Slovenija

Železničarji za razpis referenduma

Ljubljana, 23. 09. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Sindikat delavcev Slovenskih železnic je pri predsedniku DZ Borutu Pahorju vložil pobudo za predhodni referendum o privatizaciji železnic. S tem so vsaj začasno zavrli sprejem zakona, ki bi ga sicer v četrtek obravnavali po skrajšanem postopku.

Kdaj do prepotrebne reorganizacije v SŽ?
Kdaj do prepotrebne reorganizacije v SŽ? FOTO: 24ur.com

Pobudi z geslom Za obstoj Slovenskih železnic so po besedah delavskega direktorja SŽ Alberta Pavliča priložili 5677 podpisov. Poslanci so namreč kljub nasprotovanju opozicije z večino glasov odločili, da se bo predlog zakona o preoblikovanju in privatizaciji Slovenskih železnic sprejemal po nujnem postopku.

Z vložitvijo pobude namreč začne teči tridnevni rok, v katerem mora predsednik DZ razpisati rok za zbiranje 40.000 podpisov volilcev za razpis referenduma. Hkrati pa ministrstvo za notranje zadeve v tem času preverja verodostojnost podpisov, priloženih referendumski pobudi.

Predstavniki šestih železničarskih sindikatov in treh svetov delavcev nasprotujejo predlogu zakona o preoblikovanju in privatizaciji SŽ, še posebej pa njegovemu sprejemanju po nujnem postopku, pri katerem vlada kot predlagatelj vztraja zaradi prilagoditve slovenskega pravnega reda evropskemu. Opozarjajo, da je pred sprejetjem zakona potrebna širša nacionalna razprava o celoviti prometni politiki v Sloveniji in statusu železniškega prometa ter izdelava analiz stanja v SŽ ter organiziranosti železnic v EU.

Pahor je ministrstvu za notranje zadeve že poslal dopis, v katerem ga prosi, da podpisnike pobude za vložitev zahteve za razpis predhodnega zakonodajnega referenduma pod geslom Za obstoj slovenskih železnic preveri glede na evidenco volilne pravice. Pahor je v zvezi z vloženo pobudo poslal dopis tudi zakonodajno pravni službi DZ, in sicer s prošnjo, da pobudo oceni glede na določbe ustave in zakona o referendumu in o ljudski iniciativi.

ESS neusklajen o privatizaciji SŽ

Člani Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) pa se niso uskladili glede nujnega ali rednega postopka sprejemanja zakona o preoblikovanju in privatizaciji SŽ. Tako bodo poslanci na seji DZ o tem odločali brez priporočila ESS. Predsednik sveta delavcev SŽ Silvo Berdajs je znova pojasnil, zakaj zakonu nasprotujejo: zakon razbija enovitost železnic, ne zagotavlja finančne sanacije podjetja, predlagana notranja ureditev - s holdingom in odvisnimi družbami za vzdrževanje infrastrukture in vodenje prometa, za prevoz potnikov ter blaga - ne bodo prinesle večje transparentnosti poslovanja, privatizacija posameznih družb bo prinesla negativne posledice, uskladitev s pravnim redom EU že obstaja.

ESS je pozval, naj DZ predlaga, da je predlog zakona neprimeren za nadaljnjo obravnavo oz. naj se obravnava po rednem postopku, ki bi omogočil splošno razpravo o usodi SŽ.

Minister za promet Jakob Presečnik je pojasnil, da vlada nujni postopek med drugim predlagala zaradi tega, ker SŽ še vedno grozi kapitalska neustreznost in nelikvidnost, pa tudi za to, ker je Slovenija v predpristopnih pogajanjih z EU reorganizacijo železnic obljubila že za leto 2001. Zakon je po njegovem mnenju pravni okvir za učinkovito preoblikovanje sistema in uspešen nastop na evropskem prometnem trgu, na katerem naj bi nastopili leta 2004, zato se mora reorganizacija začeti prihodnje leto. Predstavnik finančnega ministrstva je ob tem dodal, da je zakon z vidika finančne sanacije SŽ nujen.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI