Soprogo zunanjega ministra Dimitrija Rupla, Meto Rupel, je fotograf Dnevnika fotografiral, ko se je s službenim avtomobilom odpravila po nakupih. Prepričali so se lahko tudi, da jo je na dom prišel iskat šofer ministrstva, ki jo je nato tudi pripeljal nazaj in ji pomagal nositi nakupljeno blago.
Na zunanjem ministrstvu pojasnjujejo: "V konkretnem, politično docela nezanimivem primeru, je ministrova soproga po ministrovem naročilu nakupila nekaj vsakdanjih predmetov in jih s pomočjo ministrovega sodelavca in vozila v lasti MZZ odnesla v stanovanje (če je pri tem kupila še kakšnega za zasebno rabo, ji bo, upajmo, to blagohotno oproščeno).''
Za komentar dogodka smo zaprosili tudi ministrstvo za javno upravo. Tam so namreč sestavili etični kodeks Vlade Republike Slovenije, ki so ga podpisali vsi ministri. Med drugim so se zavezali, da bodo "zavračali zaradi funkcije ponujene usluge, privilegije in darila zase, za svoje družinske člane, sorodstvo ali kogarkoli drugega". Sklepamo lahko, da je med usluge mogoče šteti tudi prevoze s službenim vozilom.
Etični kodeks sicer o tej temi neposredno ne spregovori, prav tako niso omenjene sankcije. V kabinetu premierja Janeza Janše pojasnilo omenjenega primera prepuščajo pristojnemu ministrstvu. "Dopuščamo možnost, da zaradi specifične prakse v preteklosti, ko protokolarne obveznosti in pravice soprog ministrov in drugih predstavnikov države oziroma varovanih oseb niso bile povsem določene, obstajajo določene administrativne nedorečenosti, ki jih bomo odpravili ter uveljavili pravila, ki veljajo v primerljivih državah EU. Soproga ministra za zunanje zadeve ga. Marjetica Rupel je v preteklih letih nesebično opravljala zahtevne protokolarne naloge in s tem v velikem številu primerov, ko so bili v Sloveniji na obisku tuji predsedniki držav in drugi državniki s soprogami, omogočila tudi izvedbo damskih programov uradnih obiskov," so zapisali v vladnem sporočilu medijem.
Rupel varovana oseba
Minister Rupel ima kot varovana oseba sicer glede uporabe službenih vozil določene privilegije, ki pritičejo le najvišjim državnim uradnikom. V Sloveniji med te poleg šefa diplomacije sodijo še predsednik države, premier, obrambni in notranji minister ter predsednik parlamenta. Čeprav jih šoferji vozijo tudi po zasebnih poteh, jim za to, na primer, ni treba plačevati davka. V preteklosti, ko se je pojavilo podobno vprašanje izkoriščanja privilegijev, so to utemeljevali z dejstvom, da gre za osebe, ki so v službi 24 ur na dan. Kljub temu zakon predvideva natančno vodenje seznama voženj s službenim avtomobilom, poroča Dnevnik.
Uporabo vladnih vozil sicer ureja Uredba o uporabi službenih avtomobilov v organih državne uprave, ki pravi: "Službeni avtomobil se uporablja za službene namene. Pod pogoji in na način, ki ga določa ta uredba, se službeni avtomobili lahko uporabljajo tudi za privatne namene upravičenca." Kaj natančno bi pod uporabo v zasebne namene lahko razumeli, ni točno določeno. Delno razlago lahko dobimo v enem od naslednjih členov uredbe: "Uporaba službenega avtomobila za službene namene je uporaba avtomobila, ki je povezana z opravljanjem del in nalog v okviru službenih obveznosti upravičenca, ki so potrebne za izvajanje nalog in funkcij upravnih organov, določenih s posebnimi predpisi." Vožnja na delo se šteje kot uporaba službenega avtomobila v privatne namene, je še določeno, o prevažanju družinskih članov pa ni besede.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.