Združenje občin Slovenije (ZOS) odločno protestira proti vsem tistim predlaganim spremembam ustave, ki bi lahko zavrle ljudsko iniciativo, je na novinarski konferenci poudaril predsednik ZOS Anton Kokalj. Na referendumu se temelji slovenska državnost, zato morajo ostati zajamčene tudi v prihodnje vse pravice, na podlagi katerih se bodo lahko ljudje brez zadržkov odločali ter svobodno izkazovali svojo voljo, je še poudaril Kokalj. Članice ZOS, v katerega je trenutno vključenih 43 občin, sedem občin pa je v postopku sprejemanja, so danes na izredni skupščini v Celju obravnavale vprašanja v zvezi s sistemsko ureditvijo organiziranja in delovanja občin kot tudi sveženj ustavnih in zakonodajnih sprememb, ki bo imel neposreden učinek na položaj lokalne skupnosti.
Združenje, ki s Skupnostjo občin Slovenije skuša podpisati sporazum o sodelovanju, vendar je zaenkrat pri tem neuspešno, prav tako nasprotuje vsem predlaganim spremembam ustave, ki bi lahko zavrle razvoj lokalne samouprave. V združenju tudi menijo, da je 13.a člen zakona o lokalni samoupravi v nasprotju s pravico do združevanja in z načelom subsidiarnosti, zato predlagajo njegovo črtanje. Na ustavno sodišče Slovenije je sicer združenje septembra letos naslovilo pobudo za oceno ustavnosti in zakonitosti zakona o lokalni samoupravi. Tako je ZOS pozval sodišče, da izreče oceno skladnosti 13. in 13.a členov zakona o lokalni samoupravi, ki opredeljujeta kriterije za ustanovitev občin in načina njihovega financiranja.
Državo so tudi pozvali, da omogoči primerno plačilo za opravljeno delo občinskih predstavnikov ter da oba obstoječa združenja občin obravnava enako in jim zagotovi enake pogoje za delo. Zavzeli so se tudi za okrepitev stanovskega združenja slovenskih županov. Funkcija župana, menijo v združenju, pa mora ostati neposredno voljena funkcija, odgovornost te funkcije pa uravnotežena s pristojnostmi. Poleg tega združenje zahteva od državne oblasti, da obe obstoječi združenji občin vključi v proračunsko razpravo in jim omogoči, da pravočasno sodelujeta pri pripravi vseh zakonov in podzakonskih aktov, ki posredno ali neposredno zadevajo delo občin.
Tokratne skupščine se je udeležil tudi predsednik Zbornice lokalne oblasti pri Svetu Evrope Herwig van Staa, ki je dejal, da se posebna pozornost mora nameniti majhnim občinam, poudaril pa je tudi pomen združevanja občin. "Za članice Evropske unije je nujno, da na ravni lokalne samouprave govorijo z enim glasom. Na lokalni ravni je nujen konsenz, prav tako pa je pomembno, da vse politične stranke, kar se tiče evropskih vprašanj govorijo z enim glasom. V lokalnih skupnosti mora obstajati demokracija, paziti bo treba tudi na tradicijo, saj občanom mora biti omogočeno, da neposredno sodelujejo v demokraciji. Svet Evrope se ne vmešava v posamezna določila lokalne samouprave, vendar od vseh članic zahteva spoštovanje Evropske listine lokalne samouprave," je povedal van Staa.