
Predsednik Zdravniške zbornice Slovenije Andrej Možina je dejal, da je zbornica že opravila nadzore nad zdravnikom Janezom Zimmermannom, ki naj bi mazaško operiral krčne žile, in mu izrekla opomin. Napovedal je, da bo znova sprožil vse potrebne postopke proti zdravniku. Zimmermann je po Možinovih besedah določeno obdobje deloval brez ustrezne licence.
Paciente naj bi tudi izsiljeval
Zasebni zdravnik Zimmermann je v Sloveniji, po novem pa v Trstu, že dvajset let množično operiral krčne žile. Pri tem naj bi pod nož zvabil zdrave ljudi, ki naj bi jih zavajal, da jim bo pozdravil žilne zaklopke, a naj bi operiral tudi z rezi, ki so iznakazila tudi mlada dekleta, je poročala TV Slovenija. Kot so poročali, naj bi bolnike zasebni zdravnik novačil po domovih upokojencev, zdraviliščih, trgovinah s sanitetnim materialom, prepričal pa naj bi jih z zgodbo o dolgih javnih čakalnih vrstah in nujnostjo operacije. Če pacient operacije ni plačal pravočasno, naj bi ga izsiljeval za denar in grozil. Ena izmed pacientk je razkrila, da naj bi za operacijo plačala 1600 evrov.
Zasebnega zdravnika sicer nihče od slovenskih petnajstih žilnih kirurgov ne pozna, je pa eden izmed njih za TV Slovenija povedal, da so Zimmermannovi izdelki "katastrofalni".
Kot je še poročala televizija, se je pri zasebniku med drugim oglasil mlad moški z razjedo na nogi, za katero naj bi Zimmermann okrivil krčne žile in jih operiral. Na kontrolo ga ni povabil, pacient pa je šel k drugemu zdravniku na pregled, ko je bila razjeda globoka že skoraj do kosti. Vsi napori so bili zaman, zato je bila potrebna amputacija noge, je navajala televizija. Še eden izmed pacientov po Zimmermannovi operaciji zaradi poškodbe živca ne more dvigniti stopala. Zimmermann za TV Slovenija zgodbe ni želel komentirati, je pa dejal, da so bile operacije nujne.
Bil je član zbornice
Možina je v izjavi medijem potrdil, da je Zimmermann član zbornice. "Seznanjeni smo s sumi, da je delo opravljal v nasprotju z medicinsko doktrino. Mi bomo ponovno sprožili postopke ugotavljanja odstopanja od profesionalnega vedenja in ukrepali," je napovedal predsednik zbornice.
Tako bo zbornica verjetno ponovno uvedla strokovni nadzor nad delom zdravnika, na koncu pa bo o njegovi odgovornosti odločal tožilec in razsodišče zbornice.
Prav tako se bo posvetoval s pravniki, kako preprečiti, da bi ta zdravnik še naprej tako neprofesionalno deloval. Kot je opozoril, si zdravništvo že sedem ali osem let želi spremeniti zakon o zdravniški službi, s katerim bi lahko legalno onemogočili delo zdravniku, ki svoje delo opravlja nekorektno in nestrokovno. Kot opozarja, danes takšne pristojnosti nimajo. Možina je tudi napovedal, da bo poklical Zimmermanna, da bi preprečil nadaljnje ogrožanje varnosti bolnikov.
Predsednik zbornice je zaskrbljen nad izjavo nekaterih žilnih kirurgov, da tega zdravnika sploh niso poznali. "Veliko zdravnikov in kirurgov je očitno popravljalo za tem zdravnikom. Zdravnik je moral biti prepoznan v svojem profesionalnem krogu. Tudi kar sem slišal, so iz teh krogov prihajale prijave, izbrani so bili izvedenci in nadzorniki, pa so nekateri od tega odstopili," je dejal.

Delo se je očitno toleriralo
Zadevo je komentiral tudi predsednik Slovenskega zdravniškega društva Pavel Poredoš. Dejal je, da je že slišal za Zimmermanna, saj da se je pred desetletjem med zdravniki govorilo o tem, da so po njegovih operacijah pogosti zapleti.
Očitno pa se je delo tega zdravnika toleriralo, saj so te operacije "ozko grlo", meni. Zaradi tega so po njegovem mnenju ljudje tudi iskali pomoč pri Zimmermannu "po principu bolje nekaj kot nič".
