Slovenija

Zelena luč za širitev EU

Dublin, 20. 10. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Slovenija in še devet držav pristopnic se bo leta 2004 lahko pridružilo Evropski uniji. Uradni izidi referenduma o ratifikaciji pogodbe iz Nice na Irskem so namreč pokazali, da je pogodbo podprlo 62,89 odstotka volilcev, proti pa jih je bilo 37,11 odstotka.

Referendum na Irskem
Referendum na Irskem FOTO: Reuters

Takoj po objavi uradnih rezultatov je Irce nagovoril premier Bertie Ahern, ki je poudaril, da se s potrditvijo pogodbe lahko nadaljuje zgodovinski proces širitve EU. Kot je dodal, so izidi glasovanja pokazali, da je "Irska močno predana tako širitvi kot tudi EU", saj je dala zeleno luč prihodu novih članic. Ratifikacija pogodbe iz Nice je bila po Ahernovih besedah nujna za Irsko in Unijo. "Veselim se že vrha v Bruslju, saj je padla še zadnja ovira in zdaj bo lahko EU leta 2004 prav v času irskega predsedovanja v svojih vrstah pozdravila nove članice," je poudaril Ahern.

Kot je dejal tiskovni predstavnik evropskega komisarja za širitev, Jean Christof Filori, je bilo sprejetje pogodbe iz Nice brezpogojno nujno. "Vsebuje namreč institucionalne določbe, kot je denimo število sedežev v evropskem parlamentu ali število glasov v svetu ministrov, kar omogoča delovanje Unije 25-ih držav. Brez potrditve pogodbe bi se te določbe, za katere smo se tako dolgo in težko pogajali, vrnile na pogajalsko mizo," je povedal Filori.

Rezultate referenduma so nestrpno pričakovali tako v Dublinu kot v Bruslju
Rezultate referenduma so nestrpno pričakovali tako v Dublinu kot v Bruslju FOTO: Reuters

Predsednik Evropskega parlamenta Pat Cox, tudi sam Irec, je izide pričakal v Dublinu in takoj po objavi posebej za 24 ur radijske novice povedal: »Čudovito je, da je irska javnost spremljala in razumela razpravo o širitvi in zaželela dobrodošlico ljudem vaše države in drugim pristopnicam, ker vas Irci hočemo v Uniji. To je tudi sporočilo, ki ga bom kot predsednik evropskega parlamenta prihodnji teden posredoval petnajsterici v Bruslju - izbrati morate širitev in ne egoizma.«

Pogodba iz Nice je ključni dokument za izvedbo širitve EU. Voditelji petnajsterice so se zanjo dogovorili konec leta 2000 na vrhu v Nici, kot rok za njeno ratifikacijo pa določili konec leta 2002. Irska je sicer edina država članica EU, ki je o pogodbi - tokrat že drugič - odločala na referendumu. Irci so dokument na prvem glasovanju junija lani zavrnili s 54 odstotki glasov.

Slovenski odzivi na uspeh referenduma

Slovenski premier Janez Drnovšek je vest o pozitivnem izidu irskega referenduma o ratifikaciji pogodbe iz Nice sprejel z zadovoljstvom. "V Sloveniji zdaj pričakujemo, da bodo članice EU na vrhunskem srečanju v Bruslju 24. in 25. oktobra izkoristile nov zagon, ki ga prinaša pozitivna odločitev irskih volilcev. Pričakujemo, da bodo z oblikovanjem skupnih stališč o preostalih finančnih vidikih širitve omogočile končanje pristopnih pogajanj do decembrskega vrha EU v Koebenhavnu in uresničitev zgodovinskega projekta širitve EU v predvidenih časovnih okvirih do leta 2004," meni premier Drnovšek.

"V pričakovanju irskega referenduma je v vsej Evropi vladala velika negotovost, porajali so se dvomi, ali bodo irski volilci pri svojem odločanju upoštevali vse možne posledice za Evropo, še zlasti za države kandidatke. Tudi sam sem s svojim delovnim obiskom na Irskem, 26. in 27. septembra, skušal s svojimi javnimi nastopi prispevati k prizadevanjem irske vlade za boljše razumevanje vseh prednosti, ki jih prinaša pozitivna odločitev na referendumu. Veseli me, da so bila ta prizadevanja uspešna," še pravi Drnovšek.

Zunanji minister Dimitrij Rupel je dejal, da gre za nadaljnji korak v zgodovinskem procesu združitve evropske celine. Irski referendum je uspel in ta uspeh je pomemben za Irsko, za članice in za kandidatke za članstvo v EU, torej tudi za Slovenijo. »V preteklih tednih in mesecih smo se bali, da bi referendum na Irskem lahko upočasnil, zavrl ali preprečil širitev Evropske unije. Seveda ni mogoče reči, da so vse prepreke in preizkušnje za nami, do prihodnje pomladi se lahko še marsikaj zgodi, pa vendarle lahko od danes naprej z gotovostjo rečemo, da bomo člani Evropske unije leta 2004,« meni Rupel.

Referendum na Irskem
Referendum na Irskem FOTO: Reuters

Vodja slovenske diplomacije je še dejal, da je irski referendum znak približevanja med članicami in kandidatkami. Izid referenduma je po Ruplovih besedah za Slovenijo tudi vzpodbuda, da bo energično in dosledno opravila naloge, ki so še pred njo. "Slovenija bo morala dokazovati in dokazati svoje evropejstvo. Navsezadnje bomo tudi mi to storili z referendumom. Zdaj so Irci odločali o nas, mi bomo odločali o sebi, ko bomo člani, pa bomo o vseh stvareh odločali skupaj," je še dejal Rupel.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10