetno bili komentarji, da je vsaj nekaj lepo ... in rožnato ...
vvvilice
24. 02. 2023 09.05
+3
Ja, kje pa je lepo stanje? Ker nočejo lepega stanja. Ker hočejo uničiti javno zdravstvo in ga nadomestiti z za večino nedosegljivom privatnim zdravstvom
ježevka123
24. 02. 2023 08.54
+3
Problematiko se verjetno pozna že nekaj časa. Zakaj se v preteklosti ni delalo nič na tem? Ne na strani vodstva zdravstvenega doma, ne na strani 4 kraških občin?
roten
24. 02. 2023 08.50
+4
Kaj je prejšnje vodstvo storilo? nihče ne odgovarja