Elita, ki se združuje v zdravniškem sindikatu Fides ima, v primerjavi z drugimi poklici v javni upravi, ugodno urejen zaposlitveni status, je povedal podpredsednik strankeZLSD, Miloš Pavlica. Po njegovem mnenju bi bili do povišanja plač morda lahko upravičeni le nekateri zaposleni v šolstvu in kulturi, nesorazmerno povišanje plač skupini zaposlenih pa bi lahko pripeljalo do popolnega razsula plačnega sistema. Pomembna je tudi relacija med zdravniki in ostalimi zaposlenimi v zdravstvu, vlada pa na izločanje posameznih poklicev ali panog ne bi smela pristati tudi zaradi motivacije zaposlenih v javnem sektorju. Zakon mora imeti pred sprejemom v parlamentu visoko stopnjo podpore, ki bi se z izločitvijo posameznih skupin poklicev nižala.
Po mnenju vodje poslanske skupine ZLSD, Mirana Potrča, so ločena pogajanja o plačah v različnih poklicih in panogah v preteklosti porušila sorazmerje plač, zato ZLSD od vlade tudi pričakuje, da ne bo pristala na izsiljevanje zdravnikov.
ZLSD za reševanje nastalega zapleta pri pogajanjih predlaga, da nobeden od partnerjev - še posebej vlada in parlament - s pospeševanjem procedure ne ustvarja razmer, ki otežujejo pogajanja ali ustvarjajo ozračje nezaupanja. Vlada bi se morala tudi obvezati, da bo za drugo obravnavo pripravila novo besedilo zakona o sistemu plač v javnem sektorju, v katerega bodo vključene vse do druge obravnave dogovorjene rešitve.
Sindikati bi morali izraziti pripravljenost za nadaljevanje pogajanj, poleg tega pa naj bi ocenili, ali bi z odložitvijo roka za uveljavitev sprememb in dopolnitev kolektivne pogodbe za dejavnost vzgoje in izobraževanja ustvarili pogoje za oblikovanje razumnega roka za pripravo in odločanje o zakonu v drugi obravnavi. Do druge polovice aprila bo namreč izjemno težko najti skupne rešitve. Dobre rešitve je mogoče najti le ob dobrem medsebojnem sodelovanju, najslabše pa bi bilo, če se pogajanja ne bi nadaljevala, je povedal Potrč.