Kot je ugotovila posebna komisija ministra za zdravje, je šlo v primeru smrti novorojenčka v jeseniški porodnišnici za veliko strokovno napako zdravnika. Poročilo prve komisije je Dušan Keber, minister za zdravje, označil za nepopolno in zavajajoče, po mnenju ministra se je komisija skušala izogniti strokovni resnici. Predsednik razširjenega strokovnega kolegija za ginekologijo in perinatologijo, prof. Božo Kralj pa ministrove očitke zavrača. Mnenja je, da je komisija delo opravila korektno in glede na razpoložljivo dokumentacijo strokovno. Dodatna mnenja so iskali tudi v ZDA. "Naša komisija je poudarila, da v primeru ni šlo za problem vestnega ali malomarnega zdravljenja – kakor je bila komisija vprašana -, ampak za neizkušenost pri uporabi zdravila. V odgovoru piše tudi, da komisija v razpoložljivi dokumentaciji ni našla, zakaj je dežurni zdravnik uporabil zdravilo Prostin 15M," pravi o primeru dr. Kralj.
"Dokončno mnenje, tisto najbolj otežujoče mnenje vedno da nekdo drug. Mi smo bili zaprošeni, da analiziramo in damo mnenje o poteku poroda," odgovarja dr. Kralj na očitke ministra Kebra, da je komisija skušala ublažiti zdravnikovo strokovno napako. Minister je prvi komisiji očital tudi to, da ni komentirala, da bi moral dežurni zdravnik v najhitrejšem času opraviti porod s carskim rezom. "To je popolnoma strokovno vprašanje in ga je potrebno tudi strokovno dokumentirati. Ko je dežurni zdravnik vstopil v porodno sobo, ni bilo več časa za carski red," odgovarja dr. Kralj.

Poročilo komisije, ki jo vodi dr. Kralj, bo po ministrovem navodilu šlo na preverjanje k Odboru za pravno-etična vprašanja na Razsodišče Zdravniške zbornice. Po mnenju dr. Kebra je naloga komisije, da se dokoplje do strokovne resnice. "Strokovna resnica - ki jo je terjala tudi javnost - v tem primeru je, ali je dano zdravilo v tem primeru pripeljalo do smrti otroka, in ne ali je dežurni zdravnik v pravem trenutku vstopil v sobo. Strokovna komisija – in tudi prof. Kralj – se še ni dotaknila vprašanja, ali je sploh obstajala indikacija za zdravilo Prostin M. Po mojem znanju – in nisem ginekolog – ni nikakršne indikacije in so samo kontraindikacije za to zdravilo v tej fazi nosečnosti oz. poroda. Zdravilo je bilo uporabljeno napačno," trdi minister za zdravje dr. Keber.
"Od ugotovitve zdravniškega tima o poslabšanem zdravstvenem stanju ploda – upočasnitve srčnega utripa - pa do vstopa dežurnega zdravnika je minilo 30 minut. Takrat je zdravnik ugotovil, da je za carski rez prepozno. Ginekologi so me poučili, da za carski rez potrebujejo 12 minut, kar pomeni, da bi v tem času v urejeni porodnišnici tak porod opravili dvakrat," pravi minister Keber. Minister meni, da v tem primeru ni želje, da se pride do strokovne resnice, s čimer se zopet izpostavlja vprašanje "kdo sodi sodnikom". "Lahko da to temelji na stanovski solidarnosti, mogoče so to težave nas Slovencev nasploh, da težko izpovemo resnico, če je neprijetna. Ampak stroka, ki ji sam pripadam, si z delovanjem v tem primeru nikakor ne dela usluge. Stroka lahko samo z resnico in z ohranjanjem avtoritete ohrani zaupanje pred javnostjo," meni minister Keber.
Glede ponujenega odstopa primarija dr. Janeza Remškarja, direktorja jeseniške bolnišnice, pa je minister Keber dejal, da zaenkrat ni bilo razlogov za ta korak