Kot je po seji povedal predsednik OZP Jelko Kacin, so minuli teden na vladi sprejet pogajalski mandat - ta določa smernice in prioritete, ki naj se jih pri finančnih vprašanjih drži pogajalska ekipa z ministrom za evropske zadeve Janezom Potočnikom na čelu - poslanci potrdili brez glasu proti.
Poslanci so se, je povedal Kacin, poenotili o tem, kje so na pogajanjih še niše, možnosti in priložnosti. Prioritetna ostajajo vsa še odprta pogajalska vprašanja, je pa tu tudi ocena, da je kmetijstvo eno izmed področij, na katerih je napredek še možen, je o mandatu, ki ni javen, saj Slovenija nasprotni strani ne želi razkriti strategije, s katero si bo skušala izboriti čim boljše finančne okoliščine vstopa v EU, povedal Kacin.
Med področji, kjer Slovenija ne bo pristajala na kompromise, je Kacin nakazal na slovensko stališče do neposrednih plačil v kmetijstvu. EU je zavzela stališče, da bodo neposredna plačila v podporo kmetovalcem iz kandidatk za članstvo do polne evropske ravni uvedena postopoma, pri čemer Slovenija vztraja pri možnosti, da jih za prehodno obdobje do polne ravni dopolni iz nacionalnega proračuna. "Na tem smo vztrajali doslej in na tem naj pogajalska ekipa vztraja tudi v prihodnje," je dejal Kacin.
Potočnik zadovoljen s strategijo
Zadovoljstvo z mandatom za sklepni del pristopnih pogajanj z Evropsko unijo je izrazil tudi slovenski minister za evropske zadeve Janez Potočnik. O sami vsebini mandata za končni del pristopnih pogajanj, v katerem bodo dogovorjeni finančni vidiki slovenskega vstopa v EU pa Potočnik ni želel govoriti; Ljubljana nasprotni strani ne želi razkriti strategije, s katero si bo skušala izboriti čim boljše finančne pogoje. Tako Potočnik tudi ni želel odgovoriti na vprašanje, ali mandat določa, do katerega finančnega minimuma pogajalci še smejo popustiti, da bo zadeva za Ljubljano še sprejemljiva.
Sicer pa je Potočnik opozoril, da s pričakovano današnjo potrditvijo mandata na odboru za zunanjo politiko nikakor ne bo konec komuniciranja pogajalske ekipe s parlamentom - to je z odborom za zunanjo politiko, ki mora po predpisani proceduri prižgati zeleno luč za vladna pogajalska izhodišča z EU in za morebitne spremembe v teh izhodiščih. S parlamentom, je izpostavil Potočnik, bodo pogajalci sodelovali do konca pogajanj.