Gradbinci naj bi leta 1998 v Zemonu sklenili sporazum, po katerem so si razdelili gradbene posle avtocestnega križa. Po sporazumu sta obstajali "velika koalicija" in "mala koalicija". V veliki so bili SCT, Primorje, Gradis in Gradis nizke gradnje ter Kraški zidar, v mali pa CM Celje, CP Maribor, CP Novo mesto in CP Ljubljana, poročajo današnje Finance.
Iz nacionalnega programa gradnje avtocest v vrednosti 7,13 milijarde evrov je veliki koaliciji pripadalo 82 odstotkov, preostanek pa mali. Znotraj velike koalicije naj bi 40 odstotkov pripadalo SCT, 21 odstotkov Primorju in Gradisu, 4,5 odstotka pa Kraškemu zidarju. Največ v mali koaliciji, 6,5 odstotka, naj bi dobilo CM Celje, CP Maribor in CP Ljubljana naj bi dobili po 2,75 odstotka gradbenih del, CP Novo mesto pa 1,5 odstotka.
Gradbeniki naj bi se dogovorili tudi, kako si bodo razdelili obnovitvena dela. 70 odstotkov del pri obnovi trase naj bi dobila podjetja iz male koalicije, preostanek pa podjetja iz velike koalicije.
Podjetja naj bi delovala koordinirano in usklajeno
Kot poročajo še Finance, so se podpisniki zavezali, da bodo pri oddaji ponudbe "nastopili koordinirano" in "uskladili svoja stališča pred oddajo ponudb". Poleg tega naj bi izvajanje sporazuma spremljali vsake tri mesece, da se pri razpisih ne bodo povezovali z drugimi ponudniki ali se nanje prijavljali samostojno.
Vse spore naj bi reševal Ivan Zidar
Sedma točka "zemonskega sporazuma" naj bi določala, kako podpisniki urejajo morebitne spore. "V primeru sporov iz tega sporazuma se podpisnice zavezujejo spor rešiti sporazumno. Za arbitra v primeru spora stranke pooblaščajo g. Ivana Zidarja. Postopek pred arbitrom se vodi po pravilniku o postopku pred stalno arbitražo pri GZS. Odločba arbitra je dokončna," so v časniku povzeli dokumente.
Kartelno dogovarjanje preiskuje tudi Soršak
Kartelno dogovarjanje med gradbinci sedaj že nekaj časa preiskuje tudi Urad za varstvo konkurence, ki ga vodi Jani Soršak. Pred dnevi so pri gradbincih opravljali še preiskave, ki so jih zaključili v petek. Preiskujejo dogovarjanje pri poslih pri gradnji avtocest.
Nekateri gradbinci so sporazum potrdili
Upokojeni direktor CMC Andrej Kamenšek je za časnik obstoj dokumentov potrdil in dejal, da je sporazum nastal predvsem na pobudo "operative" torej SCT, Primorja … Je pa dejal, da se o cenah niso nikoli pogovarjali, temveč le o odstotkih delitve dela. Kamenšek je tudi dejal, da so na Darsu nekaj glede sporazuma vedeli, nekaj pa tudi ne (takrat je bil šef Darsa Janez Božič).
Direktor SCT Ivan Zidar je za časnik dejal, da se tega ne spomni, ker je že prazgodovina, da pa se gradbinci dobivajo tudi v Zemonu, vendar da se večinoma kregajo med seboj. Dejal pa je tudi, da se nimajo kaj dogovarjati, saj nihče drug ne zna graditi avtocest.
Dušan Černigoj iz Primorja pa je dejal, da tega sporazuma ne pozna. Direktor Kraškega zidarja Radoš Lipanje pa je sprva dejal, da se zadeve ne spomni, kasneje pa, da se in da je bil pri zemonskem dogovoru.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.