Slovenija

'Na žalost bo treba z zakonom udariti po mizi, ker nekateri nimajo meja'

Ljubljana, 25. 09. 2024 06.00 | Posodobljeno pred 9 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
24UR ZVEČER
Komentarji
334

Zdravstvo je na robu, novela zakona ogroža bolnike in vodi v zlom zdravstva – to so napovedi nekaterih najvplivnejših obrazov zdravništva, ki vlado pozivajo, naj iz novele umakne člen, ki zdravnikom, zaposlenim v javni mreži, prepoveduje delo pri zasebnikih. Kdo bo prevzel odgovornost, se sprašujejo, ko v bolnišnici ne bo več plastičnih kirurgov, ki bi zdravili opekline, kirurgov, ki bi operirali težke poškodbe glave, ortopedov in dermatologov. V oddaji 24UR ZVEČER sta svoje poglede soočila predsednica Zdravniške zbornice Bojana Beović in predsednik vladnega strateškega sveta za zdravstvo Erik Brecelj.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Soočenje Bojane Beović in Erika Breclja
    19:27
    Iz 24UR ZVEČER: Soočenje Bojane Beović in Erika Breclja
  • Iz 24UR ZVEČER: Je zdravstvo na robu zloma?
    04:41
    Iz 24UR ZVEČER: Je zdravstvo na robu zloma?

"Poslušam, da je v zdravstvu vse super, ko bo sprejet ta zakon, pa se bo vse sesulo," je uvodoma dejal Erik Brecelj, ki opozarja, da so ravno anomalije v zdravstvu pripeljale do tega, da je nov zakon potreben. "In to je zadnji vlak, bojim se, da je že odpeljal," je nadaljeval in poudaril, da v javnem zdravstvu dela na tisoče zdravnikov in medicinskih sester ter drugi kader, ki za svoje delo niso nagrajeni. 

Zasebni zdravstveni sistem, ki ga imamo v Sloveniji, je po njegovem mnenju slabo razvit in se v njem "ne cedita mleko in med". Sicer ocenjuje, da bi nekaj zdravnikov lahko odšlo, ne pa v takšnem obsegu, kot se zdaj napoveduje. 

Bojana Beović je poudarila, da je dovolj že, da bo iz javnega zdravstva odšlo nekaj sto zdravnikov. To bi na eni strani prizadelo majhne oddelke splošnih bolnišnic, kjer zadošča že, da odide en zdravnik, dejavnost pa tako ne bo več mogoča, na drugi strani pa bodo prizadete dejavnosti predvsem v terciarju, ki so po naravi dela take, da se del opravi v zasebnem sektorju. "Izrazit primer je plastična kirurgija, estetika ne bo nikoli del javnega zdravstva, smiselno pa je, da kirurge obdržimo tudi v javnem zdravstvenem sistemu." 

"Nihče se ne sekira, če plastik (plastični kirurg op. a.) v kliničnem centru za celo noč šivanja prstov nazaj dobi 150 evrov. Zdaj pa smo zaskrbljeni, kako bo," meni Brecelj, ki poudarja, da je treba nagraditi tiste, ki dobro in več delajo. "Kirurgi celo noč transplantirajo organe, pa so za to dokaj bedno plačani. Tudi nimajo kam iti. A bodo šli k zasebnikom opravljat transplantacije jeter? Njih ne vidimo, zdaj bo pa kar naenkrat to postal problem. Dajmo začeti nagrajevati ljudi, ki si to zaslužijo," je povedal. 

Beovićeva je povedala, da si zdravništvo že desetletja prizadeva za izboljšanje pogojev dela v Sloveniji in da zakon tega, kar govori Brecelj, ne naslavlja. "Ni res, govorimo o podjemnih pogodbah, o nagrajevanju, za katerega pa se bomo morali dogovoriti in ga izbojevati. Zaenkrat je na tem področju tišina, to mi je zanimivo," ji je odgovoril Brecelj. 

