
Novelo je državni zbor sprejel v četrtek. Poslanski skupini nameravata ob tem ustavnemu sodišču tudi predlagati, naj do dokončne odločitve novelo začasno zamrzne, je pojasnil predsednik LDS Anton Rop. Pobudo nameravajo na ustavno sodišče vložiti takoj, ko bo novela objavljena v Uradnem listu RS.
Sprejetje novele je po Ropovem prepričanju korak nazaj, saj nudi dodatne možnosti za politizacijo javne uprave, in to prav na nekaterih "najbolj občutljivih področjih javne uprave", kjer je najbolj potrebna neodvisna javna uprava in neodvisno odločanje. Pa tudi tam, kjer je potrebno biti najbolj pazljiv, da se politika ne bo vmešavala v konkretne, dnevne in tudi strokovne rešitve nadzornih organov, kot so policija, carina, davčna uprava in inšpekcije, je zatrdil predsednik LDS.
Vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč pa je ocenil, da je sprejetje omenjene novele resen signal javnosti in upravnim delavcem, da je odslej politična opredelitev osnovni kriterij za uspešno napredovanje v javni upravi. To se bo po Potrčevem prepričanju prenašalo od najvišjih šefov tudi na nižja mesta. Prav to pa je dokaz, da novela ni le politično slaba, temveč v tem delu tudi protiustavna, saj je v nasprotju s 120. členom ustave, ki zagotavlja samostojnost in neodvisnost javne uprave in njihovega delovanja v okviru zakona, meni vodja poslanske skupine ZLSD.
Potrč je še cenil, da je pri vsej zadevi najbolj sporno to, da zadnje spremembe in dopolnitve postavljajo pod vprašaj načelo zmanjšanja politizacije javne uprave, ki ga je prejšnja koalicija uveljavila z zakonom iz leta 2002.