Ismet Kilič se je 26. julija letos z družino čez teritorij Republike Slovenije vračal iz počitnic na Hrvaškem. Ker je slovenska policija odkrila, da gre za osebo, ki je na Interpolovem seznamu iskanih oseb, ga je aretirala. Turčija je namreč za njim konec devetdesetih let razpisala tiralico. Razlog? Delovanje v sindikatu in sodelovanje s skrajno levičarsko organizacijo.
Leta 1997 je Kilič prebegnil v Nemčijo, kjer je zaprosil za politični azil. Nemške oblasti so njegovi prošnji ustregle, kasneje je Kilič tudi dobil nemško državljanstvo, turškemu pa se je odpovedal. Medtem ga je državno varnostno sodišče v Ankari v odsotnosti obsodilo delovanja proti državi. Kljub temu, da je bila medtem Interpolova tiralica umaknjena, se Kilič še vedno nahaja v koprskem priporu. Njegovi podporniki se bojijo, da ga bo Slovenija izročila Turčiji. Nemški mediji poročajo, da naj bi slovensko sodišče že ugotovilo, da je bila tiralica politično motivirana. Poizvedbo smo poslali tudi na koprsko okrožno sodišče, ki vodi postopek, vendar odgovora do tega trenutka še nismo prejeli.
Pri policijski upravi Koper smo tudi poskušali izvedeti, zakaj se je Slovenija kljub vsemu odločila za Kiličevo priprtje ter, kdaj naj bi kurdskega aktivista izročili Turčiji, kjer se mu obeta sedemletna zaporna kazen. Pojasnil nismo dobili.
"Ismet Kilič je bil 26. 7. 2019 prijet na območju PU Koper na podlagi veljavne mednarodne tiralice Turčije. Policija ga je po končanem postopku odpeljala na Okrožno sodišče v Kopru. Dežurna preiskovalna sodnica je zoper prijeto osebo izdala sklep, s katerim mu je odredila izročitveni pripor," so nam na naše poizvedbe odgovorili s PU Koper.
"Preganjajo ga zaradi političnih nazorov"
Pred koprskim zaporom se je danes zbrala skupina protestnikov, ki so prišli izraziti podporo Kiliču. Primer je dosegel tudi evropske politike. Nemški poslanec Andrej Hunko je denimo opozoril, da gre za škandalozen primer in zlorabo Interpolovega sistema. Hunko je opozoril, da se podobni primeri rešijo v kratkem času, medtem ko je Kilič v preiskovalnem priporu že deset tednov. Hunku tudi ni jasno, zakaj slovensko sodišče zavlačuje z odločitvijo.
Da gre za nenavadno dolg postopek, nam je potrdil tudi tajnik TRS Iztok Majhenič. Opozoril je, da situacija nevzdržna, saj se ureja že dva meseca. Majhenič je izpostavil, da v skladu s prakso, mednarodne tiralice na račun političnega azila, za razliko od kriminalnih dejanj, ne veljajo. Po besedah tajnika TRS je Kiliča celoten proces zadrževanja in dolgih postopkov psihično prizadel in izmučil. Majhenič je še povedal, da je sedaj vse odvisno od sodišča, ki bo odločilo, kako naprej.
Zakaj Ismeta že toliko časa zadržujejo, ne more razumeti njegova soproga Nurgül Gülsen, ki pravi, da sodišče očitno ne želi prepoznati, da njenega moža politično preganjajo. Kot pravi, so ga odpeljali v navzočnosti dveh mladoletnih otrok, ki ga vse od julijske aretacije še nista videla. Skrbi jo, kaj bi se lahko z možem zgodilo, v primeru morebitne izročitve Turčiji.
Zbrani pred koprskim zaporom so opozorili, da Kilič, ni kriminalec, pač pa človek, ki se je zavzemal za delavske pravice ter da v tem primeru slovensko sodstvo grdo krši človekove pravice.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.