Po besedah Beovićeve so bile podjemne pogodbe možne že po zakonu ministra Loredana Bešiča, sicer za manjši obseg kot sedaj. "Normalno je, da smo zdravniki za dodatno delo nagrajeni, a ta možnost davčne olajšave za podjemne pogodbe bo na strani delodajalca. Plače zdravnikov podležejo zakonu o dohodnini in na koncu bo večji zaslužek po tej pogodbi verjetno izničen," opozarja Beovićeva. 

Brecelj sicer priznava, da to deloma drži, a da zakon ni želja zdravnikov. "Mi si ne moremo izmišljevati, kaj bomo. Tudi vprašljivo je, ali je zdajšnja oblika s.p.-jev res zakonita."

Beovičeva poudarja, da red v zdravstvu ne pomeni ločitev na javno in zasebno, ampak da nekdo, ki je zaposlen v zdravstvu, za svojo plačo v svojem rednem delovnem času naredi tisto, kar mora. "Ni prav nobenega razloga za to prepoved, sam predlagatelj novele niti ne ve, kakšen je obseg dela pri zasebnikih." Kot je povedala, ni mogoče, da bi v primeru plastičnih kirurgov, dermatologov in nekaterih drugih podjemne pogodbe kompenzirale to, kar lahko nekdo zasluži kot tržno dejavnost. "To tudi nima smisla. Državne bolnišnice so namenjene obsegu določenih storitev in ne bo nič bolje za paciente, če bodo bolnišnice izvajale še tržno dejavnost." 

Erik Brecelj
Erik Brecelj FOTO: POP TV

Sama meni, da bi se lahko zgodilo, da nekatere storitve, kot je denimo zdravljenje razvojne anomalije pri otroku, pač ne bodo več na voljo in bodo morali pacienti iti k zasebniku. Brecelj je ob tem spomnil, da gre lahko pacient na zdravljenje v tujino in mu je zavarovalnica dolžna poravnati stroške.

Brecelj ob tem meni, da bo nagrajevanje, če bo uspešno, imelo pozitivne učinke in da bo pretresov manj, kot si zdaj predstavljamo. "V javnem sektorju ni tako zelo slabo, v zasebnem pa se je treba zelo truditi za zaslužke in ni enostavno," je jasen. 

Komentiral je tudi informacijo, da imajo v UKC Ljubljana 24 let staro napravo za magnetno resonanco. "Jaz sem jim predlagal, da ga prodajo muzeju v Münchnu," se je pošalil. "Tukaj potem ni rešitev, da ne izdaš zakona, ampak da kupiš dva nova magneta." Poudarja, da je prostora za izboljšave v javnem zdravstvu še veliko, problem pa vidi v vodenju zdravstvenih ustanov. "Tega socializma more biti enkrat konec. To vlečemo že 30 let in to najbolj ustreza kapitalistom. Na žalost bo treba z zakonom udariti po mizi, ker nekateri nimajo meja. Ne morejo tisti, ki celo noč presajajo organe, imeti enako plačano delo kot jaz, ki dežuram na onkološkem inštitutu in me mogoče dvakrat ponoči zbudijo. Ceniti je treba ljudi, ki delajo dobro, in jih nagraditi. Oglašajo se tisti, ki bi jih ta zakon finančno prizadel," je bil oster. 

Beovićeva je poudarila, da je treba najprej urediti financiranje, upravljanje zdravstvenih zavodov in izboljšati pogoje dela, ki so izrazito slabi. Zakon pa po njenem mnenju naslavlja le nekatere obrobne probleme. 

