Iniciativni odbor proti gradnji centra za ravnanje z odpadki v Orehovških Brdih pri Postojni je na novinarski konferenci v Hraščah opozoril, da občina med drugim v odločanje o centru ni vključila javnosti, popoldne pa so organizirali tudi miren protestni shod na postojnskih ulicah. Presoja o vplivih na okolje - pri njeni pripravi je predvideno sodelovanje javnosti, vendar po zagotovilih na občini do te faze presoja še ni pripravljena - naj bi bila končana oktobra.
O gradnji centra bodo volivci občine Postojna odločali v nedeljo na referendumu. Ta bo sicer posvetovalen, vendar pa so, kot je povedal podžupan Zvonko Černač, na izredni seji občinskega sveta 16. septembra - na njej so sprejeli odločitev o referendumu - župan Jernej Verbič ter občinski svetniki iz vrst SDS, SD in liste Skupaj ustno zagotovili, da bodo spoštovali odločitev volivcev.
Iniciativni odbor meni tudi, da je referendumsko vprašanje terminološko zavajajoče. Menijo, da bi morali referendum organizirati le za vasi Hrašče, Mali Otok, Studenec, Orehek, Grobišče in v Zalogu, ne pa za vso občino. Občini tudi očitajo, da jih ni vabila na predstavitve projekta po krajevnih skupnostih, na katerih naj bi imeli pravico enakopravnega predstavljanja svojih stališč. Po podatkih na spletni strani občine so od 7. septembra do danes predstavitev organizirali v osmih od skupno 12 krajevnih skupnostih.
Alternativna rešitev gradnji centra bi po njihovem lahko bila odvoz odpadkov drugam ali gradnja manjšega odlagališča le za občini Postojna in Pivka. Trenutno je podpisana konzorcijska pogodba s še petimi drugimi občinami, po kateri bodo v center, ki bi imel po načrtih zmogljivosti za odlaganje smeti 100.000 prebivalcev, odlagali odpadke za 48.000 ljudi.
Kot je povedala pomočnica župana za investicije Marta Merkuža, projekt zaradi referenduma trenutno stoji, javnost pa bi v odločanje vključili med pripravo presoje vplivov na okolje, nato pa po okoljskih študijah pri posvetovanju pred izdajo okoljevarstvenega soglasja in ter poznejši objavi odločitve in spremljanju izvajanja posega.
V primeru, da do izgradnje centra ne bo prišlo, druge alternative kot odvoz odpadkov v Tržič ali Puconce ni, je zatrdil Černač. Po občinskih podatkih bi se stroški odvoza smeti za štiričlansko gospodinjstvo povečali za od 60.000 do 110.000 tolarjev na leto, in sicer predvsem zaradi prevoza. Te ocene so v iniciativnem odboru danes označili kot nestrokovne. Sedaj štiričlansko gospodinjstvo plačuje okoli 20.000 tolarjev na leto, ob izgradnji centra pa bi letni stroški znašali okoli 40.000 tolarjev na leto, so povedali na občini.