Poslanska skupina SDS je v parlamentarno proceduro vložila predlog zakona o razvojni podpori koroški regiji v obdobju 2011–2016, s katerim bi država regiji in njenim prebivalcem pomagala ublažiti posledice gospodarske in finančne krize.
Kot je pojasnil prvopodpisani Miro Petek, se je po stečaju slovenjgraškega Preventa brezposelnost na Koroškem občutno povečala in v povprečju dosegla 15 odstotkov, v posameznih občinah pa se giblje celo med 17 in 18 odstotki. Svet koroških občin je avgusta od vlade zahteval, naj pripravi zakon o razvojni podpori Koriški, tovrstno zahtevo pa je na vlado naslovil tudi slovenjgraški župan in poslanec DeSUS Matjaž Zanoškar.
Ker se vlada na zahteve ni odzvala, je poslanska skupina SDS sama pripravila predlog zakona o razvojni pomoči Koroški, ki zasleduje podobne cilje kot interventni zakon za Pomurje, je pojasnil Petek. Ključni cilj zakona je zagotoviti odpiranje novih in ohranjanje obstoječih delovnih mest ter spodbujanje dejavnosti, ki prinašajo višjo dodano vrednost in razvijajo primerjalne prednosti regije.
'Treba je hitro ukrepati'
Med ukrepi za pomoč Koroški predlagajo izvedbo programa spodbujanja konkurenčnosti regije, spodbude za zaposlovanje, davčne olajšave za investicije ter prednostno obravnavo programov in projektov iz koroške regije pri kandidiranju za sredstva iz nacionalnih programov in programov evropske kohezijske politike.
V primeru uveljavitve zakona bi nastopile neposredne finančne obveznosti za odhodke proračuna v obdobju 2011–2016 v skupni višini 222,2 milijona evrov. "Za to bi bil seveda potreben takojšnji rebalans proračuna za leto 2011, da bi lahko že za prihodnje leto pravočasno zagotovili sredstva, ki so predvidena in ki so potrebna po tem zakonu. Skratka, treba bi bilo zelo hitro ukrepati," je povedal Petek.
Petek je sicer prepričan, da ima predlog zakona možnosti za uspeh. "Poslanci bodo, če bodo glasovali za zakon, dokazali, da Koroška in Korošci nismo drugorazredni državljani v Sloveniji," je dejal Petek, ki pričakuje tudi podporo nekaterih koalicijskih poslancev, predvsem tistih, ki prihajajo iz koroške regije.
Predsednik Türk obiskal Koroško
Potem ko sta se avgusta po večmesečni agoniji v stečaju znašli dve Preventovi družbi in je tik pred začetkom novega šolskega leta brez dela ostalo skoraj tisoč ljudi na Koroškem, večinoma žensk, je predsednik republike obiskal Koroško in ugotovil, da so centri za socialno delo dobro opravili svoje naloge s takojšnjimi finančnimi podporami tam, kjer so bile te najbolj nujne.
Na vprašanje glede interventnega zakona za Koroško je predsednik izrazil podporo tovrstni pozornosti regijam z izstopajočimi težavami. Tako bi bilo po njegovih besedah za Pomurje, Koroško in Belo Krajino prav, da se razmišlja o posebnem pristopu, kakšen naj bo, je odvisno od različnih problemov regij.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.