Slovenija

Za slovenske šolarje se začenjajo težko pričakovane zimske počitnice

Ljubljana, 16. 02. 2019 11.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA / K.H.
Komentarji
5

Za en teden se bodo na počitnice najprej odpravili učenci in dijaki z vzhoda države, čez en teden pa še njihovi vrstniki iz osrednje in zahodne Slovenije. V času počitnic bodo po državi potekale številne dejavnosti in delavnice. Mnogi se bodo odpravili tudi na smučišča.

Številne družine se bodo odpravile na smučišča.
Številne družine se bodo odpravile na smučišča. FOTO: Thinkstock

Zimske šolske počitnice imajo najprej učenci in dijaki jugovzhodne Slovenije (razen občin Ribnica, Sodražica, Loški Potok, Kočevje, Osilnica in Kostel), koroške, podravske, pomurske, savinjske in spodnjeposavske regije. Doma bo tako ostalo 81.101 osnovnošolcev in 33.954 dijakov.

Za počitnikarje so pripravljene številne dejavnosti in programi, ob ugodnih vremenskih razmerah pa bodo lahko smučali in se sankali.

Slovenska smučišča bodo v naslednjih dveh tednih doživela enega od vsakoletnih vrhuncev smučarske sezone, saj pričakujejo povečan obisk domačih gostov, predvsem družin s šoloobveznimi otroki. Povsod obljubljajo ugodno smuko, ob tem pripravljajo še dodatno animacijsko zabavo za najmlajše. 

Pester počitniški program, zimski tabori, izleti ...

V Zvezi prijateljev mladine Maribor so za počitniške dni pripravili pester počitniški program. Otrokom in mladim bo v Domu ustvarjalnosti mladih na voljo sedem različnih ustvarjalnih delavnic, več športnih aktivnosti in zimski sredin izlet v Čokoladnico Zotter v okolici avstrijskega Gradca.

Na Domu Miloša Zidanška na Pohorju bosta počitnice preživeli dve skupini mladih. 21 otrok se bo udeležilo petdnevnega zimskega tabora, ki so ga omogočili donatorji. Druga skupina 27 otrok bo na tematskih taborih za nadarjene Omogočimo sanje! poglabljala znanja na temi "kreativno pisanje" ter "tehnika in robotika".

Učenci in dijaki z vzhoda države bodo v šolske klopi znova sedli čez en teden, ko bodo na počitnice odšli njihovi kolegi iz osrednje in zahodne Slovenije oziroma iz gorenjske, goriške, notranjsko-kraške, obalno-kraške, osrednjeslovenske in zasavske regije ter Kočevja, Osilnice in Kostela. Zadnji teden v februarju bo tako na počitnicah 102.790 osnovnošolcev in 39.714 dijakov.

Na celjskem koncu Športna zveza Celje tako kot vsako leto tudi letos v času zimskih šolskih počitnic otrokom, osnovnošolski in srednješolski mladini ter študentom omogoča udeležbo pri različnih športnih aktivnostih – od plavanja, drsanja, kegljanja, namiznega tenisa, badmintona do športnega plezanja in skupinskih vadb.

Tudi velenjska medobčinska zveza prijateljev mladine je pripravila pester počitniški program. Med drugim je pripravila zelo zanimivi delavnici. Na kuharski v torek se bodo otroci naučili pripraviti slastne, zdrave knedle oz. cmoke po receptu naših babic, druga v sredo pa bo tehniško obarvana. Za delavnici je treba sicer prispevati pet oziroma 10 evrov.

Prav tako v Metliki je tamkajšnje društvo prijateljev mladine pripravilo različne ustvarjalne delavnice, tudi smučarske počitnice v Kranjski Gori ter obisk Atlantisa v BTC v Ljubljani v sredo.

Tako kot med vsakimi počitnicami bo tudi med tokratnimi poskrbljeno za otroško varstvo. V nekaterih občinah bo za to poskrbljeno v posameznih osnovnih šolah, organizirajo pa ga tudi različni zavodi in organizacije.

Sankanje, smučanje, deskanje na snegu, poostren nadzor ...

V zimskem času se otroci radi sankajo in smučajo, odrasli pa radi delimo ta zimska veselja z njimi. Vendar se lahko pri zimskih dejavnostih na snegu zgodijo tudi poškodbe, kot so zlomi, poškodbe trebuha, glave in vratu, vzrok pa so najpogosteje padci in trki z drugimi osebami ali stoječimi objekti. Na nacionalnem inštitutu za javno zdravje so podali nekaj varnostnih nasvetov.

Tako priporočajo, da naj bodo otroci oblečeni v zimska vrhnja oblačila, kot so bunda, hlače in rokavice ter obuti v tople in vodoodporne škornje, pod njimi pa naj bo več slojev obleke. Šal ni priporočljiv, ker se lahko zaplete v sanke, kar je nevarno za zadušitev. Vedno naj uporabljajo čelado za zimske športe, saj so pri sankanju pogoste ravno poškodbe glave. Za sankanje priporočajo le sani ali bob.

Ker se sončni žarki močno odbijajo od snežne podlage tudi v oblačnem vremenu, se je treba namazati z zaščitno kremo s faktorjem za UVA in UVB žarke. Na visoki nadmorski višini in zaradi suhega mrzlega zraka naše telo izgublja tekočino in lahko se pojavijo znaki dehidracije, kot suha usta, glavobol. Otroci pogosto pozabijo, da so žejni, zato jim večkrat ponudimo napitke oz. vodo, nesladkan ali rahlo čaj in mineralno vodo, še svetujejo na inštitutu.

Policisti bodo med počitnicami na smučiščih, kjer je takrat več ljudi kot običajno, poostreno nadzirali spoštovanje predpisov. S tem naj bi zagotovili večjo varnost, zlasti otrok, in preprečili nepotrebne poškodbe.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Kuku456
16. 02. 2019 18.30
+6
So spet pocitnice in to na vsake dva meseca..toliko o tem koliko so preobremenjeni
Bikoborec
16. 02. 2019 14.34
+4
A slovenski šolarji so tudi tisti na ić?Oni ne smučajo,oni se bolj sankajo,ker starši rečejo skije so drage,pejt van pa se sankaj s prijatlom,sej ma on sanke.
dragan krstic
16. 02. 2019 18.12
+1
Enga Petrovića sem poznal. Za silo se je naučil smučat.
Principat
18. 02. 2019 11.52
pevec / kakšnega je okusa dlaka v jajcu ?
tron3
16. 02. 2019 12.01
+3
Ob takih učiteljih, kot jih imajo sedaj, ki svoje poslanstvo resno jemljejo samo 5 v mescu, jih čist razumem, da komi čakajo, da so počitnce.