Danes se bo nadaljevalo tipično aprilsko vreme s tako sončnimi kot oblačnimi obdobji. Popoldne bodo predvsem v severnem in zahodnem delu države nastale krajevne plohe in nevihte, ki lahko na manjša območja prinesejo sodro, nad okoli 800 metrov pa bo snežilo. Pihal bo severovzhodni veter, ki bo izrazitejši na Štajerskem in v Prekmurju. V višje ležečih alpskih dolinah se bodo popoldanske temperature gibale okoli 7 stopinj Celzija. V večjem delu Slovenije bodo termometri pokazali od 10 do 14 stopinj, na Primorskem pa se bo ogrelo do 17 stopinj Celzija.
Ponedeljek bomo začeli s precej jasnim in zelo hladnim jutrom s temperaturami, ki se lahko po najnižjih delih dolin in kotlin spustijo do tri stopinje pod ničlo. Čez dan se bo postopno pooblačilo in proti večeru bodo zahodne kraje zajele rahle padavine. Popoldanske temperature bodo v večjem delu Slovenije malo nad 10 stopinj Celzija.
Torek bo povsod oblačen s pogostimi padavinami. Sprva bo lahko ponekod tudi snežilo, čez dan pa se bo meja sneženja počasi dvigala in bo popoldne na nadmorski višini med 800 in 1300 metrov. Nižje bo snežilo v zahodnem delu države, višje na vzhodu. Sprva bo pihal šibak severovzhodnik, popoldne in zvečer pa se bo veter obračal na zahodno smer.
Tudi v sredo se bo nadaljevalo oblačno, deževno in precej hladno vreme z najvišjimi popoldanskimi temperaturami le okoli 10 stopinj Celzija. Bolj prijazno vreme nas čaka v drugi polovici tedna, ko bodo sončna obdobja daljša, temperature pa občutno višje. Ob koncu tedna lahko termometri že pokažejo več kot 20 stopinj Celzija.
Na spodnji animaciji je za prihajajoči teden v 12-urnih intervalih prikazano gibanje zračnih mas nad Evropo. Prikazano je spreminjanje temperatur na nadmorski višini okoli 1500 metrov, saj je na tej višini zaradi manjšega vpliva tal in posledično tudi precej manjšega dnevnega nihanja temperatur lažje spremljati premikanje zračnih mas.
Hujši pozebi smo se k sreči izognili
Ponekod po Sloveniji smo tudi današnji dan začeli z negativnimi temperaturami. A kot kaže, smo se hujši pozebi marsikje vseeno izognili, saj temperature v večjem delu Slovenije niso padle pod -2 stopinji Celzija, ko škoda zelo hitro naraste. Pri večini sadnega drevja se po cvetenju prve poškodbe pojavijo pri temperaturi -1 stopinja Celzija. Pri -2 stopinjah je pozeba okoli 10-odstotna, pri -4 stopinjah pa že 90-odstotna.
Pred pozebo so najbolj ogroženi nižji deli dolin in kotlin, bolj varna pa so pobočja oziroma gričevja, ki so lahko tudi za več kot pet stopinj toplejša. Mrzel zrak je namreč težji od toplejšega zrak in se ponoči steka v nižje dele površja. Ravno zaradi tega se lahko zgodi, da cvetovi in plodovi, ki so bližje tlom, pozebejo, medtem ko lahko tisti višje odnesejo tudi brez poškodb.
Jutrišnje jutro bo marsikje še postreglo z negativnimi temperaturami, potem pa se bomo verjetno od jutranje zmrzali vsaj do jeseni poslovili.
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.