Po mnenju poslanske skupine Lipa vlada minimalizira problem socialnih stisk brezposelnih, prejemnikov nizkih pokojnin in invalidov. Če jim ni sposobna zagotoviti dostojnega življenja, je potem ta vlada gnila in jo je treba zamenjati, je dejala Barbara Žgajner Tavš.
Tavševa tudi meni, da predsednik vlade Janez Janša v petek v odgovoru na poslansko vprašanje o vladni dolgoročni strategiji pomoči socialno najbolj ogroženim s preusmerjanjem pozornosti na 'zgolj dve položnici' zanika obstoj socialnih stisk v državi. Ena od obeh oseb, ki ju je imela v mislih pri omenjanju položnic na petkovem zasedanju DZ, zaradi svojega slabega gmotnega položaja ne želi še dodatno izpostavljati. Od druge osebe pa še ni dobila odgovora na to, ali privoli, da se njeni podatki posredujejo naprej, je dodala Tavševa.
V poslanski skupini Lipa pozivajo vse, ki zaradi nizkih prejemkov ne morejo sproti poravnavati davčnih obveznosti do države, hkrati pa zadovoljevati zdrave prehrambene in družbene navade, da posredujejo svoje položnice na poslansko skupino, ki bo potem vse prejete položnice posredovala predsedniku vlade. Naslov, kamor lahko položnice pošljete, je Poslanska skupina Lipa, Šubičeva 4, 1000 Ljubljana.
Janša pozval še enkrat
Iz kabineta vlade so sporočili, da premier želi držati besedo, a potrebuje položnici, da bi ju lahko plačal. Premier je tako poslanko še enkrat pozval: "V kabinetu predsednika Vlade RS pričakujemo, da bo poslanka Lipe Barbara Žgajner Tavš stala za svojimi javno izrečenimi besedami ter predala obe položnici.“
Tavševa pa pravi, da mu bo položnice poslala šele, ko dobi dovoljenje obeh upokojenk. Z eno se je že pogovarjala po telefonu, a gospa pravi, da je njena situacija tako zelo degradirana, da ne vidi razloga, da bi se še dodatno izpostavljala. Pravi celo, da je odgovor predsednika vlade skrajno ponižujoč.
Upokojenci so bili napačno interpretirani
"Naše stališče do izjave predsednika vlade Janeza Janše v Državnem zboru, kot njegov odgovor poslanki Barbari Žgajner Tavš, je bilo v številnih medijih predstavljeno v izkrivljeni interpretaciji vladinega predstavnika Valentina Hajdinjaka, ne pa v izvirni obliki,“ so zapisali v izjavi za javnost.
Zveza društev upokojencev Slovenije (ZDUS) sicer v svoji izjavi postavlja vzporednico med ponesrečenima izjavama nekdanjega državnega sekretarja Marka Štrovsa (o upokojencih in Matildi) in Janše kot mnenje upokojencev, ki v velikem številu kličejo na ZDUS, ne pa nujno tudi kot mnenje vseh in 'predvsem ne tudi kot mnenje predsednice Mateje Kožuh Novak'.
ZDUS priznava in pozdravlja naklonjenost predsednika vlade njihovem predlogu po drugačnem tolmačenju pokojninskega zakona, izraženem na skupnem sestanku meseca februarja. Na njihovo pismo, naj vlada pospeši reševanje pobude in začne ukrepati, pa se predsednik vlade še ni odzval. Zato so se, namesto vlade, ki se lahko v delo DZ vključi neposredno z zahtevo, da ta obravnava in sprejme dogovorjeno obvezno razlago 150. a člena pokojninskega zakona, pisno obrnili na poslanske skupine in jih zaprosili, da za junijsko zasedanje DZ vložijo pobudo za obvezno razlago omenjenega člena zakona, poslance pa, da glasujejo zanjo.
KOMENTARJI (112)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.