Slovenske univerze, fakultete, visoke in srednje šole 12. in 13. februarja znova odpirajo svoja vrata vsem bodočim študentom in dijakom in jim s svojimi informacijami skušajo olajšati izbiro študija.
Informativni dnevi so dobra priložnost, da se bodoči študenti pozanimajo, kaj vse jih čaka v času študija in se odločijo, katero študijsko pot bodo izbrali.
Dijakom pa so predvsem v Ljubljani in Mariboru na pomoč, kot vsako leto, priskočili študenti, ki jih usmerjajo proti želenim fakultetam. Tudi mi smo pripravili interaktivni zemljevid, kjer lahko najdete naslov fakultete in preverite, kdaj so organizirane predstavitve fakultet.
O čem naj se študenti pozanimajo na fakultetah?
Ker je izbira fakultete in smeri študija ena najpomembnejših odločitev v življenju dijakov, saj se z njo podajo na začetek poklicne in karierne poti, je pomembno, da se na informativni dan dobro pripravijo.
Tako je dobro pridobiti čim več informacij o poteku in pogojih študija, pa tudi, kakšno nadaljnje izobraževanje omogoča študijski program.
"Poskusijo si naj ustvariti celosten vtis o dogajanju in vzdušju na fakultetah ter tako spoznajo, katera smer študija je prava za njih. Poleg tega jim svetujemo, naj čim več sprašujejo – študente oziroma diplomante te smeri, profesorje na fakulteti, karierne svetovalce, ... Tako bodo dobili boljšo predstavo, kaj jih čaka in bodo lažje precenili, ali je smer študija prava za njih," je zapisal Rok Likovič, predsednik ŠOU v Ljubljani.
Dobro je, da se bodoči študenti seznanijo, ali je študij plačljiv in kakšne stroške bodo imeli z obvezno opremo, morebitnimi cepljenji, dodatnimi obveznostmi in podobno.
Zelo pomembno je tudi vedeti, ali dobijo študenti ob koncu študija javno veljavno izobrazbo. Lahko se namreč zgodi, da če študij nima koncesije, da tudi ni akreditiran. To lahko pomeni težave kasneje, saj takšna izobrazba ni javno priznana.
Pozanimajo naj se tudi o pogojih za dokončanje šudija in možnostih za zaposlitev.
Dodatni vlaki in avtobusi
V času informativnih dni so slovenski javni prevozniki zagotovili dodatne zmogljivosti, prav tako dodatne informacije. Slovenske železnice so med drugim zagotovile dodatne vagone, po Mariboru je danes med izobraževalnimi zavodi vozil poseben avtobus.
Vsi jutranji vlaki, ki bodo v petek in soboto peljali proti Ljubljani, in vlaki, ki se bodo popoldne vračali iz nje, bodo imeli po navedbah Slovenskih železnic dodatne vagone.
V soboto bodo vlaki z dodatnimi vagoni v Ljubljano in nazaj vozili iz Murske Sobote, Kopra in Nove Gorice. Potniki iz Nove Gorice bodo morali pri tem na Jesenicah prestopati.
V smeri proti Kopru bodo namesto vlakov vozili nadomestni avtobusi, ki bodo ustavljali na vseh postajah, na katerih običajno ustavlja potniški vlak. V Ljubljani avtobusi ustavljajo na avtobusnem postajališču mestnega potniškega prometa na Tržaški cesti, v neposredni bližini kluba Cirkus.
Avtobusna postaja Ljubljana bo imela v obeh informativnih dnevih odprte vse blagajne, povečala bo tudi število zaposlenih v klicnem centru na številki 1919. V čakalnici in prostoru Avtobusne postaje Ljubljana je organizirana Info točko, s katere informatorji Študentske organizacije Univerze v Ljubljani in Ljubljanskega potniškega prometa osnovnošolce in dijake usmerjajo do šol oz. na mestne avtobuse. Izdelujejo in polnijo tudi Urbane.
Ljubljanski potniški promet bodoče dijake in študente pričakuje na Info točkah LPP na Bavarskem dvoru in, kot že rečeno, na vhodu v Avtobusno postajo Ljubljana. Avtobusi potniškega prometa imajo na elektronskih prikazovalnikih pri voznikih tudi označeno, na katerih postajah je treba izstopiti za posamezno fakulteto oziroma srednjo šolo.
Mariborski potniški promet je v petek zagotovil dodaten avtobus, ki krožno vozi po Mariboru in ustavlja na mariborskih fakultetah in srednjih šolah.
Osnovnošolce na informativnem dnevu nagovorila premier in ministrica
Premier Miro Cerar si je skupaj z ministrico za izobraževanje, znanost in šport Majo Makovec Brenčič za obisk uvodnega dela informativnega dneva izbral izobraževalni center, ki poleg programa tehniške gimnazije ponuja tudi več različnih poklicnih izobraževanj s področij živilstva in prehrane ter biotehnike.
Kot je dejal v izjavi za medije po ogledu praktičnih izdelkov, ki jih pripravljajo dijaki na šoli, so vse šole in fakultete pomembne, a z današnjim obiskom sta želela z ministrico poudariti to, da vlada že podpira in bo tudi v prihodnje podpirala poklicne usmeritve in praktične veščine, "kar je bilo v Sloveniji predolgo zanemarjeno". Slovenija po njegovih besedah potrebuje več poklicnih znanj in veščin, zato si vlada prizadeva za še močnejše povezovanje med šolstvom in gospodarstvom, je pojasnil.
Bodočim dijakom je v nagovoru na uvodni predstavitvi zaželel, da bi se dobro in pravilno odločili. "Ko se odločate za poklic, mislite na oboje: na to, kaj bo to pomenilo za vas in kaj bo to pomenilo tudi za družbo," jih je pozval in pojasnil, da če tega, kar delamo, ne delimo z drugimi, družba ne more biti povezana in ne more dobro delovati.
Ob tem jih je opozoril, da če želijo doseči nekaj več zase in za druge, se bodo morali soočiti tudi z napori. Pozval jih je, naj napore in težave, s katerimi se bodo soočili, vedno vzamejo kot izziv.
Tudi Makovec Brenčičeva je bodočim dijakom dejala, da bo potrebne kar nekaj predanosti učenju in študiju. Zaželela jim je, naj srednješolsko poklicno izobraževanje prinese čim več kompetenc in veščin, in da bi tisti, ki to zmorejo, nadaljevali svojo pot tudi na višjih ravneh izobraževanja.
Ker se bo treba kmalu odločiti, je po njenih besedah prav, da bodoči dijaki in študentje dobijo čim več informacij in tudi skupaj s starši razmislijo, kar jih v življenju najbolj veseli. "Odločite se tako, da boste zajeli vse tisto, kar vas v resnici ne samo veseli, ampak tudi izziva v nekaj novega," je pozvala ministrica.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.