34 zdravnikov Splošne bolnišnice Slovenj Gradec, ki so del sindikata Fides, je konec marca vodstvo bolnišnice obvestilo, da od 1. maja dalje ne bodo več delali preko polnega delovnega časa.
Umik soglasij so podpisali skoraj vsi specialisti na oddelkih za ginekologijo, travmatologijo, pediatrijo, anesteziologijo ter splošno in abdominalno kirurgijo. Na teh oddelkih bo ob trenutni kadrovski zasedbi to močno zmanjšalo obseg dela v dopoldanskem času, podaljšale se bodo čakalne dobe za nenujne specialistične preglede in operativne posege, napovedujejo v Fides.
Na oddelku za interno medicino je soglasje umaknil manjši delež zdravnikov, tam bo delo verjetno lahko potekalo normalno. Na ostalih oddelkih pa zdravniki ne dežurajo, "nas pa večina podpira", je sporočila predstavnica zdravnikov v svetu bolnišnice Jasna Humar. Oskrba nujnih stanj bo potekala nemoteno 24 ur na dan.
Zdravniki so se odločili, da bodo tako s 1. majem delali zgolj redno delo 174 ur mesečno in največ 8 nadur tedensko. Za tak ukrep so se odločili, ker vodstvo bolnišnice tudi po šestih mesecih ni pripravilo in sprejelo ukrepov, ki bi omogočili uravnoteženo poslovanje zavoda. "Edini varčevalni ukrep, ki je bil sprejet in je v veljavi, je plačevanje dežurstva zdravnikov po referenčnem količniku, kar pomeni, da varčuje manj kot desetina od več kot 700 zaposlenih," opozarjajo zdravniki in dodajajo, "da niso več pripravljeni sami nositi vsega bremena varčevanja, še posebej zato, ker je ukrep razvrednotil najbolj zahteven in odgovoren čas našega dela."
'Direktorjeva stališča ostajajo neomajna'
Za pojasnila smo poklicali direktorja bolnišnice Janeza Lavreta, ki nam je sporočil, da se bo vodstvo bolnišnice na očitke odzvalo po seji Sveta zavoda, ki bo 17. aprila.
Zdravniki mu očitajo, da ni sprejel nobenega predloga sindikata, ki so mu ga podali. "Tudi v zadnjih šestih mesecih smo se z dopisi večkrat obrnili na direktorja z željo po pogovoru in iskanju kompromisov, vendar ostajajo direktorjeva stališča neomajna," opozarjajo.
Lavre je zdravnike minuli teden seznanil z letnim poročilom poslovanja bolnišnice za leto 2013. Dejal jim je, da ostaja plačevanje dežurstva nespremenjeno še vsaj leto dni in da nadaljnji varčevalni ukrepi v bolnišnici niso predvideni, kar je očitno botrovalo k odločitvi zdravnikov, da od maja dalje ne bodo več delali preko polnega delovnega časa.
"Povsem razumemo, da je finančna situacija v bolnišnici težka, da je denarja premalo, da se cene, ki jih določa ZZZS zmanjšujejo. Razumemo, da poslovodstvu v trenutnih okoliščinah ni lahko. Menimo pa, da je za reševanje težav več različnih možnosti, ta, ki nam jo trenutno vodstvo ponuja, zagotovo ni edina. Mogoče je prišel čas za nove ideje, nove poglede, nova znanja in nove ljudi," še pravijo zdravniki.
S plačili dežurstev po referenčnem količniku prvi mesec prihranili 31.560 evrov. Kuštrin: Gre za tako malo denarja, da so poteze neracionalne
Plačevanje dežurstev po referenčnem količniku prinaša zelo majhne prihranke, zato v drugih bolnišnicah tega večinoma ni, pa je dejal predsednik sindikata Fides Konrad Kuštrin in dodal, da je po njegovih podatkih to problem samo v Slovenj Gradcu in Mariboru. "S tem direktor ne bo nič dosegel. Zato, ker bodo zdravniki umaknili soglasja in ne bodo dežurali. Gre pa v vsoti za tako majhno vsoto denarja, da se mi zdijo te poteze popolnoma neracionalne," je dejal.
Kot je novembra lani povedal direktor slovenjgraške bolnišnice, je ta prvi mesec izvajanja varčevalnega ukrepa, oktobra lani, s plačili dežurstev po referenčnem količniku prihranila 31.560 evrov.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.