Slovenija

Žičničarji s sezono zadovoljni, a težava ostajajo neugodni bančni krediti

Ljubljana, 31. 03. 2013 09.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Z iztekajočo se zimo, ki je postregla z veliko snega, so slovenski žičničarji zadovoljni. Našteli so od pet do 20 odstotkov več smučarjev kot lani. Težave pa ostajajo pri odplačevanju kreditov za minule naložbe.

Slovenski žičničarji so zadovoljni.
Slovenski žičničarji so zadovoljni. FOTO: Damjan Žibert

Položaj v žičničarstvu ni rožnat. Težave ima večina tistih smučišč, kjer so v minulih letih investirali in so zdaj obremenjeni z neugodnimi bančnimi krediti. Ta trenutek je njihova usoda odvisna od bank in njihovega posluha, je dejal predsednik združenja žičničarjev Srečko Jesenšek, ki se zaveda, da je v celotnem gospodarstvu podobno, zato pričakuje čimprejšnje nove podporne ukrepe vlade.

Ob tem ni nezanemarljivo dejstvo, da se cene smučarskih vozovnic v zadnjih letih skorajda niso spreminjale, medtem ko so stroški pogonskih goriv in elektrike narasli, izpostavlja Jesenšek. Kot pravi, bo treba sprejeti nekatere ukrepe, če bo država želela, da bo ta del gospodarstva, ki je vezan na žičničarstvo in ki ustvari četrtino turističnih nočitev v Sloveniji, še naprej ostal konkurenčen.

Investicijski ciklus v žičničarstvu se je namreč skorajda ustavil. V zadnjih štirih letih je bila edina nova žičniška naprava štirisedežnica na Kopah, drugih večjih naložb ni bilo, to pa je posledica tako pomanjkanja evropskih sredstev kot tudi bančnih virov. V združenju so po Jesenškovih besedah zelo zaskrbljeni, če se bo ta trend nadaljeval tudi v prihodnje, ker to pomeni bistveno manjšo konkurenčnost slovenskega gorskega turizma v primerjavi s tujim, predvsem v sosednji Avstriji.

Smučišče
Smučišče FOTO: Thinkstock

Več domačih kot tujih smučarjev

Slovenska smučišča sicer obiskujejo tako domači kot tuji smučarji, pri čemer je nekoliko več domačih, slaba polovica pa je tujih. Podatki se razlikujejo po posameznih smučiščih. V Kranjski Gori denimo v zadnji sezoni opažajo bistveno povečanje italijanskih smučarjev in drugih gostov iz Italije, v Mariboru pa poleg Hrvatov smučajo tudi Avstrijci iz južnega dela Avstrije. Za tuje goste so slovenska smučišča predvsem cenovno zanimiva, pravi Jesenšek.

Za končne ocene letošnje smučarske sezone je še nekoliko prezgodaj, ker zima še traja, a so na splošno zimski turistični delavci s sezono zadovoljni, je dejal Jesenšek. Značilnosti tokratne sezone so, da se je začela nekoliko prej, že decembra, ki je bil tudi bistveno boljši kot v letu prej. Nato je sledilo za žičničarje slabše obdobje božično-novoletnih počitnic, ko je bilo snega zelo malo, od druge polovice januarja pa je sledila prava zima.

Po zdajšnjih ocenah so žičničarji v letošnji sezoni prepeljali od pet do 20 odstotkov več smučarjev kot v lanski. Pri tistih centrih, ki so lansko sezono imeli "normalno zimo", je odstotek povečanja manjši, pri tistih, ki so imeli lani težave s snegom, pa je odstotek višji. Letošnja zima je tudi s finančnega stališča boljša in žičničarji tekoče normalno poslujejo.

Trenutno je nekaj manjših smučišč že zaprtih, medtem ko srednja in večja smučišča še obratujejo, z izjemo Kanina, ki je po okvari kabinske žičnice 25. januarja zaprt. Po Jesenškovih podatkih naj bi večina smučišč, ki še obratujejo, obratovala tudi še v aprilu.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

