Na 88 okrajnih volilnih komisijah, ki imajo sedeže na upravnih enotah oziroma njihovih izpostavah, se bo namreč ob 9. uri začelo predčasno glasovanje. To je namenjeno volivcem, ki bodo na volilno nedeljo odsotni iz domačega kraja, kjer imajo prijavljeno stalno bivališče. Predčasno bo možno glasovati še v sredo in četrtek, in sicer med 9. in 17. uro.
Okrajne volilne komisije so volilni organi, ki imajo sedeže na upravnih enotah. Na njih pa bo možno predčasno glasovati na voliščih, na katerih bo zagotovljena tajnost volitev, volivec pa bo glasovnico oddal v volilno skrinjico, ki bodo prvič transparentne oz. prozorne, in ne več iz lepenke kot nekoč. Takšne skrinjice bodo tudi 21. oktobra, na volilno nedeljo, na nekaj več kot 3000 voliščih po vsej državi.
Na predčasnem glasovanju bodo volivci prejeli pravo glasovnico. Ta ima sicer format A5, na njej pa so imena in priimki sedmih kandidatov v zaporedju: Darko Krajnc, Zmago Jelinčič, Mitja Gaspari, Danilo Türk, Elena Pečarič, Monika Piberl, Lojze Peterle. Volivec bo glasoval tako, da bo na glasovnici obkrožil zaporedno številko pred imenom kandidata ali kandidatke.
Volilni odbori bodo volilne skrinjice zapečatili, odprli pa jih bodo šele v nedeljo. Izidi predčasnega glasovanja bodo prvi rezultati, ki bodo objavljeni po zaprtju volišč ob 19. uri.
Zakonodaja dopušča še druge izjemne oblike glasovanja
Z letošnjimi volitvami se odpravlja krajevna pristojnost, kar pomeni, da bo lahko volivec na dan volitev volilni listič oddal tudi izven domačega kraja, kjer ima stalni naslov.
Gre za novost, ki je predvsem namenjena študentom in ostalim volivcem, ki bodo 21. oktobra odsotni iz domačega kraja, kjer imajo stalni naslov, bodo pa na volilno nedeljo nekje drugje v državi. Tako bodo lahko ti volivci, ki niso izkoristili možnosti predčasnega glasovanja, volili na posebnem volišču na območju druge upravne enote. Mariborčani bodo tako lahko volili v Ljubljani in obratno, Ptujčani v Piranu. Seveda pa bodo morali najpozneje 18. oktobra takšno svojo željo sporočiti okrajni volilni komisij ter povedati, v katerem kraju bodo glasovali.
Seznam posebnih volišč, kjer bo možno glasovati 21. oktobra zunaj kraja stalnega prebivališča, je objavljen na spletnih straneh državne volilne komisije. Ta volišča bodo sicer označena kot volišča "OMNIA - 970", kar pomeni, da bodo ločena od ostalih volišč.
Enako, najpozneje do četrtka, bodo izseljenci, volivci, ki so vpisani v volilni imenik za območje jurisdikcije diplomatsko-konzularnega predstavništva Slovenije, pa bodo na dan glasovanja v domovini, sporočili, da želijo glasovati na volišču v Sloveniji.
Po določbah zakona o volitvah v državni zbor lahko volivec, ki se zaradi bolezni v nedeljo ne bo mogel osebno zglasiti na volišču, zaprosi za glasovanje na domu. V tem primeru ga bo v nedeljo na njegovem domu obiskal "leteči" volilni odbor. Takšno željo bo najpozneje do četrtka moral sporočiti okrajni volilni komisiji.
Na volitvah je poskrbljeno tudi za gibalno ovirane osebe. Oseba, ki je invalid, praviloma glasuje na volišču, kjer je vpisana v volilni imenik. Spremljala jo bo lahko oseba, ki bo hendikepiranemu pomagala izpolniti glasovnico. Če volišče ni dostopno, lahko invalidna oseba glasuje tudi pred voliščem. Poleg navedenega pa je vsaka okrajna volilna komisija določila najmanj eno volišče, ki je dostopno invalidom. Če želi volivec glasovati na tem volišču, se mora prijaviti svoji okrajni volilni komisiji najpozneje do četrtka.
Volivci, ki bodo zahtevali možnost posebne oblike glasovanja, pa bi se kasneje premislili, državna volilna komisija obvešča, da bodo v volilnem imeniku označeni kot osebe, ki so glasovale in jim 21. oktobra volilni odbor v kraju stalnega prebivališča ne bo dovolil glasovati.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.