Na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve so pripravili zakon o preprečevanju nasilja v družini, katerega namen je zmanjšati nasilje v družini, zagotoviti žrtvam takojšnjo strokovno pomoč in zagotoviti delo tudi s povzročiteljem nasilja, je povedala generalna direktorica direktorata za družino na ministrstvu Majda Erzar.
Zakon je že usklajen
Ko bodo dobili še soglasje ministrstva za finance, bo zakon, ki bo opredelil nasilje v družini, lahko sprejet.
Erzarjeva je povedala, da so za nasilje opredelili dejanja, ko ena oseba zlorablja svojo premoč nad drugo osebo, s katero je v posebnem psihičnem razmerju; ni nujno, da živita v skupnem gospodinjstvu ali da sta člana družine - lahko sta tudi bivša zakonca ali zunajzakonska partnerja. Zakon bo opredelil tudi posamezne oblike nasilja - fizično, psihično, spolno in ekonomsko nasilje, pa tudi zanemarjanje dolžne skrbi npr. za otroke ali starejše.
Nevladne organizacije imajo pomisleke
V odzivih na izjave Erzarjeve so nevladne organizacije Društvo za nenasilno komunikacijo, Društvo SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja in Društvo Ženska svetovalnica, ki delujejo na področju preprečevanja in odpravljanja posledic nasilja v družini in družbi za 24ur.com poudarile, da ima zakon številne pomanjkljivosti. Kot pravijo, zakon ne bo nudil podlage za koordiniran - medinstitucionalni pristop skupnosti k reševanju in preprečevanju problematike nasilja, ne bo povečal stopnje zaščite in varnosti za žrtve nasilja, ne bo ustavil povzročiteljev nasilja, ne bo olajšal nadaljnje poti žrtvam nasilja, ne bo izboljšal praks za preprečevanje in obravnavo nasilja v družini, strokovnim delavkam in delavcem ne bo olajšal nudenja pomoči žrtvam nasilja.
Ministrstvo zagotavlja naj bi po novem zakonu žrtve dobile takojšnjo pomoč
Med nameni zakona je zagotoviti žrtvam nasilja takojšnjo strokovno pomoč in uvesti interventno službo. Organi in organizacije so dolžni obveščati center za socialno delo, zdravstveno in izobraževalno osebje pa je dolžno v primeru suma, da je otrok žrtev nasilja, ne glede na določbo o varovanju poklicne skrivnosti o tem takoj obvestiti center za socialno delo, policijo ali državno tožilstvo, je dejala generalna direktorica direktorata.
Zakon naj bi poskrbel za varnost žrtve
Po besedah Erzarjeve je treba zagotavljati tudi dolgoročno varnost žrtve, pri čemer je predviden načrt pomoči žrtvi, ki ga izdela center za socialno delo. Uvaja se brezplačna pravna pomoč, žrtev nasilja pa naj bi imela tudi možnost izbrati osebo oz. spremljevalca, ki ji nudi psihično oporo. Tako naj bi žrtve spodbudili, da si poiščejo pomoč, da spremenijo življenje.
Delo s povzročitelji nasilja
Zakon predvideva tudi delo s povzročiteljem nasilja. Na centrih za socialno delo in v okviru drugih organov bodo uvedli programe za povzročitelje nasilja, da spremenijo svoje vedenje. Pri nevladnih organizacijah zdaj po besedah Erzarjeve že potekajo takšni programi, npr. pri društvu Beli obroč, Društvu za nenasilno komunikacijo in Frančiškanskem družinskem inštitutu.
Predlog še za spremembo družinskega zakonika
Ministrstvo predlaga spremembe pri zaščiti otrok in sicer prepoved fizičnega kaznovanja otrok, predviden pa je tudi prenos odločanja o nekaterih ukrepih za varstvo koristi otrok s centrov za socialno delo na sodišča. Med temi ukrepi so tudi nujni ukrepi, ko je npr. ta, da bo možno otroka, ki je zelo ogrožen, odvzeti staršem takoj. Teh nujnih ukrepov do zdaj bo besedah Erzarjeve ni bilo - treba je bilo namreč izpeljati postopek, kar je bilo dolgotrajno in zamudno.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.