24vohomurckov
02. 04. 2013 10.29
+1
...tudi,če bi sezona trajala do avgusta,bi vedno obstajal kakšen toda.....nikoli zadovoljni,nikoli dovolj....kot pri kmetijstvu!!
spaceair
01. 04. 2013 09.52
+2
kredite bomo pa mi plačevali da bojo oni dobiček pohapsal
CDROM
31. 03. 2013 17.59
+16
Smučala sem pri nas in v tujini in naša smučišča se težko kosajo s tujino. 1. karte glede na število kilometrov prog, ki jih imamo so absolutno predraga. 2. politika v tujini je taka, da vsi vlagajo v smučarska središča in se skupaj promovirajo in skupaj dajejo neke ugodnosti, da privabijo smučarje (lep zgled vam je lahko Francija) 3. prijaznost in delavnost žičničarjev je pri nas porazna, v tujini sedenja v hiškah ne poznajo, ampak so zunaj ter pomagajo smučarjem če le ti potrebujejo pomoč. 4. v tujini za teden dni smučanja in spanja na mondenih smučiščih dobiš pakete za dobro ceno pri nas pa za tako ceno dobiš samo spanje brez karte (spet zgled Francija) V tujini jim je interes, da stvari laufajo ne pa da se samo nekateri okoriščajo in spravijo stvari v stečaj! Prvo je potrebno spremenit miselnost, da se bo pri nas kaj obrnilo na bolje!
Leonardo09
31. 03. 2013 17.32
+3
ti žičničarji mi pridejo naprej kot dalmatinci,v treh mesecih pokasirat potem pa na hrbet
lexRo
31. 03. 2013 17.17
+3
povsod smo zaostal ker si nekateri preveč tlačijo žepe
masni
31. 03. 2013 15.45
+10
Karte so predrage še za 30% in to je rešitev
kitzbil
31. 03. 2013 16.02
+11
ja, glede kaj nudijo, so karte res na nekaterih smučiščih predrage
murkecc
31. 03. 2013 12.57
+12
Dnevne karte so vsaj za 10 ojro previsoke.
gulmor
31. 03. 2013 12.54
+6
Nimajo sreče naša smučišča. Ko že končno dobimo spodobno zimo z obilo snega, se nam začno trgati "zajle" in padati gondole...
vikendaš
31. 03. 2013 12.28
+16
Čokl = NATEG - blefira že nekaj časa, da bo zgradil novo smučišče v Bohinju 2864 in s tem zavaja vso slovensko javnost, še posebej novinarje. V resnici s medijskim pompom dela zastonj propagando za svoj Park hotel Bohinj. Gradil bi z davkoplačevalskim denarjem - pričakuje EU sredstva, kredit slovenskih bank, ter lizing od proizvajalca žičnic. Sam pa ima blokirane račune od decembra 2012 in napoveduje zaprtje hotela. Gostje se pritožujejo nad mrzlo vodo v vodnem parku, slabo kuhinjo za 5 * hotel. Ne zna komunicirati s kmeti, domačine ne pusti, da bi imeli kaj na smučišču.Lastnike zemljišč objavlja na sramotilnem seznamu -( face book - v podporo novemu smučišču 2864) s naslovom zaviralci razvoja Bohinja - na tak način mu nihče več ne bo podpisal pogodb v kateri pa piše, da bo plačal odškodnino, če bo dobil nepovratna sredstva. Torej človek, ki želi investirati 50 min. eur, sam pa nima niti 20 tisoč evrov, da bi plačal kmetom za enkratno odškodnino. Sedaj želi krvido vreči na kmete, v resnici pa je on tisti, ki se je neprofesinalno lotil projekt brez lastnega kapitala - še za hipoteko nima kaj ponudit bankam,saj ima na Park hotelu Bohinj 14.mil. dolg teh hipoteko.Tudi tuji vlagatelj ni tako neumen, da bi imel takšnega partnerja zraven. Rezultat pa je, da bo smučišče Kobla za zmeraj zaprta, razen, če bodo pognali kakšno malo vlečnico čez leta.
zvizi
31. 03. 2013 12.34
+6
Veseli bodite, da imate vsaj normalnega župana. V Kranjski Gori bi župan in sestrica že razlaščala......
pacifik12
31. 03. 2013 14.20
-1
kokicas
31. 03. 2013 11.45
+13
Glede na primerjavo prog v tujini, imajo pri nas močno predrage karte. Tudi glede urejenosti prog ni primerjave z tujino.
Jožajoža
31. 03. 2013 11.16
+3
kredite treba vračat, politične kredite pa odpišejo, ker končajo na računih politikov, predvsem desnih, katerih dom je dejansko pred letom 91 bila tujina.
donat323
31. 03. 2013 11.38
+7
banda Argentinska in RKC nas je s pomočjo Janše in Bajuka pokradla, palica ma dva konca, Dob vabi vse barabe
negro
31. 03. 2013 10.41
+5
Ja kam je le šel denar. V žep tak kot na Kaninu.
hotchilipoper
31. 03. 2013 10.19
+11
Včasih je bila vsaka sezona v minusu,pa čeprav je bilo veliko več smučarjev kot letos