V zadnjih dneh so se ljudje v Sloveniji razdelili na vaše in naše volivce, na stare in nove državljane, na tiste v trenirkah in tiste brez teh in podobno. Vse se je začelo z objavo teksta na spletni strani SDS, pod katerim je podpisan Tomaž Majer, kdor koli to že je. Nekateri v tekstu vidijo sovražni govor, drugi spet ne. Eni so tekst označili za analizo volitev, drugi pa za zapis, ki žali in deli slovenske državljane. Na družbenih omrežjih se je razvnela debata tudi o neprimernosti besede "Neslovenec", saj je ta že v svoji osnovi izključevalna.
Nekateri se zavedajo, da je tovrstna retorika skrb zbujajoča, drugi pač ne.
Tako smo predsednika stranke SLS Radovana Žerjava povprašali, kaj meni o celotni situaciji oziroma o zapisu na spletni strani SDS, v katerem pišejo, da "že samo poimenovanje stranke po liderju Jankoviću namreč povsem mogoče vsebuje močne simbolne elemente fašistične oziroma nacionalsocialistične miselnosti". Žerjav sicer poudarja, da te zgodbe ne želi komentirati, saj ne želi prilivati olja na ogenj. Poziva k umiritvi žogice, saj bi se trenutno morali bolj posvetiti drugim temam. Glas razuma pa tudi govori, da se omenjena zgodba ne razvija v pravi smeri, je dodal Žerjav.
Za komentar smo poprosili tudi Državljansko listo Gregorja Viranta, ki nam je odgovorila, da se v njej zavzemajo za konstruktiven dialog in visoko politično kulturo. "Žal je v naši politiki preveč nestrpnosti in cinizma in to ne le pri eni stranki ali samo na enem političnem polu. Zaradi tega se tudi ne želimo opredeljevati zgolj do ene same izjave ali ene same politične stranke", so pojasnili. Prosili pa smo jih tudi za mnenje o zapisu na strani SDS, da je lahko na poimenovanje stranke po njenem voditelju (komentar se je nanašal na Listo Zorana Jankovića), mogoče gledati tudi kot fašistično dejanje. Odgovorili so, da je v imenu stranke Virantovo ime uporabljeno Virantovo le začasno.
'Sovražni govor naj obsodi tudi akademska javnost'
Na dogajanje so se odzvali tudi v Liberalni akademiji, katere predstavniki opozarjajo na "nedopustno hujskaški govor sovraštva, ki se širi s spletne strani Slovenske demokratske stranke in tudi širše".
"Vnaprej smo z veliko stopnjo predvidljivosti pričakovali tudi gesto zanikanja in osebni napad na vse, ki opozarjamo na diskriminacijske in ksenofobne izjave in dejanja politikov. Osebne diskreditacije so sicer stalna praksa istih nosilcev sovražnega diskurza. Večja težava je, da v zadnjem času opažamo, da se ta seli tudi v akademske vode. Eden izmed današnjih medijskih zapisov s strani univerzitetnega profesorja po svoji intenci in vsebini ni več v prav ničemer različen od nepodpisanih in morda strogo načrtovanih sovražnih pamfletov številnih Tomažev na spletišču političnih strank," navaja Liberalna akademija, ki v nadaljevanju citira zapis omenjenega profesorja: "Ne le da je v njem zanikana nestrpnost v zapisu zaenkrat neznanega avtorja, neposredno celo žaljivo napade udeležence ponedeljkovega protesta in se prezirljivo norčuje iz hvalevrednega dejanja, opisanega kot "ritual, v katerem so svojo predanost znova demonstrirali izpričani oboževalci lika in dela najverjetnejšega prihodnjega predsednika vlade. In seveda tudi skrbnika ključa javne blagajne v naslednjem obdobju. Če bi šlo za protest zatiranih in ubogih novih državljanov, tako rekoč slovenskega podrazreda, bi bilo nemara prisotnih več Amirjev, Dženanov, Stjepanov in Milivojev. Ti ne bi prišli v dragih Adidasovih trenirkah, ki smo jih lahko videli v fotogalerijah spletnih medijev. Preprosto, ker si jih ne morejo privoščiti. Ne, prišli bi v ponošenih kavbojkah, pošvedranih čevljih in raztegnjenih puloverjih. Razžaljeni in izkoriščani so ostali doma. Na protest so prišli kandidati za javni denar."
Imamo dva razloga za skrb
Nekateri pripadniki slovenske akademske sfere javnost prepričujejo o "ničvrednosti apelov proti netoleranci in ob tem protestnike smešijo na analogen način, kot je "čefurske" volivce naslikala stranka SDS", zato pa imamo dva razloga za skrb, menijo v Liberalni akademiji.
