Izjema je izpolnitev in izdaja obrazca, ki ga morajo predložiti invalidski komisiji; za slednjega "velja isti režim kot za vse druge obrazce, s katerimi se sprožajo postopki za uveljavljanje pravic, ki ne sodijo v obvezno zdravstveno zavarovanje". Dodatne preglede, potrebne za ugotavljanje invalidnosti, bo plačal Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.
V postopkih ugotavljanja invalidnosti oseb, zlasti plačevanja s tem povezanih potrebnih zdravstvenih storitev, je namreč prišlo do nekaterih nejasnosti in nesporazumov, so sporočili iz ZZZS. Tako so bili mnogi prepričani, da morajo stroške za potrebne zdravstvene storitve in s tem pogojeno medicinsko dokumentacijo, plačati zavarovanci sami. Razlog za to pa naj bi bil v spremembi pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja, sprejetih julija 2002. Po navedbah ZZZS gre za očitne nesporazume in napačno razumevanje navodil zavoda.
Po današnjem sestanku na ZPIZ, na katerem so bila vsebinsko potrjena stališča obeh zavodov, so pojasnili, da je ugotavljanje trajne izgube ali trajnega zmanjšanja zmožnosti za delo (invalidnosti) področje med obveznim zdravstvenim zavarovanjem ter pokojninskim invalidskim zavarovanjem, ki je (čeprav je med seboj povezano) razmejeno z zakonom o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju ter zakonom o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Tako so strokovnjaki obeh zavodov skupaj opredelili seznam obvezne medicinske dokumentacije, potrebne za oceno invalidnosti, ki je bil leta 2000 objavljen tudi v uradnem listu.