Slovenija

'Zmaga vseh zmag'

Ljubljana, 10. 11. 2008 11.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Ministrstvo za šolstvo je 15 let nezakonito obračunavalo plače učiteljev. Sodišče je potrdilo, da učiteljem pripada vračilo zaradi napačnega obračuna plač.

Anton Vorina je 7. 11. 2008 prejel pozitivno sodbo delovnega sodišča v Celju glede napačnega obračuna plač za povečan obseg dela. Vseskozi je dokazoval, da so bile plače v srednjih in osnovnih šolah 15 let nezakonite v okviru povečanega obsega dela, za višje šole pa so nezakonite od oktobra 2004 dalje. "To je zmaga vseh zmag in sramota za vse pristojne institucije, ki bdijo nad temi plačami. Računsko sodišče RS in revizorji, Sindikat vzgoje in izobraževanja (SVIZ) pa niso naredili nič. Pa bi morali, ker je njihova odgovornost in obveznost, da bi se 15-letna nezakonitost odpravila," je dejal Vorina.

Vorina trdi, da so plače v osnovnih šolah nezakonite že od leta 1993, v višjih šolah pa od oktobra 2004.
Vorina trdi, da so plače v osnovnih šolah nezakonite že od leta 1993, v višjih šolah pa od oktobra 2004. FOTO: Kanal A

Sodišče je ugotovilo, da je tožena stranka, to je Poslovno-komercialna šola Celje, dolžna plačati Vorini razliko v plači za oktober 2004, november 2004 in december 2004 v višini približno 300 evrov bruto, poleg tega pa mora ustrezno preračunati na neto zneske ter tudi izplačati zakonite zamudne obresti.

Anton Vorina je za 24ur. com pojasnil, da Ministrstvo za šolstvo in šport (MŠŠ) trdi, da ni nobene podlage za izplačilo ustreznega dodatka, medtem ko pa je Računsko sodišče dejalo, da so zakonske določbe nejasne. Kritičen je bil tudi do Sindikata vzgoje in izobraževanja (SVIZ), saj so po njegovem mnenju, namesto da bi ga zaščitili, dejali, da je njegov problem zgolj 'politične narave'. Vorina bo tako za prejšnja leta dobil okoli tri tisoč evrov neto in pa seveda zamudne obresti.

"Celo tožiti moram, če hočem živeti v pravni državi. Če se nekaj takega zgodi, moraš tožiti. To je sistemsko vgrajena napaka. To je huda kršitev človekovih pravic. Nov plačni sistem tudi ni odpravil napak," je še dejal Vorina.

"Odločbe sodišča v primeru Vorina še nismo prejeli in je zato tudi ne moremo komentirati. Ne glede na vsebino odločbe lahko zapišemo, da zadeva še ni pravnomočna in da obstaja možnost pritožb," so poudarili na Ministrstvu za šolstvo in šport.

Jedro problema

Problem, ki se je pojavil pri obračunu plač v šolstvu, je predvsem ta, da se je dodatna učna obveznost, ki jo je opravil učitelj, ovrednotila nižje kot redna učna ura. "Če delavec opravi več ur dela, mora prejeti ustrezno večje plačilo in se opravljene ure ne morejo šteti kot dodatek k osnovni plači," je zapisal Vorina. Sodišče pa je prav tako zavrnilo denarne zahtevke za mesece od januarja 2005 do avgusta 2005, kar je bil razširjen tožbeni zahtevek zaradi nepravočasnosti vložitve pritožb. "Te ostale zneske bom dobil povrjene, tako kot vsi ostali učitelji, vseh je okoli 30 tisoč, ki morajo tožiti, če želimo
imeti pravno državo."

Na Ministrstvu za šolstvo in šport primer Vorina še preučujejo.
Na Ministrstvu za šolstvo in šport primer Vorina še preučujejo. FOTO: Kanal A

Zakon o plačah delavcev v vzgojnoizobraževalnih zavodih določa, da se delavcu k osnovni plači prišteje: 30 odstotkov za delo preko polnega delovnega časa, 30 odstotkov za delo v nočnem času in pa 50 odstotkov za delo v nedeljo in na dan, ki je z zakonom določen kot dela prost dan. Osnova za izračun dodatka za delo v času je osnovna plača, oziroma plača, do katere je delavec upravičen za opravljanje dežurstva v domu za učence.

