Državni sekretar na ministrstvu za obrambo Uroš Krek je pojasnil, da se je vlada odločila, da proda letalo falcon 2000 ex. Po Krekovih besedah je vlada pri odločitvi upoštevala vse pozitivne argumente v prid ohranitve letala, a so prevladali argumenti v prid prodaje. Gre namreč za letalo visokega cenovnega razreda, ki terja visoke stroške.
Predvsem pa so bile v prid prodaje falcona bistvene ure naleta. "Vlada ne izkoristi dovolj ur, ki bi omogočili optimalno ali gospodarno rabo letala," je poudaril Krek. Dodal je, da bi s sedanjim načinom naleta ob upoštevani prodajni vrednosti letala lahko leteli od 10 do 15 let.
Marca bo šlo letalo za šest tednov na na servisu, ministrstvo pa bo v tem času pripravilo spremembo letnega načrta razpolaganja s premičnim premoženjem. S tem bodo seznanili tudi dva pristojna odbora državnega zbora, ko pa bo letni načrt potrjen tudi s strani vlade, pa bodo oblikovali delovno skupino, ki bo pričela s postopkom prodaje, pojasnjuje sekretar.
"Ali bo to prodaja v obliki licitacije ali razpisa za prodajo, pa bo odločala prav ta skupina," je še pojasnil Krek. Na vprašanje, kdaj bo letalo prodano, je dejal, da je odgovor težak. "Lahko je to v treh mesecih, lahko v šestih, odvisno od tega, kakšno bo stanje na trgu," je zaključil.
'Če bi bilo gospodarno, bi jaz prvi letel z letalom'
Premier Borut Pahor pa je po seji vlade povedal, da bi v primeru, če bi se izkazalo, da je letenje s falconom gospodarno, sam prvi letel z njim. Pri tem je še dodal, da bo, če se bo v času prodaje letala izkazalo, da je "najbolj optimalna rešitev" uporaba falcona, bo z njim tudi letel. "Žal se je nekoč vlada odločila, da kupi letalo, ki ga Slovenija ne potrebuje," je povedal premier.
Pojasnil je, da je letalo namenjeno interkontinentalnim poletom, Slovenija pa po njegovih besedah potrebuje letalo za intrakontinentalne polete, zaradi česar je letalo predrago. Dodaja, da to uro leta podraži. Ura leta, kot pravi premier, stane 5.400 evrov, zato sam običajno v Bruselj leti z rednimi linijami. "Da bi bil let z letalom falcon gospodaren, bi morali na leto leteti 400 ur. To pa pomeni, poglejte, gospe in gospodje, da bi morali z njim leteti tudi uradniki, ne samo funkcionarji. Brez zamere, tako bogata država pa mi nismo," zatrjuje Pahor, pri čemer dodaja, da se tak račun ne izide, saj še veliko bolj bogate države od Slovenije onemogočajo letenje uradnikom v letalih, ki so last dežave.
Vlada je falcona kupila leta 2001, tri leta pozneje pa ga je dala v najem v ZDA. Avgusta lani je letalo iz ZDA priletelo v švicarski Basel na servis, oktobra pa je pristalo na brniškem letališču.
Po vrnitvi letala v Slovenijo so se nadaljevala pogajanja z omenjenimi ponudniki za najem letala. Razpis je bil neuspešen, vlada pa je decembra sklenila, da falcona odda v operativno upravljanje.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.