Katastrofalno in brutalno. Takšno je bilo naše leto, pripoveduje domžalski živinorejec in podpredsednik Društva rejcev govedi črno-bele pasme Tomaž Černivec, ki na družinski kmetiji skrbi za okrog 330 glav govedi.
"Naša kmetija je na informativnem izračunu dobila 6.500 evrov za sušo v letu 2022," pove. A to ne pomeni popolnoma nič, doda.
Ker zaradi suše niso pridelali dovolj krme, je bila edina rešitev nakup po izjemno visokih cenah. Gre za scenarij, opozarja, ki se nikakor ne sme ponoviti v letošnjem letu. "Če se bo to ponovilo, se bo stalež živali zmanjšal."
Sledila bosta drastično pomanjkanje domačega in povečan uvoz dražjega tujega mesa, mleka in mlečnih izdelkov, opozarjajo slovenski govedorejci, obenem zaskrbljeni tudi zaradi zasuka, ki se očitno pripravlja na področju slovenske prehrane.
"Rabimo, kaj? Trezne premisleke, strateške odločitve, vendar teh pomislekov in pogledov seveda ne more dati ena ozka skupina veganov in vegetarijancev," odgovarja Roman Žveglič, predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije.
Golobov Strateški svet za prehrano, ki začne delovati letos, naj bi namreč sestavljala več kot polovica privržencev veganskega prehranjevanja, med njimi ni nobenega predstavnika kmetov, kaj šele govedorejcev.
"Na nas kot njihovi zastopstveni organizaciji pa je, da se tem negativnim sporočilom upremo in damo jasno in čisto sliko o slovenskem kmetijstvu javnosti," še pravi Žveglič.
Kot je v nedavnem intervjuju za revijo Jana sicer zatrdil premier Robert Golob, je ozaveščanje nujno, na koncu pa izbira posameznika prosta. "Nikomur ne bomo ničesar vsiljevali," je poudaril, ne smemo pa prezreti, da je to pomembno vprašanje in da odgovori niso samoumevni. Ta tema si zasluži resne razprave, ozaveščanja in osebne premisleke.
Živinorejci pa brez pomisleka odgovarjajo: ko pade slovenska živinoreja, pade celotno slovensko kmetijstvo.
KOMENTARJI (421)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.