V Sloveniji imamo več kot 100 domov za starejše. Skoraj vsi imate koga v domu - starše, stare starše, prijatelje, sorodnike, mogoče boste v domu nek dan tudi vi. In možnost za to, da boste, je vse večja, saj se prebivalstvo stara. Nekateri slovenski domovi in osebje v njih so izjemni, strokovni, srčni, pravi ljudje za tako delo. V številnih domovih se starostniki in drugi stanovalci dobro počutijo; in to prav po zaslugi osebja. A v zadnjih letih na domove letijo tudi številne kritike – da se ponekod obroki strašno manjšajo, da varčujejo na račun starostnikov, da se do stanovalcev zaposleni grdo vedejo.
Prav zato je ekipa 24UR INŠPEKTOR domove starejših vzela pod drobnogled. Novinarka Staša Lozar je v minulih tednih govorila s številnimi stanovalci domov, svojci, sedanjimi in nekdanjimi delavci v domovih. Ugotovila je, da obstaja poleg lepe in prijazne plati slovenskih domov tudi temna plat. V nekaterih domovih se zaposleni grdo vedejo do starostnikov – žalitve, ponižujoče besede ... O tem priča tudi nekdanja zaposlena, ki je prav zaradi nevzdržnega odnosa dala odpoved. Tudi mladi invalidi živijo v domovih za starejše in nekateri pripovedujejo o tem, kako ponižujoče je, da jih pustijo ležati v lastnem blatu. "Pa kako je mogoče, da so pustili našo mamo nezavestno dlje časa, da se s tem ni nihče ukvarjal, da zaradi kroničnega pomanjkanja osebja tablete včasih ponoči delijo kar čistilke? Kako je mogoče, da smo plačevali 1.200 evrov za mamino oskrbo v domu, pa sem morala sama brisati s tal njeno blato, ki je kapljalo iz polne plenice, ker so jo premalokrat zamenjali?" Tako priča ena od sogovornic v prispevku 24UR INŠPEKTOR, ki ga bomo objavili jutri zvečer.
Zgodbo o slovenskih domovih za sterejše bomo nadaljevali tudi naslednji teden.

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.