KOMENTARJI (334)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

muri67a
25. 09. 2024 19.52
+7
Česa se bojijo zdravniki, pacienti bi morali cvilit, če je verjeti zdravnikom, da bo zakon vse podrl. Pustimo zakonu, da pokaže rezultate in potem hitro ukrepat, če bo res vse sesuto.
Abrams
25. 09. 2024 19.22
-5
Brecko je idealist.
FAUSTOS1
25. 09. 2024 19.19
+10
Brecelj ima prav,a politika ki jo zastopa beovičeva nsi+ sds,si ne želi nobenih uspehov sedajne vlade zato vse blokira in kritizira sami pa ko so vladali niso storili nič od nič
Abrams
25. 09. 2024 19.14
-1
Zdravstvo je na robu, ker ZZZS ne izpolnjuje svojih dolžnosti !!!!! Vse ostalo je samo politika. Ta pa itak nima pojma o čemerkoli ....
Buča hokaido
25. 09. 2024 18.54
+11
Kaj res kdo verjame, da bodo kar vsi šli v privat?
Abrams
25. 09. 2024 19.15
+5
Sej sigurn veš ta balkanski.... Ne moreš me tako malo plačat,kakor jaz lahko malo naredim.
yanay
25. 09. 2024 18.44
+8
Ali gre javno zdravstvo lahko skupaj s tržno dejavnostjo? Mislim, da ne. "Tržno" stremi k dobičku! Ali je sprejemljivo, da se del javnega denarja, namenjenega zdravljenju pacientov, pretoči v dobičke? Zadeva je jasna! Če hočeš nekomu nekaj dati, moraš vzeti nekje drugje! V tem primeru bodo krajšo potegnili pacienti, saj dobršen del denarja ne bo prišel do njih. Povečuje se število zdravnikov, ki so ponotranjili ameriški model organizacije zdravstva, kjer so vse vzvode vodenja zdravstva v roke dobili ekonomisti, katerim pa sploh ni mar dobrobit pacientov, temveč klepanje čimvečjega dobička. To pa neposredno iz sistema izriva revnega pacienta in na piedestal postavlja paciente z denarjem, z vezami in poznanstvi. Poleg tega pa še dokaj uspešno sesajo denar iz javne blagajne.
Abrams
25. 09. 2024 19.16
+0
Ja jbga. Od česa pa so plače ????? Itak, da gre skup. Zahod je cel tako naštiman. Pa me zanima kolk imajo nižjo življenjsko dobo ????
reakcionar
25. 09. 2024 18.33
+4
Vsem svečano odvzeti zdravniško licenco. In pripeljat doktorje iz Nepala in Indije. Malo bo kriza kakšen mesec, potem pa bo zdravtsvo poletelo in samo nebo bo meja.
reakcionar
25. 09. 2024 18.35
+4
Tale zakon zdaj je tudi dober, ampak zgornja varianta je optimalna. Pač kazen mora tudi bit.
NobenVečNePleše
25. 09. 2024 18.50
-8
Sam se spel v umazano indijo pa nej te tam rihtajo.
Antena
25. 09. 2024 18.20
+4
Ni junaka kateri bi udaril po mizi. Žalostno
NobenVečNePleše
25. 09. 2024 18.16
-10
Volilci steupenega golobizma so si DOBRO pljunili v lastno skleda. Najvecjega "mastica".
yanay
25. 09. 2024 18.50
+11
Ravno za časa Janševe vlade so zdravniki prišli do največjih privilegijev. Neskončni dodatki za tiste zdravnike pri koritu, ki pa sploh niso bili najbolj dejavni pri kresanju koronske krize. Sedaj bi pa te privilegije radi obdržali. Izviseli pa so anonimni zdravniki, ki so petek in svetek bedeli ob pacientih in se niso imeli časa repenčiti, kako slabo so plačani!
NobenVečNePleše
25. 09. 2024 18.15
-10
Upam, da se mediji dobro zavedajo in da jih je vsaj malo sram, ker so tako agresivno propagirali tole nesposobno anti-Jansa golobnjasko greznico in hujskali ljudi. Greznico nesposobnosti in kriminala na vseh levelih moznih.
sarkon
25. 09. 2024 18.03
-6
Tanja Fajon, v enem mesecu do specialista. Vi samo PLEŠITE PLEŠITE PLEŠITE. Za koliko vas je zapufal GOLOB in po kakšni obrestni meri. PLEŠITE SAJ BO KMALU ZMANJKALO MUZIKE.
Modrinaneba
25. 09. 2024 17.55
+13
Zakaj pa ne bi zdaj en referendum speljali? Se bojijo rekordne udeležbe? Zdravnik, ki ima zdaj neskončno dopusta, bolniške, izobraževanj ... Ne bodo šli v privat, kdo jih bo tam plačeval ?
bob0802
25. 09. 2024 17.16
+14
Bojana Begović in pijavke ste v času korone sluzili bajne vsote, služili ste z cepljenjem proti Covid, služili mastne denarce, kupovali luksuzna vozila, nepremičnine na hrvaški in slovenski obali. Sram naj te bo Fides, zdravniška zbornica.. Vrnite šolnino, vse stroške specializacije, ki smo jo vam plačevali davkoplačevalci..
MladInPerspektiven
25. 09. 2024 17.00
+17
Halooo nč bat, da bodo zdravniki na veliko šli privat. Slovenija je premajhen bazen že sedaj za toliko privatnikov, ki si na vse načine trudijo delati čim več za ljudi z napotnicami- javni denar. Sami ne bodo mogli dolgo preživeti to je 100% treba je plačevati račune in zaposlene to ni malo denarja zaslužiti pa ga je težko.
MladInPerspektiven
25. 09. 2024 16.54
+14
Fides beri SDS in NSi lahko skačejo kakor hočejo sem prepričan da zakon podpira vsaj 75% državljanov.... VŽGI po mizi Golobček
YourFriend
25. 09. 2024 16.41
+14
Če si v zdravstvu pomeni, da želiš pomagati ljudem. Bodi zadovoljen z neko zlato sredino pa noben nebo proti. Dvoživkarstvo, ki vsi vemo da ravno povečuje čakalne dobe v javnem zdravstvu pa naj se ukine. Ali VLOŽI sam denar in odpri privat pa se trudi dobit čimveč denarja na račun zdravja drugih. Če pa ne pa bodi samo v javnem zdravstvu z neko solidno a ne brutalno plačo. Kaj se pa greste zdravniki, da se okoriščate na račun zdravja ljudi. Popolnoma zgrešeno. Res niste pravi za ta poklic. In res vas je lahko sram. PS: Vsaka čast vsem, ki ste v tem poklicu s srcem in ne denarnico.
ibasumik
25. 09. 2024 16.30
+14
zdravniki bi morali ustanoviti še en sindikat, ki bi bil ločen od fidesa. Verjetno bi pri fidesu ostali samo tisti, ki se res grdo okoriščajo in služijo prek mer dobrega okusa.
ibasumik
25. 09. 2024 16.28
+12
beovička je koštrunovo piskutalo...
prinašalec2
25. 09. 2024 16.25
-6
Kaj ti misliš da se bodo z enim takim "v golobovem" stilu zakona rešile razmere v zdravstvu potem ko denar iz naših prispevkov že leta kanalizacijo po mafijsko v financiranje ohranitve dosedanjega sistema? Brecelj, ti ja nisi tak naiven in to dobro poznaš.
avgust.
25. 09. 2024 16.19
-11
Na koncu bomo ugotovili, da so bili Janševi dodatki najboljša možna rešitev. Zdravniki niso odhajali k privatnikom, malce bi še poostrili kontrolo in bi bilo rešeno. Sedaj je tako kot s staro hišo. Do neke meje se še splača obnova, če je porušenega preveč, je potrebno porušiti vse in začeti na novo. Bojim se, da smo sedaj tu, ko se ne bo dalo kaj dosti uspešno rešiti.