V 12. členu tega zakona pa je zapisano, da se učne ure, ki jih učitelj opravi v obsegu do z zakonom določene zgornje meje ur neposrednega vzgojnoizobraževalnega dela v okviru polnega delovnega časa, vrednotijo kot učne ure, opravljene med polnim delovnim časom.

Kdo bo sprejel odgovornost?

"SVIZ (Sindikat vzgoje in izobraževanja) mora prevzeti odgovornost, in sicer objektivno […], da je pustil mene samega na sodišču, čeprav sem bil njihov član 7, 5 let […]. Niso mi hoteli pomagati! Niso mi dajali razlage zakonodaje, so zavajali […], po mojem so se vse po tihem dogovorili z Ministrstvom za šolstvo in šport (MŠŠ). MŠŠ, torej vsi ministri za šolstvo so od leta 1993 objektivno odgovorni za nezakonite plače. Ni jih bilo malo do sedaj. So pa subjektivno odgovorni vsi tisti na MŠŠ, ki so v sistem vgradili to nezakonito formulo."

Poudaril je še, da so tudi kazensko odgovorni. Upa, da bo policija tudi ustrezno ukrepala in dodal: "Upam, da bomo našli imena oseb, ki so si to formulo izmislila, in vse osebe, ki so to formulo posredovale šolam po Sloveniji," je še dejal.

Različne interpretacije zakona

"Citirani (12. člen) člen dopušča obilo možnih interpretacij, v nobenem primeru pa ne določa jasno in nedvoumno, kaj je osnova za izračun povečanega oziroma zmanjšanega obsega dela, zlasti ali gre za vrednost plačnega količnika delovnega mesta učitelja z dodatki (in katerim) k plači ali brez dodatkov ter kako vrednotiti dodatne učne ure obveznosti v razmerju do celotne delovne obveznosti," so zapisali v pismu, ki ga je podpisala vrhovna državna revizorka Valenka Suhadolnik.

Poudarja še, da je odgovorno tudi Računsko sodišče, ki je izdalo pozitivna revizijska poročila osnovnih in srednjih šol, navkljub temu, da so se plače neprimerno obračunale.

Pismo Borutu Pahorju

Vorina upa, da se bo Borut Pahor odzval na pismo in sprejel pobudo, da se naredi avtentična razlaga 1. odstavka 12. člena Zakona o plačah delavcev v vzgojnoizobraževalnih zavodih (ZPDJVZ). Računsko sodišče trdi, da je zakon v tem delu popolnoma nejasen, Ministrstvo za šolstvo pa trdi, da je jasen. Plače so v osnovnih in srednjih šolah v okviru povečanega obsega dela (to je plus pet ur pouka na teden), nezakonite že od leta 1993 dalje, za višje šole pa od oktobra 2004 dalje.

Vorina se je tako obrnil na Pahorja, da se pod prednostno točko obravnava razlaga zakona o plačah.

