Slovenija

Zdrahe na IJS

Ljubljana, 07. 01. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ugled Inštituta Jožef Stefan že nekaj mesecev spodkopava afera, ki jo je povzročil spor direktorja z dvema znanstvenikoma. Oba sta v začetku decembra dobila odpoved. Na ministrstvu za znanost pravijo, da se v notranji spor na Inštitutu ne bodo vmešavali, čeprav naj bi se na Inštitutu igrali z državnim denarjem.

Avtor prispevka: Miha Plementaš

Nekdanja zaposlena na Inštitutu Jožef Stefan, Uroš Stanič in Pavle Oblak, sta delala projekte, ki jih plačuje Evropska komisija. Direktorja največje znanstvene ustanove pri nas, Vita Turka, obtožujeta, da Bruslju zavestno zaračunava premalo - na račun Inštituta. Zaradi teh obrekovanj, kot jih imenuje direktor Turk, sta dobila odpoved.

Uroš Stanič
Uroš Stanič FOTO: POP TV

"Direktor Turk ima zdaj, kot izgleda, tako moč, da te najprej obtoži, obsodi, in potem se igra še rablja, ker me obglavi, ker jaz zdaj ne morem nadaljevati svojega strokovnega dela," je povedal Stanič.

Stanič in Oblak sta se zaradi iste teme prepirala tudi z nekdanjimi direktorji Inštituta.

"Problem, kot ga vidim jaz, je v tem, da sta kolega, s katerima smo se zasebno zelo dobro razumeli, šla do konca in na nož. Morala bi pač razumeti, da so interesi institucije v kateri sta delala 40 let in interesi slovenske raziskovalne sfere nekoliko nujnejši," je povedal Tomaž Kalin, nekdanji direktor Inštituta Jožef Štefan.

Zato je slišati tudi, da gre za osebne obračune znotraj inštituta.

"Jaz imam prijatelje popoldne, dopoldne pa smo mi profesionalci," dodaja Stanič.

Zoran Stančič
Zoran Stančič FOTO: POP TV

Kakorkoli, revizijo poslovanja Inštituta sta opravila računsko sodišče ter domača revizorska hiša KPMG in nista odkrila nepravilnosti. Zato se Ministrstvo za znanost v zdrahe na Inštitutu ne vmešava.

"Glede na navedeno dokumentacijo, ministrstvo nima nobenega razloga, da ne bi verjelo poročilom revizorske hiše in računskega sodišča Slovenije," je povedal Zoran Stančič, državni sekretar za znanost na Ministrstvu za znanost

Toda KPMG je, kot trdijo prizadeti, iz končne verzije poročila umaknil pripombe iz prejšnjih, ki so bile bojda povsem enake kot obtožbe Staniča in Oblaka. Za potezo je Inštitut revizijo KPMGju plačal kar dvojno, je zgrožen pravni zastopnik odpuščenih, Matevž Krivic.

Matevž Krivic
Matevž Krivic FOTO: POP TV

"Doma bi pa morala revizijo narediti neka revizijska hiša, in jo tudi je naredila, ampak tam pa stvar do neba smrdi po korupciji," je povedal Krivic.

Vito Turk se o dogajanju na Inštitutu z nami pogovarja le preko svojih odvetnikov, direktorja revizorske hiše KPMG pa v dveh dneh ni bilo moč priklicati po telefonu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10