Ljubljanske mlekarne so kmetom priporočile, naj današnjo količino mleka zlijejo v gnojnico. Razlog za odločitev Ljubljanskih mlekarn naj bi bila okvara obrata v Murski Soboti, kjer presežke slovenskega mleka predelujejo v mleko v prahu, izvoz svežega mleka na Hrvaško je zaradi postopkov na meji neizvedljiv, izvoz v Avstrijo pa je otežen zaradi stavk. V LM vsak dan odkupijo okrog 800 tisoč litrov, mleka, kar je 60 odstotkov celotne količine v Sloveniji.
"Trudimo se, da bi mleko v prihodnjih dneh ponovno lahko začeli sprejemati, danes pa nismo sposobni sprejeti praktično čisto nič mleka," je povedal predsednik uprave in generalni direktor Ljubljanskih mlekarn Matjaž Vehovec. "Pospešeno predelujemo mleko, danes se je odprl tudi prehod z Avstrijo," je povedal in dodal, da upa, da bodo v četrtek že lahko začeli z normalnim odkupom.
V zadnjih mesecih so se sicer močno zmanjšale zaloge mleka, kar pomeni, da je bil izvoz v tujino izjemno povečan. Ministrstvo za kmetijstvo je tako za izvozne spodbude porabilo okrog milijardo tolarjev. Napovedano znižanje izvoznih spodbud s 1. julijem in s tem znižanje odkupnih cen mleka lahko pozvroči izbruh nezadovoljstva med kmeti.
Sindikat kmetov: Gre le za pritisk, da bi pristali na nižje odkupne cene
V kriznem štabu Sindikata kmetov Slovenije ocenjujejo, da ukrep LM ni logičen in realen. "V EU ne poznajo takih ukrepov. Če nastanejo viški mleka, potem pride do interventnega odkupa masla in mleka v prahu. Ker pa tega ni, ni razlogov, da ne bi odkupovali mleka na terenu," je za 24ur povedal predsednik sindikata kmetov Marjan Gorenc.
"Nikakor ne bomo kmetje tisti, ki bomo odgovarjali za slabe poslovne odločitve Ljubljanskih mlekarn." Kmetje so ogorčeni tudi nad zadružno zvezo, ki je največji lastnik LM, vendar ni preprečila odločitve LM o prenehanju odkupa mleka.
"Gre za neresnično predstavljanje v javnosti, da je mleka preveč. Njihov cilj je le pritisk na kmete, da bi pristali na znižanje odkupne cene mleka," je dejal Gorenc in dodal, da kmetje na to ne bodo pristali. Po podatkih sindikata kmetov je trenutna odkupna cena mleka iste kvalitete v Italiji med 90 in 100 tolarji za liter, v sosednji Avstriji od 83 do 85 tolarjev. "Slovenski kmetje ne moremo oddajati mleka za deset tolarjev ceneje. Predelovalna industrija bo morala še veliko storiti, da bo lahko stopila na skupni evropski trg," je povedal predsednik sindikata kmetov. Sindikat kmetov je na sinočnjem kriznem sestanku zahteval, da LM kljub napovedim danes prevzamejo celotno količino mleka.
Vrisk: Odločitev Ljubljanskih mlekarn je nedupustna
Odločitev Ljubljanskih mlekarn, da danes ne bo sprejemala mleka, je nekorektna in pravno nedopustna, je prepričan predsednik Zadružne zveze Slovenije in predsednik Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije Peter Vrisk. "Zadeve bomo raziskali, ali dejansko ni bilo prostih kapacitet za skladiščenje mleka, ali je bila kaka špekulacija. V primeru, da je šlo za špekulacije, pa bomo od naših predstavnikov v nadzornem svetu zahtevali odgovornost uprave Ljubljanske mlekarne," je še poudaril Vrisk, ki je prepričan, da je današnji zaplet povezan tudi z znižanjem izvoznih subvencij. To namreč pomeni tudi pritisk na nižjo ceno mleka.
"Menim, da smo mlekarne in kmeti odvisni drug od drugega in da bi morali delati skupaj," je povedal Vrisk. Ljubljanske mlekarne so sicer izjavile, da za odvzem mleka ni bilo dovolj zmogljivosti, kar pa želijo na zadružni zvezi preveriti. Izrazili so dvom, da bi lahko en dan stavke v Avstriji popolnoma ohromil skladiščenje v mlekarni. Zavedajo se, da se bodo izvozne spodbude za mleko zmanjšale, tako da bi lahko to po njihovem mnenju bil tudi poslovni manever mlekarn.
Znižanje subvencij bo verjetno povzročilo nižjo ceno mleka, s čimer pa se kmetje po Vriskovih besedah ne bodo strinjali. Vrisk je ob tem tudi povedal, da uradno še niso bili seznanjeni s predlogom Ljubljanskih mlekarn, po katerem naj bi slednje znižale trenutno odkupno ceno mleka za deset tolarjev. Je pa zagotovil, da kmetje takega predloga zagotovo ne bodo sprejeli.
Predstavniki Zadružne zveze Slovenije so po današnjem sestanku s predstavniki območnih zadrug in predstavniki Ljubljanskih mlekarn povedali, da zahtevajo nemoten odkup mleka v skladu s sklenjenimi pogodbami, nadomestilo za mleko, ki ga mlekarna danes ni prevzela, in poplačilo druge morebitne škode, ki je bila povzročena zadrugam in kmetom z neprevzemom mleka.
Zadruge, ki oddajajo mleko Ljubljanskim mlekarnam, imajo s temi sklenjene pogodbe, prav tako pa imajo z zadrugami sklenjene pogodbe kmeti. Ljubljanske mlekarne so odpoved prevzema dnevnih količin mleka utemeljile s tehničnimi razlogi, v zadružni zvezi pa so prepričani, da ti ne morejo biti razlog za to, da se ena pogodbena stranka v celoti razbremeni vseh obveznosti, ki izhajajo iz pogodbe. V zvezi se sicer zavedajo, da imajo težave tudi v mlekarnah, vendar se s takšnim načinom sodelovanja ne strinjajo, je povedal Vrisk.