Poredoš je opozoril še, da Zimmermann ni član slovenskega zdravniškega društva, morda tudi zbornice ne. "In ni mogoče ukrepati proti nekomu, ki ni član tvojega združenja," je dodal. Med možnostmi pa je omenil le, da se lahko združenje do nekega pojava načelno opredeli ali nanj opozori javnost.
Ministrstvo bo o Zimmermannu obvestilo italijanske oblasti
Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je danes v zvezi s primerom nestrokovnih operacij krčnih žil zdravnika Janeza Zimmermanna napovedala, da bodo skušali pripraviti zakonske določbe za področje nadzora kakovosti in varnosti v zdravstvu, da se taki primeri ne bi več dogajali. O Zimmermannu pa bodo obvestili italijanske oblasti.
Po besedah Kolar Celarčeve v tem trenutku ne vedo, ali je kateri od prizadetih bolnikov vložil kakšne pobude za kazensko odgovornost kirurga Zimmermanna. Napovedala pa je, da bodo stopili v stik z italijanskimi oblastmi in jih seznanili s tem, kar vedo. "Morda tudi tam ne vedo za nič," je dodala.
Po njenih besedah pa bi tudi Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) kot plačnik zdravstvenih storitev moral preveriti, ali je račun, ki ga prinesejo bolniki, izdal in torej storitev opravil strokovno usposobljen izvajalec, ali ima kakšne certifikate, ki pričajo o njegovi kakovosti.
Za tiste izvajalce, ki so plačani iz splošnega dogovora, ZZZS že danes lahko preverja. Nihče v Sloveniji pa nima pooblastil, da bi preverjal izvajalca v tujini, je pojasnila ministrica. Želijo pa si v zakonodajo, ki je v pripravi, vnesti tudi pooblastila za ZZZS, da bi lahko preverjal kakovost zdravstvenih storitev, ki jih plačuje, tudi ko gre za storitve, opravljene v tujini na podlagi uredbe o čezmejnih zdravstvenih storitvah.
Tudi državna sekretarka na ministrstvu za zdravje popravljala za Zimmermanom, a ga ni prijavila
Skupaj z državno sekretarko na ministrstvu za zdravje Sandro Tušar sta bolnike pozvali, naj preverijo reference in usposobljenost izvajalca, preden se odločijo za storitev izvajalca v tujini po uredbi o čezmejnem zdravstvenem varstvu.
Tušarjeva je danes pojasnila, da je v evropski direktivi sicer napisano, da v kolikor obstaja sum, da neka storitev ni bila opravljena v skladu z veljavnimi kliničnimi smernicami in kakovostno, lahko plačnik plačilo zavrne. "Je pa to zapletena stvar in zagotovo je to primer, iz katerega se moramo vsi nekaj naučiti in skupaj z ZZZS to ustrezno urediti," je dejala.
Državna sekretarka se kot kirurginja ukvarja prav s področjem operacij krčnih žil. Danes je potrdila, da je v preteklosti k njej prišlo tudi nekaj bolnic, ki jih je predhodno operiral Zimmermann. Priznala je, da ga ni prijavila, je pa obvestila skupino zdravnikov, ki se ukvarjajo z operacijami krčnih žil, in od njih dobila zagotovilo, da so podali prijavo na zbornico. Danes je izrazila obžalovanje, da ga ob teh priložnostih ni sama prijavila. "Nisem si predstavljala, da bodo reči šle tako daleč," je dejala.
Glede metode, ki jo uporablja Zimmermann, je pojasnila, da ne gre za alternativno metodo, saj da je opisana v strokovni literaturi. Je pa po besedah Tušarjeve tudi v strokovni literaturi navedeno, da je njena uspešnost slabša. V preteklosti so še nekateri drugi slovenski kirurgi uporabljali to metodo, a so jo opustili, ko so se uveljavile metode posegov na krčnih žilah z laserjem in radiofrekvenco.
Zimmermann napoveduje tožbe
Zdravnik Zimmermann za STA ni želel pojasniti svoje plati zgodbe. Je pa njegova soproga po telefonu dejala, da z odvetnikom pripravlja tožbe. Zoper koga, ni odgovorila.
Sistem naravnan k temu, da izvajalci služijo
Pravnik zdravniškega sindikata Fides Bojan Popovič je ocenil, da je slovenski sistem plačevanja operacij krčnih žil kot nalašč naravnan k temu, da izvajalci služijo na zavajanju bolnikov. Ob tem pa ugotavlja, da slovenska zdravstvena politika s svojimi ukrepi varnost bolnikov celo poslabšuje.