"Ne le zaradi nedopustnega hujskašega diskurza politike, temveč tudi tistega v znanstveni sferi, kjer bi nosilci morali svoje strokovno znanje zastavljati v korist ustavljanja nesprejemljivih družbenih fenomenov in ponujati analize, namesto da svoje moči zaničljivo usmerjajo v tiste, ki v sovražnem govoru vidijo akuten problem in so svoje prepričanje pripravljeni tudi protestno izraziti. Nizkotna diskreditacija protestnikov je povsem nedopustno dejanje, ki znova kaže na to, kako zelo upravičeno je bilo njihovo dejanje in kako pomembno je odpiranje teme. Zato akademsko javnost pozivamo k širši diskusiji in predvsem zavzetju profesionalnega stališča. Ob tem upamo, da so stališča nekaterih sociologov le kuriozen eksces, ki ga bodo, podobno kot mi, obsodili," so še dodali v LA.
Kaj pravijo policisti, ki se jim očita, da delujejo po navodilih?
Policisti so danes za 24ur.com dejali, da nadaljujejo preiskavo suma kaznivega dejanja javnega spodbujanja sovražnega govora. Gre za primer objave teksta, pod katerega je podpisan resnični oziroma izmišljeni Tomaž Majer. Kriminalisti torej še naprej zbirajo obvestila, tudi glede avtorja, je poudaril predstavnik ljubljanskih policistov Vinko Stojnšek. O ugotovitvah bodo obvestili pristojno tožilstvo, ki je "tudi edino pristojno o odločanju glede dokazov“. Dodal pa je, da pričakujejo sodelovanje oseb, ki bi lahko podale koristne informacije glede primera.
Zaradi tajnosti predkazenskega postopka nam Stojnšek ni želel posredovati več informacij. Razložil pa je, da je policija dolžna preveriti vsako informacijo, prijavo, anonimko, lastno zaznavo in podobno o sumu uradno pregonljivega kaznivega dejanja. "V vseh primerih, ko gre za sum uradno pregonljivega kaznivega dejanja, je zelo pomembno izvajanje PRVIH NUJNIH UKREPOV (ogled, zavarovanja drugih dokazov, sledi, predmetov ...) za zavarovanje dokazov. Tako je v vseh primerih,“ je razložil Stojnšek in tako stranki SDS odgovoril na zapis na njihovi spletni strani, da sta "manj kot 24 ur po pozivu predsednika republike dr. Danila Türka in manj kot 24 ur po vložitvi kazenske ovadbe informacijske pooblaščenke Pirc Musar kriminalista obiskala sedež Slovenske demokratske stranke".
Prav tako je poudaril, da sta bila kriminalista na sedežu stranke SDS le krajši čas. In še bolj pomembno: "Namen obiska je bil zbiranje obvestil, na podlagi Zakona o kazenskem postopku, od oseb, ki bi lahko dale koristne informacije v zvezi kaznivega dejanja (NE GRE ZA ZASLIŠANJE OSUMLJENCEV). Kriminalisti so bili tam zgolj zaradi opravljanja informativnega pogovora (NI ŠLO za izvajanje pooblastil policije, za katera bi po Zakonu o kazenskem postopku potrebovali odredbo sodišča: hišna preiskava, zaseg predmetov ...)," je razložil Stojnšek.
Čakamo tudi na besede predsednika države
Za komentar in odgovor na očitke SDS, ki so jih objavili na svoji spletni strani, smo prosili tudi predsednika države. Spomnimo naj, da je SDS objavila, da "predsednik republike predstavlja izvršilno vejo oblasti". Očitajo mu, da se je "s svojim pozivom neposredno vmešal v delo organov v sestavi, kar zakon o policiji eksplicitno prepoveduje". Ob tem pa so še enkrat poudarili, da v Majerjevem zapisu ni zaznati sovražnega govora.
Predsednikov urad se je odzval precej kratko. "Navedb Slovenske demokratske stranke v zvezi s kriminalistično preiskavo zaradi objave članka na spletni strani v uradu predsednika republike ne komentiramo", so zapisali. Hkrati so dodali, da predsednik v svojih javnih nastopih dosledno opozarja na nesprejemljivost ščuvanja k nestrpnosti oziroma sovražnega govora v Sloveniji. "Ob predaji poročil varuhinje človekovih pravic je predsednik poudaril, da je na tem področju potrebno ukrepanje, tako v smislu preventivne dejavnosti kot tudi v smislu sankcij. Vse oblike ustvarjanja nestrpnosti ali sovraštva zoper posamezne etnične in rasne skupine ali skupine s posebnimi osebnostnimi značilnostmi je treba dosledno zavračati", so še pojasnili.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.