Slovenija

ZLSD pozitivno o vstopu v Nato

Otočec, 13. 04. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Združena lista kljub nasprotovanju nekaterih njenih članov podpira vstop v Nato, na drugi programski konferenci na Otočcu pa je stranka sprejela tudi odločitev, da morajo vstop na referendumu podpreti tudi državljani.

Stališče stranke ostaja nespremenjeno

Delegati druge konference ZLSD na temo vključevanja Slovenije v evroatlantske povezave niso spremenili pozitivnega stališča stranke do vstopanja v zvezo Nato, ki so ga sprejeli že na koprskem kongresu junija lani. Takrat so sicer na pobudo Mladega foruma (MF) ZLSD, ki nasprotuje vstopu v zavezništvo, sklenili, da bodo o tem vprašanju znova razpravljali na programski konferenci.

Konferenca ZLSD je poleg tega soglasno sprejela resolucijo o vstopu Slovenije v EU, ki med drugim predlaga preusmerjanje pozornosti na sklepno fazo pogajanj z EU.

Predsednik združene liste Borut Pahor je v nagovoru delegatom na Otočcu stranko pozval, naj obdrži "eno uradno mnenje" do vključitve v zavezništvo. Po njegovih besedah je članstvo v zvezi Nato strateškega pomena, odločitev o vstopu pa je podobna tisti za samostojno Slovenijo.

Argumenti proti

Najbolj kritični do vključevanja stranke v Nato so bili člani strankinega podmladka. Po njihovem mnenju Slovenija Nata ne potrebuje, saj ji nikakor ne zagotavlja varnosti. Predsednik Mladega foruma ZLSD Luka Juri meni, da gre pri širitvi Nata predvsem za širitev vplivnega območja ZDA. Po njegovem mnenju vse članice niso enakopravne, kar dokazuje tudi glavna vloga ZDA pri odločanju o širitvi. Juri je še ponovil znana stališča mladega foruma, da Sloveniji bolj kot vojaška nevarnost grozijo ekološke katastrofe in organizirani kriminal. MF ne bo vztrajal pri spremembi uradnega stališča stranke, saj je pomembnejše odločanje državljanov na referendumu, poudaril pa je še, da je tudi pred povabilom možen zavezujoč referendum.

Tudi ženski forum je Natu namenil odločni ne. Kot meni predsednica Ženskega foruma ZLSD Alenka Kovšca, bi vstop v zavezništvo pomenil tudi povečevannje izdatkov za obrambo, zgodovina pa kaže, da so se najbolj razvijale države, ki so vojski namenjale manj denarja.

Argumente proti vključitvi je predstavil tudi pomemben del vodstva stranke: podpredsednika združene liste Breda Pečan in Miloš Pavlica, predsednika ženskega in mladega foruma Alenka Kovšca in Luka Juri ter poslanec Aurelio Juri, medtem ko so se Pahorjevim argumentom pridružili vodja poslanske skupine Miran Potrč, glavni tajnik Dušan Kumer in trije ministri iz vrst ZLSD.

Stranko deli tudi referendum

Kljub temu da je razprava trajala skoraj ves dan, so s stališči ostali vsak na svojem bregu. Zedinili so se le, da je pred vstopom nujno potreben referendum, vendar zaradi nesoglasij niso odločili, ali naj bo ta pred ali po povabilu v Nato.

Poleg nasprotujočih si mnenj glede članstva v zvezi Nato se je razprava razvnela tudi ob vprašanju, kdaj razpisati referendum o vključitvi Slovenije v zavezništvo. Predsedstvo ZLSD je po dopoldanski prekinitvi razprave zavrnilo predlog strankinega mladega in ženskega foruma, ki sta predlagala sklep, s katerim bi se konferenca zavzela za referendum zavezujoče narave pred morebitnim novembrskim povabilom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10