Popovič je opozoril, da je področje krčnih žil tipičen primer, pri katerem izvajalci sami povzročajo povpraševanje po svojih storitvah, saj oceno o tem, kako velik problem so krčne žile pri posamezniku, poda izvajalec, ki opravi tudi operacijo in je plačan po številu opravljenih operacij. Dodaten problem je po njegovih navedbah popolnoma neurejen sistem naročanja teh storitev, ki zdravnike naravnost spodbuja k temu, da svojo etiko podredijo želji po zaslužku.
K temu jih po Popovičevem mnenju motivira tudi Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), ki plačuje izvajalce izključno po številu opravljenih posegov in ne preverja, ali je bila operacija potrebna, pravočasna, varna in podobno.
Kritičen je tudi do ravnanja ministrstva, ki vsako leto podeljuje "večmilijonske nagrade za dolge čakalne dobe". "Tokrat jih je namenilo prav izvajalcem operacij krčnih žil". Kot je navedel, izvajalci, ki so opravili vse pogodbene operacije krčnih žil in so uspeli dovolj bolnikov prepričati, da se vpišejo v njihovo čakalno knjigo, lahko vsako leto pričakujejo dodaten zaslužek.
Kot je še prepričan, zdravstvena politika ne sme obljubljati državljanom vsega v neomejenih količinah, saj takšna medicina postane za uporabnike nevarna. Kot je dejal v izjavi medijem, je ministrstvo in ZZZS na to opozoril že ničkolikorat. Sicer pa so bili v tujini že primeri ovadb, ko se je izkazalo, da so bile operacije opravljene izključno zato, da bi bile plačane.
ZZZS-jev poziv Zimmermannovim bolnikom
ZZZS bolnike, ki so se zdravili pri Zimmermannu, poziva, da morebitne sume nepravilnosti ali slabih izkušenj z zdravnikom sporočijo območni enoti ZZZS. Le na ta način bo namreč lahko ZZZS na podlagi konkretnih primerov posredoval pri italijanskih oblasteh.
Tako kot velja za izvajalce na območju Slovenije, tudi za tuje izvajalce velja, da ZZZS skladno s slovensko in evropsko zakonodajo ne izvaja nadzora nad strokovnostjo s strani zdravnikov opravljenih storitev, trdijo na ZZZS.
Glede na to, da Zimmermann dela v Trstu, so dovoljenje za njegovo delo v letu 2015 izdali pristojni italijanski organi, ki so skladno z evropsko in italijansko zakonodajo tudi pristojni za nadzor nad kakovostjo in varnostjo obravnav bolnikov pri temu izvajalcu.

Ker pa gre za zdravnika, ki ima veljavno licenco za delo tudi v Sloveniji, pa je za strokovni nadzor nad njegovim delom pristojna zdravniška zbornica, so navedli na ZZZS.
Je pa ZZZS zaradi naraščanja vlog za povračilo stroškov storitev, opravljenih pri Zimmermannu, lani zaprosil italijanske organe za pojasnila. Iz njihovih pojasnil je razvidno, da je Zimmermann registriran v poklicnem združenju zdravnikov in kirurgov v Trstu od 27. novembra 2014, in sicer kot zdravnik, ki je specializiran za splošno kirurgijo. To pomeni, da lahko legalno izvaja zdravstvene storitve v Italiji.
Storitve izvaja v samoplačniški ambulanti v Trstu, kar pomeni, da jih lahko izvaja tako za italijanske bolnike kot tudi za bolnike vseh ostalih držav članic EU.
Kot so še pojasnili na ZZZS, redno in sistematično izvajajo nadzore nad izvajanjem vseh zdravstvenih programov v Sloveniji. Lani so pri izvajalcih izvedli skupno 906 nadzorov in na podlagi tega terjali več kot tri milijone evrov. Izvajalci večinoma oškodujejo sredstva obveznega zdravstvenega zavarovanja zaradi nepravilnega ali previsokega zaračunavanja storitev.
Sicer pa je ZZZS letos uvedel tudi spletno aplikacijo za elektronsko (tudi anonimno) prijavo suma goljufij. Državljane pozivajo, naj sum goljufije prijavijo na spletni strani ZZZS.
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.