Slovenija

Zelo drag lažni preplah

Ljubljana, 02. 10. 2006 16.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Policisti so morali znova prazniti ljubljansko sodno palačo. Tudi tokrat je bila grožnja o podtaknjeni bombi lažna.

Pogosti lažni preplahi skrbijo pravosodnega ministra Lovra Šturma
Pogosti lažni preplahi skrbijo pravosodnega ministra Lovra Šturma FOTO: POP TV

Anonimnež je danes poklical na številko 113 in sporočil, da je v ljubljanski sodni palači podtaknjena bomba. Na prizorišče je prišla policija, ki je zavarovala okolico stavbe, uslužbenci sodišča pa so prekinili z delom. Protibombni tehniki in službeni policijski so stavbo preiskali, vendar eksploziva niso našli.

To je že tretji letošnji preplah v ljubljanski sodni palači, kjer imajo prostore okrajno, okrožno, višje in vrhovno sodišče. Policijska uprava Ljubljana je v letošnjem letu uspešno preiskala vse tri lažne prijave o bombi na sodiščih, dve v Ljubljani in eno v Trbovljah. Zoper osumljence, ki jim grozi denarna kazen ali pa do šest mesecev zapora, so podali kazenske ovadbe na tožilstvo.

Lažna bomba stala 100 delovnih dni

Pravosodni minister Lovro Šturm je ob današnjem preplahu dejal, da gre "za veliko neodgovornost", saj v delovanju sodišč takšno ravnanje povzroča posredno in neposredno škodo. "Zgubljenih je sto delovnih dni sodnikov," je dejal Šturm in pojasnil, da bi lahko sodniki v tem času rešili vsaj tiste sodne zaostanke, ki utegnejo državo zaradi zamud stati 50 milijonov tolarjev.

Šturm je dodal, da bi morala država odškodninski zahtevek v podobni višini uveljaviti proti storilcem takšnih lažnih bombnih preplahov. S tem se je strinjal tudi predsednik vrhovnega sodišča Franc Testen, ki je poudaril, da bi na tak način deloval vsak skrben gospodar. "Škoda nastaja, predpostavke za odškodninski zahtevek so podane," je pojasnil Testen, vendar pa hkrati opozoril, da je treba storilce lažnih preplahov najprej odkriti.

V celoti se lažnih preplahov ne da preprečiti, ne glede na varnostne ukrepe, je menil Testen in poudaril, da je treba vsako podobno grožnjo vzeti resno, saj do zdaj še ni sistema, ki bi omogočil presoditi, ali je grožnja lažna ali resnična. "Dalo bi se pa varnost izboljšat, zato pa bi rabili denar," je še dejal Testen.

Število lažnih bombnih preplahov in drugih motenj sodniškega dela se je v letošnjem letu že povzpelo na deset, kar po ministrovem mnenju kaže na potrebo po zagotavljanju večje stopnje varnosti na sodiščih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

delavec_polzela
02. 10. 2006 22.25
@sracko mal pomisl predn kaj napišeš.. a ti bi rajš nadaljeval z svojimm delom, čeprav bi bla možnost da je tam nastavljena bomba, mislim da ne?!
sracko@mail386.com
02. 10. 2006 21.49
Vse skupaj je samo dokaz, da sistem očitno zelo slabo deluje, če lahko vsak, ki ima pet minut časa, z enim samim klicem izprazni sodišče za nekaj ur in povzroči nove sodne zaostanke ter odnesejo več milijonov davkoplačevalskega denarja. Ker storilcev nihče ne ujame, je pač normalno, da si vedno več ljudi upa to delat. Skratka, bedasto.
Gruub73
02. 10. 2006 18.24
Kako lahko en dan podaljša vse za 100 dni? Če sodnik zboli za en teden, se potem podaljša za 2 leti?! Nej premaknejo svoje lene riti pa enkrat začnejo resno delat, ne da pri eni obravnavi preberejo en list, pa je to to za tisti dan, potem imajo pa 2 uri prosto. To je že norčevanje iz našega denarja in sodstva.
mindfucker
02. 10. 2006 17.55
"Zgubljenih je sto delovnih dni sodnikov," je dejal Šturm in pojasnil, da bi lahko sodniki v tem času rešili vsaj tiste sodne zaostanke, ki utegnejo državo zaradi zamud stati 50 milijonov tolarjev. Bedarija! Sodniki že nekaj let "rešujejo" sodne zaostanke! Delajo naj ob sobotah in vse bo o.k.!