Prebivalci Gradišča na sprehode zjutraj in zvečer že dolgo ne hodijo več. "Še odrasli ne gremo, kaj šele otroci," je povedala domačinka vasi Gradišče, spet durga dva pravita, da med prečkanjem gozda predvajata glasbo. "Otroci hodijo in se sploh ne zavedajo, da se lahko kaj zgodi," pove še eden od domačinov.
Kot so dejali, gredo na sprehode s piščalkami in trobljami, da bi na ta način preplašili medveda. "Sprehajal se je tudi po našem vrtu. Videli smo stopinje," pripoveduje ena od krajank. "Vzeli smo jim življenjski prostor, vedno bližje zidamo," medtem pojasnjuje druga, tretja pa: "V bistvu ne hodimo ven. Pred tem sem vsak dan šla na sprehod, zdaj pa ne grem."

Slaba dva meseca po napadu medvedke namreč še vedno lomasti po vasi Gradišče. "Okoli se sprehaja s tremi mladički," pove eden od lokalnih prebivalcev.
In čeprav je upravno sodišče zadržalo odstrel 206 rjavih medvedov zaradi upravnega spora, ki ga je sprožila okoljevarstvena organizacija Alpe Adria Green, je v vseh nujnih primerih odstrel kljub temu še vedno mogoč na podlagi posebnega dovoljenja. "Če so ogrožena življenja ljudi, živali, imetja, je treba poklicati na ministrstvo za okolje in prostor, ki presodi, ali gre za tako stopnjo ogroženosti, da je upravičeno dovoliti oziroma odrediti odstrel medveda," razloži predsednik Lovske zveze Slovenije Alojz Kovšca.
Kot pravi lahko ta odstrel izvedejo lovci ali pa zaposleni v loviščih s posebnim namenom. "Po eni strani bi mi bilo težko, če bi medvedke pokončali, po drugi strani pa gre za varnost ljudi," pravi ena od prebivalcev.
Z ministrstva so sporočili, da morajo pred posegom v populacijo z odstreli proučiti vse druge možnosti uravnavanja populacije in da pripravljajo projekt, v okviru katerega bi se preučile vse alternative.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.