Slovenija

Zdravniki brez licenc

Ljubljana, 10. 01. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Štirinajstletni Robi Kotnik iz Podgore na Koroškem je umrl zaradi zastrupitve z ogljikovim monoksidom so ugotovili patologi. Svojci menijo, da bi tragedijo lahko preprečil dežurni zdravnik, ki pa je napačno je ocenil, da gre za okužbo črevesja, ne pa za zastrupitev s plinom. Zdravnik je delo opravljal brez zdravniške licence, česar zakon ne dovoljuje.

Ima vaš zdravnik licenco? (foto: POP TV)
Ima vaš zdravnik licenco? (foto: POP TV) FOTO: POP TV

Težava zdravnikov brez licence se pojavlja predvsem v manjših krajih, kjer direktorji zdravstvenih domov nimajo kaj dosti izbire. Ali svojim krajanom omogočijo zdravniško oskrbo, pa čeprav z zdravnikom brez licence, ali pa sploh ne.

Smiljan Prsanic, direktor Zdravstveno-reševalnega centra Koroška
Smiljan Prsanic, direktor Zdravstveno-reševalnega centra Koroška FOTO: POP TV

Smiljan Prasnic, direktor Zdravstveno-reševalnega centra Koroška je pojasnil, da nihče od direktorjev zdravstvenih ustanov ne želi imeti zaposlenih zdravnikov, ki ne izpolnjujejo vseh pogojev. Žal pa je trenutna situacija v zdravstvu takšna, da nekatere direktorje sili v to. Prasnic kljub temu upa, da bo ministrstvo za zdravstvo naredilo kaj več, da bodo tudi v manjših krajih lahko zaposlovali le zdravnike, ki bodo imeli licenco in vse ostale potrebne dokumente.

V Ljubljani le z licenco

Zvonko Rauber, direktor Zdravstvenega doma Ljubljana
Zvonko Rauber, direktor Zdravstvenega doma Ljubljana FOTO: POP TV

V večjih krajih ne občutijo težav, ki jih poznajo v manjših slovenskih krajih. Direktor zdravstvenega doma Ljubljana Zvonko Rauber pravi celo, da na njihove razpise prihaja toliko prijav, da jim o delu zdravnikov brez licence sploh ni treba razmišljati. Kljub temu pa dobro pozna problem svojih kolegov s periferije.

"To je neka situacija, ki je oni niso zmožni rešiti, ampak bi jo mogli rešiti skupaj z ministrstvom, skupaj z zdravstveno zbornico, ker niso direktorji krivi, da je primanjkljaj zdravnikov v Sloveniji tako akuten, kot se je pokazal," pravi Rauber.

Dorjan Marušič, državni sekretar na Ministrstvu za zdravje
Dorjan Marušič, državni sekretar na Ministrstvu za zdravje FOTO: POP TV

Zdravniki brez licence lahko svoje delo sicer opravljajo izključno pod mentorskim nadzorom, kar pomeni, da je mentor odgovoren za vse, tudi za napake. Kot je pojasnil Dorjan Marušič, državni sekretar na zdravstvenem ministrstvu, zdravniki vse dokler ne opravijo specializacije delujejo pod okriljem mentorjev. Zdravnikov brez licenc, kot so dejali na ministrstvu, ne sme zaposliti nihče, čeprav se to ponekod očitno dogaja. Za delovno mesto zdravnika je namreč pogoj licenca in če nekdo ne izpolnjuje pogojev, ga ne bi smeli zaposliti, je dejal Marušič.

Na zdravniški zbornici smo želeli preveriti, koliko zdravnikov pri nas pravzaprav dela brez licence, vendar so nam po telefonu zatrdili, da tega podatka nimajo. Tudi za vse ostale izjave pred kamero niso bili na voljo, čeprav prav oni podeljujejo in odvzemajo licence.

Nadzora nad zaposlovanjem zdravnikom torej ni, zato bodo na ministrstvu - tudi zaradi nesrečnega koroškega primera - zbrali podatke po posameznih zdravstvenih domovih in tako dobili bolj jasno sliko o tem, ali in koliko zdravnikov brez licence je zaposlenih v Sloveniji.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1