"Izražam zadovoljstvo, da bodo vsi upokojenci deležni zgodovinsko najvišjega, 8,8-odstotnega dviga pokojnin. Ta dvig je višji od načrtovanega in je najvišji po letu 1992. Omogočili so ga tudi ukrepi vlade za pomoč gospodarstvu v boju zoper energetsko draginjo. Zaradi tega so plače rastle hitreje, kot bi bilo pričakovano, in to je za seboj potegnilo tudi rast pokojnin," je dejal predsednik vlade Robert Golob. Čemur pa je sledil poziv SDS, naj vlada upokojencem poravna tudi dolg in jim torej izplača 4,5 odstotka mesečne pokojnine, za kolikor jih je lani prikrajšala.
SDS torej vladi očita, da ni izpolnila svojih obljub, kar je v oddaji 24UR ZVEČER ponovil poslanec SDS Zvonko Černač. "Novembra in decembra 2022 je bila dana obljuba in javno zagotovilo predsednika vlade in vlade o tem, da bodo pokojnine izredno usklajene za 4,5 odstotka. To se ni zgodilo," je prepričan. Pravi namreč, da so upokojenci novembra in decembra 2022 dobili le 4,5-odstotni t. i. draginjski dodatek.
"Nato pa so se pokojnine februarja uskladile za 5,2 odstotka. Na staro osnovo pokojnine so se torej uskladile za polovico inflacije, ki je takrat znašala 10,3 odstotka," je dejal. Redna uskladitev se torej, kot je poudaril, ni zgodila na 4,5 odstotka dvignjeno osnovo. Gre za redno uskladitev, ki se zgodi vsako leto februarja, pri tem pa se v 60 odstotkih upošteva dvig plač v preteklem letu, v 40 odstotkih pa rast cen oz. inflacija v preteklem letu.
"Ker je bila rast plač v letu 2023 višja kot v letu 2022, je ta odstotek v letošnjem letu za 3,6 odstotka višji, kot je bil v preteklem letu. Ne gre pa za nobeno zgodovinsko uskladitev. Treba je gledati realni dvig, ne nominalnega," svojo trditev utemeljuje Černač, ki meni, da bi se morale pokojnine, da bi bila uskladitev resnično označena kot zgodovinska, glede na inflacijo v lanskem letu, uskladiti za skoraj 13 odstotkov, leto pred tem, ko je bila inflacija še višja, pa za več kot 30 odstotkov.
Poslanec Gibanja Svoboda Dean Premik mu je odgovoril, da je do predčasne 4,5-odstotne uskladitve prišlo že novembra, zato, da so si lahko upokojenci plačali kurjavo in da so lahko preživeli zimo v času energetske draginje. "Potem pa je prišlo do redne uskladitve, kjer se je pokojnine uskladilo po ustaljenem postopku," je pojasnil. Trenutna 8,8-odstotna uskladitev pokojnin pa je, kot je še enkrat izpostavil, najvišja v zgodovini Slovenije.
A Černač je vztrajal, da ne bi smeli gledati na nominalno povišanje. "Nominalno je morda res zgodovinsko, realno je pa daleč od tega," je ocenil. Obregnil pa se je tudi ob izredno uskladitev novembra in decembra 2022, ki to po njegovem mnenju ni bila.
Izredna uskladitev ali le draginjski dodatek?
"Upokojenci so bili v lanskem letu prikrajšani za dobro polovico, približno 60 odstotkov mesečne pokojnine na letni osnovi. Te izredne uskladitve, ki je bila obljubljena, ni bilo. Bil je le draginjski dodatek, ki je bil izplačan novembra in decembra v višini 4,5 odstotka pokojnine," je dejal, ob tem pa dodal še, da draginjske dodatke ne bi smeli izplačevati v odstotku pokojnine. Poudaril je namreč, da so najbolj obremenjeni prav tisti, ki imajo najnižje pokojnine.
"Lani se je hrana podražila za 20 odstotkov, nekateri artikli celo za več. 4,5 odstotka pri nekom, ki ima 500 evrov pokojnine, pomeni nekaj čisto drugega kot pri nekom, ki ima 2000 evrov pokojnine. Zato pričakujemo, da se bo ta krivica popravila," je dejal. Letošnjo uskladitev je sicer označil za korektno in v skladu z zakonom. Takšna je bila po njegovih besedah tudi lanska. Problem je le v tem, da ni bila izvedena tudi obljubljena izredna uskladitev, je povedal.
Premik je medtem naštel, kaj vse se je za upokojence izboljšalo pod vlado Roberta Goloba: "Prvič v zgodovini je bil izplačan zimski dodatek, popravljene so bile vdovske pokojnine, urejen je bil prispevek invalidom, ki delajo za krajši delovni čas – prispevki se jim namreč zdaj plačujejo za polni delovni čas." Dodal pa je, da tudi Fiskalni svet v svojem poročilu ugotavlja, da so pokojnine čedalje boljše.
Kaj pa pravi glede zahteve SDS, da mora vlada dvigniti pokojnine še za 4,5 odstotka? "To je populistično dejanje," ocenjuje.
Več pa v videoposnetku pogovora.
Ministrstvo: Gre za za nerazumevanje ukrepa iz leta 2022
Pri pozivu SDS, naj se upokojencem izplača 4,5 odstotka mesečne pokojnine, za kar naj bi bili prikrajšani leta 2023, gre za nerazumevanje začasnega ukrepa za izplačilo povečanega dela prejemkov upokojenim v višini 4,5 odstotka za november in december 2022, pa menijo na ministrstvu za delo.
Vlada je ves čas poudarjala, da gre za enkratni dvig, ki nima značaja trajne uskladitve pokojnine, so izpostavili. Ta enkratni dvig je po njihovem pojasnilu omogočil predčasno povišanje prihodkov upokojenim in prejemnikom nadomestil, dokler ni bila februarja 2023 izvedena redna uskladitev pokojnin v višini 5,2 odstotka s poračunom za januar 2023.
V nadaljevanju so spomnili, da so prejemniki varstvenega dodatka, pa tudi prejemniki denarne socialne pomoči in invalidi prve kategorije od novembra 2022 prejemali energetski dodatek v višini 200 evrov. Poleg tega so upokojenci in prejemniki invalidskih nadomestil novembra in decembra 2023 prejeli za 1,8 odstotka višje pokojnine oziroma nadomestila. Pri tem ukrepu je šlo prav tako kot novembra in decembra 2022 za enkraten dvig, ki ni imel narave uskladitve, so pojasnili.
Hkrati so spomnili, da so upokojenci in prejemniki invalidskih nadomestil decembra lani prejeli zimski letni dodatek.
Ker so med socialno najbolj ogroženimi upokojenimi ljudmi samski in invalidi, so konec lanskega leta sprejeli ukrepe za izboljšanje njihovega položaja. Tako so s pokojninsko novelo iz decembra vpeljali institut zagotovljene vdovske pokojnine. Namenjena je vdovam ali vdovcem, ki imajo poleg pravice do vdovske pokojnine pravico do svoje predčasne, starostne ali invalidske pokojnine. Prav tako je pokojninska novela iz decembra spremenila določanje pokojninske osnove pri upokojitvi za prejemnike delnega nadomestila in delne invalidske pokojnine, da bi tako izboljšala njihovo socialno varnost v času upokojitve. Nenazadnje je bila delna predčasna redna uskladitev pokojnin v višini 8,2 odstotka v januarju prav tako izvedena z namenom, da bi ublažili posledice inflacije. Pokojnine so se sicer od januarja 2020 zvišale za približno 30 odstotkov, so poudarili.
KOMENTARJI (402)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.