Revizijsko poročilo1
Revizijsko poročilo2
Revizijsko poročilo3
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (35)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Darja Henigman
13. 11. 2008 10.09
pajtlerblanka, nisem tvoja ljubica, nikakor. Mi ne paše tvoj stil pisanja.
Buena Vita
11. 11. 2008 15.18
vinadap,nimam vedno prav samo ne morem dovolit da se vse kuha v enem loncu,ker razlike so povsod,in zakaj bi nekdo garal,drug pa se smeje in uživa,tebi je to prav
Buena Vita
11. 11. 2008 15.16
cintaelu kot gostinka--- povej po resnici,si vsi zaslužijo enake plače,ali mnogi več,mnogim pa še tisto vzet,kaj dobi zato pa pravim,vsako delo se z lahkoto oceni,in vsako delo naj bo plačano po uspešnosti, zakaj bi delovka za strojem ki dvakrat presega normo dobivala isto plačo ,kot tista delovka ki dve uri,in več presedi na wc-ju ne meni to ni prav,in edino prav je koliko narediš ,toliko dobiš
vinadap
11. 11. 2008 15.10
pajtlerblanka - ima vedno prav!
Buena Vita
11. 11. 2008 15.09
aja,gospa,sem delala v šoli,no tako bolj volonterski,ko me je trebalo plačat so se vsi skregal,komunisti,kaj hočmo sem pa stoprocentov za tiste ki res delajo,ki imajo delo radi,takim bi pa vsekakor plače krepko zvišala, taki učitelji,ki imajo svoje delo radi,nimajo v razredih ponavljalcev,otroke naučijo,in to veliko,in in,še nekaj povem,taki ki svoje delo opravljajo z ljubeznijo ne priskutijo otrokom šole,beboti pa ne marajo ne sebe ,ne otrok,le gobcajo,in vse okoli sebe naredijo sovražno, ker bojda dobijo premalo plačo,ker ne delajo,sory,tak ti je to v praksi
Buena Vita
11. 11. 2008 15.02
zogarjeva.ljubica moja deset let je bil moj mož hišnik v šoli,zato ne bluzi,smo stanovali v šoli,tako vem več kot preveč
Darja Henigman
11. 11. 2008 08.54
pajtlerblanka, za en sam teden bi te dala v razred.... sicer pa verjemi, da moramo učitelji ure za dopust tudi med delom zbrati (nadomeščanje, varstvo itd., ko bi bil lahko izplačano kot nadura). In dopust ni 3 mesece. Poletne počitnice trajajo od zaključne konference, ki je ponavadi v pravem tedni julija, do uvodne konference, ki je zadnji teden avgusta. se pravi 6 tednov = 30 dni dopusta. Kar se pa tiče vmesnih počitnic, pa jih polovimo z raznimi seminarji, predavanji, študijskimi skupinami in delom, ki ga \"neučitelji\" sploh ne vidijo. Res, te povabim, da prideš za en teden delat namesto mene.
fanti
11. 11. 2008 08.44
+1
čestitam vorina! zakaj ne znamo človeku privoščiti zmago?
cintaelu
11. 11. 2008 08.21
ljudje..sprejmite, da je nekomu se mar, kaj se dogaja na njegovem delovnem mestu, da si dobro pogleda svojo placilno listo in ukrepa, ker nekaj ni vredu...zelo dobro vemo, da se marsikomu velikokrat ne zdi nekaj ampak so vsi tiho oz.nimajo jajc za ukrepat.. in potem se pritozujejo drugim in govoricijo okrog..ampak malo je taksnih, ki se borijo za nepravice in se manj je taksnih, ki jim na koncu uspe to dokazat.. Pa kaj ce imajo 1000 eur in vec place...ce mu nekaj pripada po zakonu, ki bi ga naj vsi spostovali, mora to dobiti, ce ne dobi, pomeni, da si je to nekaj prisvojil nekdo drug, ki pa za ta denar sploh ni dodatno sedel na delovnem mestu.... Verjamem, da uciteljem ni lahko, nobenemu ni, niti gostincem, niti tistim za trakom, itd...place se razlikujejo po izobrazbi nekako, zato pa imamo moznosti solanja...ce pac nekomu ni uspelo ali se je odlocil za kaj druga, pa sedaj ne udrihat po nekih uciteljih, da itak imajo vecje place... Sem gostinc in imam fakulteto za turizem, ki si jo tudi lahko nekam vtaknem, ker ce nekoga ne poznas,je tezko dobiti neko spodobno delovno mesto...ali pac isces in cakas v nedogled...in tudi opravljam drugo delo, ampak vem, da uciteljem ni lahko ker imam kolegico, ki vcasih cele noci presedi in popravlja teste, pripravlja gradiva itd... Ne poznam g.Vorine ampak ga obcudujem, da mu je uspelo dokazati nekaj v tej nasi pokvarjeni drzavi....BRAVO andrej69...pa se se ti poglobi v placilne liste in zacni preucovat in se pritozi..ce so res napake....izjavil si tipicni stavek za nekoga, ki sem ga opisala zgoraj....
kawasakimen
