Na celjskem okrožnem sodišču je potekal predobravnavni narok za odvetnika Mira Senico in direktorico kmetije Bužekijan Blanko Muster. Oba sta obtožena zlorabe položaja in pranja denarja pri nakupu delnic Delamarisa. Vegrad, ki ga je vodila Hilda Tovšak, naj bi za svetovanje pri nakupu za 13 milijonov evrov delnic Delamarisa Musterjevi plačal 1,4 milijona evrov, denar pa naj bi končal pri odvetniku Senici. Zadnjemu za obe kaznivi dejanji grozi 16 let zapora.
Tovšakova je sicer priznala krivdo v primeru Bužekijan in se dogovorila za pogojno obsodbo 10 mesecev zapora s preiskusno dobo petih let. Sodišče bo tem odločalo naslednji teden.
Odvetnik Senica je na sodišču dejal, da krivde ne priznava, prav tako tudi ne dejstev iz obtožnice. Njegov zagovornik Uroš Čop je sodišču predlagal, da se v nadaljevanju postopka na obravnavah med drugim zaslišijo nekdanji člani nadzornega sveta Vegrada, prav tako pa bo obramba dokazovala, da Tovšakova ni zlorabila svojih pooblastil. Obramba zahteva tudi izločitev vseh dokazov, meni pa, da je Tovšakova krivdo priznala pod prisilo, zato naj bi bila kršena tudi pravica Senice do obrambe.
Prav tako na današnjem predobravnavnem naroku krivde ni priznala direktorica kmetije Bužekijan, tajnica Senice pa se bo o tem izrekla prihodnji teden. Zagovornik Musterjeve Emil Zakonjšek pa je v primeru, če bo sodišče sprejelo sporazum o priznanju krivde Tovšakove, predlagal njeno zaslišanje, kot tudi zaslišanje tožilca Stanislava Pintarja. Če se bo to zgodilo, pa Zakonjšek pričakuje, da se bo Pintar sam izločil iz postopka.
Pintar pa ocenjuje, da obramba Senice nanj in sodnico Mojco Turinek izvaja pritisk glede omenjenega sporazuma s Tovšakovo. Tovšakova je krivdo sicer priznala že leta 2015, sporazum o priznanju pa je bil sodišču predložen februarja letos.
Hišne preiskave julija 2013, obtožnica vložena dve leti pozneje
Hišne preiskave so v tem primeru potekale julija 2013, obtožnica pa je bila vložena julija 2015. Tovšakovi tožilstvo očita zlorabo položaja, ker naj bi plačala fiktivne storitve in tako oškodovala Vegrad, Senici pa napeljevanje k zlorabi položaja in pranja denarja.
Senica je sicer ob vložitvi obtožnice dejal, da za obtožbo ni nikakršnega razloga, kar da se je izkazalo tudi med preiskavo, v okviru katere so številne priče in strokovnjaki, med njimi tudi tisti, ki jih je postavilo sodišče, potrdili, da s poslom ni bilo nič narobe in da Vegrad ni bil oškodovan. Po takratni oceni Senice je bil posel za Vegrad zelo donosen, kar da se bo potrdilo tudi v nadaljnjem postopku.
KOMENTARJI (149)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.