Čeprav je Mladi forum ZLSD na svoji 5. konferenci veliko časa namenil razpravi o morebitnem vstopu stranke v vladno koalicijo s SDS, uradnega dokončnega stališča do tega vprašanja ni oblikoval.
Člani so menili le, da ne želijo v takšno vlado, vendar bodo to odločitev sprejeli, če se bo izkazalo, da je to edina garancija za varstvo pridobljenih socialnih pravic in dosežene socialne varnosti, socialno vključenost, brezplačni dostop do znanja ter uresničevanja spoštovanja človekovih pravic.
Kot je pojasnil predsednik Mladega foruma ZLSD Dejan Levanič, javnega stališča o vstopu v koalicijo sedaj še ni mogoče sprejeti. Sam pa je osebno v tem trenutku proti vstopu, saj nima informacij o tem, v katero smer tečejo neformalni pogovori med strankami. Vstop ZLSD v koalicijo pa je lahko pozitiven le, če bo prinesel dobrobit za vse ljudi. Mladi forum od stranke pričakuje, da se bo o morebitnem vstopu v desnosredinsko koalicijo dokončno odločalo na konferenci stranke in ne le v določenih vodstvenih krogih.
Predsednik ZLSD Borut Pahor, ki se je kot gost udeležil konference, je ponovil stališče ZLSD, da možnost za vstop v koalicijo ni velika. Povezana je predvsem s tem, ali bi stranka kot koalicijski partner lahko za ljudi naredila kaj dobrega. Dokončno se tako Pahor ni opredelil za nobeno možnost, saj bi bilo to preuranjeno.
'Naj vlada dela za dobro vseh ljudi'

Mladi forum je danes sprejel izjavo o državnozborskih volitvah, v kateri poziva novega mandatarja in vlado, naj v upravljanju javnih zadev dosledno spoštujejo človekove pravice, človekovo svobodo in njegovo ustavno zavarovano nedotakljivost. Pri vodenju slovenske vlade naj prihodnji mandatar upošteva interese vseh državljank in državljanov, so zapisali v izjavi.
Udeležence konference sta poleg Pahorja pozdravila še predsednica ženskega foruma ZLSD Alenka Kovšca in vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč. Oba sta poudarila, da bo stranka v koalicijo vstopila le, če se bo v njej programsko našla in v njej imela enakopraven položaj.
Bi vstop v koalicijo povzročil razkol v stranki?

Pahor sicer meni, da aktualno vprašanje o vstopu v koalicijo ne bo pripeljalo do razkola stranke. Pomembno je namreč, kaj si bo nov mandatar želel od vladnega partnerja. Pahor predvideva, da enotno politično skupino, ki bo podpirala vlado in imela enak cilj kot on, to je uspešna vlada. Razdeljeno mnenje v politični skupini pa bi stranko iz ukvarjanja z vlado preusmerilo v ukvarjanje s samo seboj. "Če bom ocenil, da je v stranki taka razdeljenost, potem bom sam neformalno novemu predsedniku vlade odsvetoval pogajanja s to stranko, saj mu ne morem zagotoviti, da bi s polno paro delala za uspeh vladne koalicije," je še dodal Pahor.