11. 11. 2008 07.04
In koliko jih bo slo sedet zaradi tega?Nihce,ker pri nas zapirajo le male lopove.
smeh-lol
11. 11. 2008 00.14
LJUDJE POSTANTE ODVETNIKI IN V SLOVENIJI BO VEDNO ŠIHT ZA VAS !!!! :P
kriss714@amis.net
10. 11. 2008 22.37
Avgij, v stariš časih je bil še red, pa je cesar ali država določil koliko se šolnika plača. Pol je bila revolucija, pa je res iz prosvete ratal hlev, tako po redu, kot po vsebini. Pa to ni bil Avgijev hlev, ampak kardeljev. In, prav imaš, enkrat bo treba to razgonit.
Avgij
10. 11. 2008 22.09
Gospoda odgovorna na šolskem ministrstvu se bo seveda pritožila na sodbo in zavlačevala tako dolgo, da bodo vsi odgovorni odšli v penzijo. In to z davkoplačevalskim denarjem. Ampak še nekaj tu smrdi; vlada je tik pred izrekom sodbe Vorini to famozno nezakonito formulo povzela in jo objavila v vladni uredbi. Ni jih motilo, da formula ni zakonita in nima pravne podlage. Nekemu sekretarju na nekem ministrstvu se je strašno mudilo, ko je videl da Vorina dobiva. In vladna uredba je hitro izšla v Ur. listu . In glej si ga zlomka v uredbi stoji famozna formula \"vorina\" v vsaej svoji nezakoniti lepoti. Nagradno vprašanje za milijon dolarjev za Vlado ali tistega , ki je to tej vlad v odhodui podtaknil v uredbo : kdo je avtor Vorina formule in kje je zakonska podlaga za to Vorina formulo? Ja, imamo sposobne državne funkcionarje in sposobno računsko sodišče. Kakšna je vloga SVIZ-a bomo kmalu izvedeli. Maske padajo: Šoltes, Mladenovič,Štrukelj, Rozman..Računsko sodišče, SVIZ, Ministrstvo za šolstvo, zmenite se. Čeprav ta vlada in Zver nista kriva za to formulo, ki je nastala že prej se postavlja vprašanje ali so tej vladi famozno Vorina formulo podtaknili kot kukavičje jajce ? Je bilo izvaljeno na SVIZ-u pri Štruklju? Zanimivo gospod Vorina. Koliko let bo trajalo, da bomo izvedeli resnico ? Do sedaj ste porabili 3,5 let, sedaj bo MŠŠ vložilo protitožbo in zopet bo trajalo,,,trajalo...Ja, lahko se je igrati z našim davkoplačevalskim denarjem gospodi pri koritu. Kdaj bomo počistili ta Avgijev hlev?
andrej69
10. 11. 2008 21.20
tud nam v železarnah so nam dolžni za premalo izplačane plače pa izgleda da od tega ne bo nič. učitelji so postali preveliki gospodje.
unknown_user
10. 11. 2008 18.40
@ninavorina Lej neč slabega nism mislu s tem..Vredu moža maš..Je blo pa precej nenavadno, ker si takrat bla še v šoli, sej pa smo ista generacija;) Poleg tega pa, eden izmed redkih profesorjev poleg Bornškove, ki je bil res ql.:)
odkimasin
10. 11. 2008 17.56
Učitelji imajo definitivno previsoke plače. Komaj so prišli iz krompirjevih počitnic, gredo v Bohinj za en teden turizem špilat. Vem, ker je šla danes moja sestrična - 6.r OŠ Pol majo božično - novoletne počitnice, pa zimske, pa prvomajske, pa polet 2 meseca. Sej ni čudno, da sedaj noče nobeden delat ko pride iz šole, ko je pa navajen na same počitnce!
kriss714@amis.net
10. 11. 2008 17.52
Kompletno babje pravosodje je neka \"sistemsko vgrajena napaka\"
Buena Vita
10. 11. 2008 17.35
kortes kako imaš sveto prav,vendar boš salviran,povej vsem da naj dobijo plače po učinku,boš videl kako te zbombardirajo,ker,ker je takih ta lenih mnogo mnogo preveč,potem pa tisti ki delajo,in ki svoje delo pošteno opravljajo dobijo zaradi tega po buči,izravnave je treba takoj ukinit,in plačat toliko kot delaš, bo volk sit in koza cela ups,kako me bodo zmerjal
Buena Vita
10. 11. 2008 17.31
mene noben šolnik ne prepriča,tak ta dober tud ne ,da je premalo plačan,več kot tri meseca imajo dopusta na leto,kateri poklici si to lahko dovolijo,razen invalidi
kortes
10. 11. 2008 17.30
Eno samo sprenevedanje. Formula je bila izumljena na SVIZ-u, da bi pokrili manjko tistim učiteljem, ki so delali manj kot poln delovni čas. Seveda na račun onih drugih, ki delajo več. Ministrstvo za šolstvo se spreneveda. spreneveda se računsko sodišče in spreneveda se SVIZ. Gre za sistmsko iznajdbo, ki je možna samo v naši pravni državi na način kot pravo pojmujejo potomci kostanjepekov, dunajskih hlapcev in sobaric. Živel slovenski bantustan in njega šolstvo.