Potem ko smo včeraj na podlagi naših neuradnih, a zanesljivih informacij razkrili, da bodo v Stranki Alenke Bratušek na prihajajočih evropskih volitvah stavili na zamejsko Slovenko Angeliko Mlinar, so to informacijo danes po seji izvršnega odbora uradno potrdili tudi v stranki. Kot je na današnji novinarski konferenci dejala predsednica stranke Alenka Bratušek, imajo močno listo, predvsem pa močno nosilko liste, ki bo ljudi prepričala z znanjem in izkušnjami.
"Naša nosilka liste je ženska, na katero smo Slovenci izjemno ponosi. Je ženska, ki je ob izvolitvi v avstrijski državni zbor prisegla v slovenščini in že pred tem za slovenski narod in jezik naredila ogromno. Je koroška Slovenka, ki je po doktoratu iz mednarodnega prava pet let delala za slovensko delegacijo Evropske komisije v Sloveniji in zelo dobro pozna delovanje evropskih in slovenskih institucij. Naša kandidatka je ena najvidnejših in najdejavnejših evropskih poslank. Orodje za merjenje dejavnosti evropskih poslancev jo uvršča na 42. mesto od 750 poslancev," je poudarila Bratuškova in dodala, da je ponosna, da je kandidatka njihove stranke za evropsko poslanko ženska, ki smo jo že pred leti oklicali za "deveto slovensko evroposlanko".
49-letna Mlinarjeva je pojasnila, da se je za kandidaturo odločila zato, ker "moramo v teh zahtevnih časih tisti, ki smo si lahko doslej nabrali izkušnje v politiki in politične veščine, sprejeti odgovornost in jih uporabiti za dobro ljudi, za boljšo Evropo. V naslednjem mandatu Evropskega parlamenta časa za učenje ne bo".
Poudarila je, da so pravi odgovor tistim, ki kot rešitev za sodobne izzive predlagajo razdrtje Evropske unije, lahko samo izkušeni politiki, ki so se doslej izkazali s pokončno držo in z odločnim bojem za pravice in pravičnost.
"Ko sem leta 2013 na veliko presenečenje vseh postala poslanka avstrijskega državnega zbora in tako prva ženska predstavnica slovenske manjšine v avstrijskem parlamentu v zgodovini, sem zaprisegla v slovenskem jeziku. Vsak svoj nagovor v parlamentu sem začela s 'spoštovani dame in gospodje' in zaključila s 'hvala lepa'. Čeprav je to razvita država, čeprav je bila ob moji izvolitvi v nacionalni parlament še veliko bolj svobodomiselna kot danes, sem že takrat in vsakič znova dobila v obraz zmrdovanje nekaterih poslancev, ki jim slovenščina v 'njihovem' parlamentu ni bila pogodu. Pa je bilo vse, kar sem naredila, to, da sem jih lepo pozdravila v svojem maternem jeziku. Ker je to bila moja pravica, sem vztrajala. Tudi zaradi dogajanja v sosednjih državah pa vem, da je zdaj resnično čas, da se enako odločno postavimo v bran drugim pravicam in aktivno obsojamo krivice," je še ostale razloge, zaradi katerih se je odločila kandidirati, omenila Mlinarjeva.
Kdo so ostali kandidati?
Drugo mesto na listi bo zasedel generalni sekretar SAB Jernej Pavlič, tretja pa bo državna sekretarka v uradu za Slovence v zamejstvu in po svetu Olga Belec, četrti pa poslanec Andrej Rajh.
Na petem mestu kandidatne liste SAB bo akademski glasbenik in profesor violine Đorđe Berak, sicer član izvršnega odbora mestnega odbora SAB Ljubljana. Sledita gradbenica Mateja Zupan ter Andrej Šušmelj, ki je bil v času ministrske funkcije Marka Bandellija poslanec SAB, zdaj pa nadaljuje delo profesorja biologije. Listo zaključuje državna sekretarka na ministrstvu za infrastrukturo Nina Mauhler, poroča STA.
SAB je sicer zadnja od slovenskih liberalnih strank, ki je javno obelodanila imena posameznikov na kandidatni listi. Do februarja so se namreč SAB, SMC in LMŠ, ki pripadajo evropskim liberalcem, pogovarjale o skupnem nastopu, kot prva pa je sodelovanje odrekla LMŠ. Zatem sta se o morebitni skupni listi odločali SMC in SAB, a se je nato tudi slednja odločila za samostojni nastop.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.