V Državnem zboru so zaprosili za pet ponudb, dobili pa le tri. Kot najbolj ugodno so nato izbrali ponudbo Diagnostičnega centra Bled. Pogodbo so sklenili 8. oktobra lani, na zdravstvene preglede pa se je od takrat prijavilo 50 poslancev. Koliko poslancev je tri dnevni tretma, ki bo davkoplačevalce stal 175 tisoč tolarjev na osebo, tudi v resnici opravilo, generalna sekretarka ni znala povedati.
Sicer pa nam je predstavnica Diagnostičnega centra Bled povedala, da takšni pregledi stanejo med 150 in 300 tisoč tolarjev, vanje pa je vključeno bivanje in več kot 20 različnih preiskav.
Podlaga odločitvi za organiziranje zdravniških pregledov naj bi bil 22. člen Zakona o varnosti in zdravju pri delu. Ta v prvem odstavku navaja, da mora delodajalec zagotoviti zdravstvene preglede delavcev. Naprej pa še razlaga, da morajo delodajalci zagotoviti tudi plačilo za te storitve. Na preventivnih zdravstvenih pregledih se namreč oceni zdravstveno stanje in delazmožnost delavcev.
V Sloveniji so poslanci zaenkrat edini, ki imajo tovrstne preglede. Kljub podobni naravi dela, pa do teh pregledov niso upravičeni predstavniki vlade in vladnih uradov, niti predsednik države. Prav tako do tovrstnih storitev niso upravičeni sodniki in tožilci.